Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwumetrowe szczupaki w najgłębszym jeziorze Polski

0
Podziel się:

Polodowcowe, rynnowe jezioro Hańcza jest najgłębsze w Polsce i na całym Niżu Środkowoeuropejskim.

Dwumetrowe szczupaki w najgłębszym jeziorze Polski
(Carta Blanca)

Polodowcowe, rynnowe *jezioro *Hańcza jest najgłębsze w Polsce i na całym Niżu Środkowoeuropejskim (108,5 m).

Strome i wysokie brzegi, pokryte głazami, urozmaicone malowniczymi zatokami oraz bardzo czysta woda upodabniają Hańczę do jezior skandynawskich. Według miejscowych podań w głębinach żyją ponad dwumetrowe szczupaki.

W kompleksie leśnym Puszczy Boreckiej, urozmaiconym wysokimi wzgórzami morenowymi, dolinami i bagnami, żyje na wolności ok. 60 żubrów. Można je spotkać, jeżdżąc rowerem po specjalnie oznakowanych trasach, a w sąsiedztwie leśniczówki Wolisko istnieje wydzielona zagroda (z tarasem widokowym), w której ku radości odwiedzających zawsze przebywa kilka _ dyżurnych _ żubrów.

Do Wodziłek dojeżdża się jedynie drogą gruntową, ale warto. To w tej wsi w celu uniknięcia rosyjskich prześladowań schronili się staroobrzędowcy, jak określano prawosławną mniejszość wyznaniową nie uznającą reform, i wznieśli świątynię - istniejącą do dziś molennę. We wsi można też skorzystać z kąpieli w drewnianej bani - odpowiedniku sauny.

Licząca ponad tysiąc mieszkańców wieś Puńsk jest zamieszkana w 80% przez Litwinów. To najważniejszy ośrodek kultury litewskiej w Polsce, kultywujący tradycje i język tej mniejszości narodowej.


Skansen w Puńsku Działa tu Dom Kultury Litewskiej, a przy nim zespoły folklorystyczne prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy ludowe, skansen z XIX-wieczną zagrodą, prywatna izba etnograficzna oraz Muzeum Regionalne. Istnieją tu ponadto szkoły (podstawowa i liceum z językiem litewskim, muzyczna), wydawane są trzy pisma.

W Puńsku zachował się układ małomiasteczkowy oraz kilka domów z przełomu XIX i XX w. Co roku, pod koniec czerwca, odbywa się widowiskowe Święto Janinas (na świętego Jana). W okolicach wsi spotkać można liczne kapliczki, krzyże i świątki litewskie.

_ M _*_ uzeum Historyczne _*_ , __ ul. Szkolna 26, 087 516 11 52, nie ma stałych godzin pracy muzeum, zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. _

turystyka
podlaskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)