Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rekompensata dla poczty za niewybory. Sejm zdecydował

27
Podziel się:

Sejm zagłosował za rekompensatą dla Poczty Polskiej, która poniosła koszty przygotowania majowych wyborów prezydenckich. Przepisy w tej sprawie wróciły do posłów z szeregiem poprawek z Senatu, dlatego po tym głosowaniu ustawa trafi już bezpośrednio na biurko prezydenta.

Rekompensata dla poczty za niewybory. Sejm zdecydował
Rekompensata dla poczty za niewybory. Sejm zdecydował (Flickr)
bEEnPWGd

Za takim kształtem ustawy zagłosowało 218 posłów, przeciw było 194, a 9 się wstrzymało.

Rekompensata dla Poczty Polskiej została "przemycona" w "ustawie covidowej", czyli pakiecie przepisów przygotowanych w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 i po jej ustaniu.

Poczta poniosła wydatki na organizację wyborów korespondencyjnych 10 maja. Wybory się tego dnia nie odbyły, a decyzja o formie przeprowadzenia głosowania nigdy nie zyskała umocowania w ustawie.

bEEnPWGf

Niezależnie od tego, że decyzja o organizacji wyborów wynikała jedynie z ustnych poleceń premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina, Poczta zabrała się do organizacji wyborów. Nie wiadomo dokładnie, ile pieniędzy wydała na ten cel, ale prawdopodobnie było to ok. 70 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj też: Wybory prezydenckie 2020. Rekompensata dla Poczty Polskiej? Jarosław Gowin nie ma wątpliwości

Przeciwko wprowadzaniu przepisów o rekompensacie dla poczty był Senat. - Te pieniądze zostały wydane niezgodnie z prawem, przed uchwaleniem stosownej ustawy, a zgodnie z konstytucją rząd działa na podstawie prawa - mówił we wtorek o rekompensatach marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

bEEnPWGl

Senatorowie punktowali też, że taka "wrzutka" do przepisów dotyczących tak naprawdę zupełnie innej kwestii jest niezgodna z jakimikolwiek zasadami dobrej legislacji. Dlatego w izbie wyższej parlamentu, gdzie większość ma opozycja, wykreślono rekompensaty z ustawy.

Po powrocie do Sejmu, gdzie większość ma PiS, wprowadzone w Senacie poprawki w tej kwestii przepadły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEnPWGG
KOMENTARZE
(27)
Polan.
rok temu
No i słusznie rekompensata się należy. Tylko jedno ale. Nie z pieniędzy podatnika. Niech zapłacą Ci co do tego doprowadzili.
nanus
rok temu
Sasin i Morawiecki oddadzą Poczcie Polskiej pieniądze po zmianie ustawy w nowym sejmie i będą siedzieć w pierdlu.Ja wam to obiecuję Polak.
Mario
rok temu
Kiedy rzecznik praw obywatelskich zajmie sie bezprawnie pozyskanymi danymi obywateli.
bEEnPWGH
Maria
rok temu
Sasin z Morawieckim powinni odpowiadać majatkiem za cos co nie ma uzasadnienia w prawie.Szastanie publiczna kasa wychodzi im najjepiej
AQQ
rok temu
no matouszek i sasin wyskakujcie z kasy !
...
Następna strona