Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W krainie polskich Tatarów

0
Podziel się:

Historia i lokalizacja Białegostoku sprawiły, że od wieków żyli tu obok siebie przedstawiciele różnych narodowości i wyznań.

W krainie polskich Tatarów
(Carta Blanca)

Historia i lokalizacja *Białegostoku sprawiły, że od wieków żyli tu obok siebie przedstawiciele różnych narodowości i wyznań. *

Temu właśnie miasto zawdzięcza swój specyficzny charakter, m.in życzliwość i otwartość mieszkańców.

Tereny zielone zajmujące ok. 30% powierzchni miasta tworzą wyjątkowy i zdrowy mikroklimat, a także umożliwiają wspaniały relaks na świeżym powietrzu.


Pałac Branickich Najciekawszą pod względem architektonicznym budowlą Białegostoku jest barokowy pałac Branickich. Składa się z trzech korpusów, z których dwa boczne są przykryte hełmami, a nad środkową częścią fasady znajduje się tympanon z herbem rodziny Branickich.

We wnętrzu pałacu można podziwiać odrestaurowaną salę balową, kaplicę oraz klatkę schodową z rzeźbami Atlasów. Na tyłach budowli znajduje się park w stylu francuskim z bramą, której strzegą dwa rzeźbione sfinksy.

_ Pałac Branickich (Akademia Medyczna w Białymstoku), __ ul. Kilińskiego 1, 085 748 54 00 _

Bohoniki, Sokółka i Kruszyniany to symbole Orientu - w wioskach tych od XVII w. żyją polscy Tatarzy, pozostający wierni muzułmańskiej tradycji i religii.

Koniecznie trzeba zobaczyć drewniane, pomalowane na zielono meczety zwieńczone półksiężycem na kopułach wież, przespacerować się po mizarach - starych tatarskich cmentarzach, oraz odwiedzić Muzeum Regionalne w Sokółce, w którym zgromadzono dekoracyjne tkaniny z wersetami z Koranu.

Przez miejscowości prowadzą dobrze oznakowane dwa Szlaki Tatarskie (Duży - 54 km i Mały - 19 km). Większość polskich Tatarów mieszka właśnie na Podlasiu. W XVII w., gdy hetman Jan Sobieski rozbił armię turecką pod Chocimiem, _ przygarnął _ Tatarów niezadowolonych ze służby u Turków i nadał im te tereny w zamian za zasługi dla Korony; w rzeczywistości powód był bardziej prozaiczny - zabrakło mu pieniędzy na żołd dla nowych wojsk.

W ten sposób w podlaskich wsiach osiedlili się tatarscy dowódcy ze swoimi żołnierzami. Spokojne, ciche wioski ożywiają się podczas świąt: jesiennego Ramadan Bajram i zimowego Kurban Bajram, gdy zjeżdżają się wierni z całej Polski. Naprzeciw meczetu w Kruszynianach turystów zachęca restauracja i gospodarstwo agroturystyczne - _ Tatarskie Jadło _.

_ Muzeum Ziemi Sokólskiej, ul. Piłsudskiego 2, 085 711 24 35, 8.00-15.00 (wt.-pt.), 9.00-15.00 (sb.), bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł _

Soce, Puchły i Trześcianka to podlaskie wsie, w których zachowała się piękna architektura drewnianych chałup o bogatej dekoracji snycerskiej okiennic, narożnic, pod- i nadokienników; region jest zwany Krainą Otwartych Okiennic. Na szlaku można zobaczyć też cerkwie, krzyże wotywne i kapliczki.

turystyka
podlaskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)