Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie

0
Podziel się:

Województwo lubuskie leży w zachodniej części Polski i od zachodu graniczy z Niemcami na odcinku 198,8 kilometrów. Pod względem powierzchni Lubuskie jest jednym z mniejszych regionów w Polsce - 13,99 tys. km2, co stanowi 4,5 proc. obszaru Polski.

Lubuskie

Województwo lubuskie leży w zachodniej części Polski i od zachodu graniczy z Niemcami na odcinku 198,8 kilometrów. Pod względem powierzchni Lubuskie jest jednym z mniejszych regionów w Polsce - 13,99 tys. km2, co stanowi 4,5 proc. obszaru Polski (mniejsze są tylko województwa: opolskie, śląskie i świętokrzyskie).

Lubuskie podzielone jest na 14 powiatów, w tym 2 grodzkie oraz 83 gminy (9 miejskich, 41 wiejskich i 33 miejsko-wiejskie). Województwo należy do grupy zurbanizowanych regionów Polski, gdzie odsetek ludności miejskiej osiąga wartość 63,9 procent (współczynnik ten dla Polski równa się 61,2 procent). Liczba ludności województwa wynosi niewiele ponad 1 mln osób, co stanowi 2,7 proc. ludności całego kraju - najmniej w Polsce. Region posiada dwa główne ośrodki administracyjne: Gorzów Wielkopolski (siedziba wojewody) i Zielona Góra (siedziba marszałka województwa).

Gospodarka

W województwie lubuskim jest wytwarzane 2,4 proc. PKB Polski. W porównaniu z innymi województwami charakteryzuje się ono małą liczbą zatrudnionych w przemyśle - 2,4 proc. krajowego zatrudnienia i dostarcza 2 proc. ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu, co lokuje region na ostatnim miejscu w kraju. Główne sektory przemysłu województwa lubuskiego to handel, przemysł przetwórstwa drzewnego, tekstylny, a także przemysł rolno-spożywczy.

Największe inwestycje kapitału zagranicznego na terenie województwa:

  • Kostrzyn Paper S.A. w Kostrzynie (Trebruk AG, Szwecja) - fabryka papiernicza;
    • SE Bordnetze Sp. z o.o.(dawniej Volkswagen Elektro-Systemy Sp. z o.o.) w Gorzowie Wlkp. (Volkswagen, Niemcy) - producent wiązek elektrycznych do samochodów produkowanych przez koncern Volkswagen;
    • Zakłady Farmaceutyczne Biowet w Gorzowie Wlkp. (Asklia AG, Szwajcaria) - producent leków weterynaryjnych;
    • Swedwood część koncernu IKEA (Szwecja) - fabryki mebli w Zbąszynku i Babimoście;
    • Kronopol Sp. z o.o. w Żarach (Kronospan AG, Szwajcaria) - fabryka płyt wiórowych;
    • Rockwool Polska Sp. z o.o. w Cigacicach (Rockwool, Dania) - fabryka wełny mineralnej;
    • Steinpol w Zielonej Górze (grupa Bruno Steinhoff, Niemcy) - fabryka mebli w Zielonej Górze;
    • Stilon S.A. w Gorzowie Wlkp. (grupa przemysłowa Rhodia - francuski koncern farmaceutyczno-chemiczny Rhône-Poulenc) - fabryka chemicznych wyrobów wysokoprzetworzonych;
    • Podravka Polska Sp. z o.o. w Kostrzynie (Podravka, Chorwacja) - fabryka z branży spożywczej.

Głównym odbiorcą zagranicznym produkcji województwa lubuskiego są Niemcy. Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego na niemiecki rynek trafia niemal 70 procent towarów i usług eksportowanych przez lubuskie firmy.

Turystyka

Ziemia lubuska to jeden z najatrakcyjniejszych regionów Polski zachodniej. Liczne lasy, jeziora, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody oraz zabytki przyciągają liczne rzesze turystów.

Według GUS w szczycie sezonu turystycznego do dyspozycji osób odwiedzających województwo lubuskie pozostawało 319 obiektów noclegowych zbiorowego zakwaterowania, które zapewniały 22,7 tys. miejsc noclegowych, w tym 11 tys. miejsc całorocznych.

Istotny czynnik wykorzystania bazy noclegowej stanowi udział turystów zagranicznych. Blisko co trzeci turysta korzystający z noclegów w turystycznych obiektach zbiorowego zakwaterowania był spoza kraju - 179 tys. osób, w porównaniu do niecałych 650 tys. wszystkich turystów.

lubuskie
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)