Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rekompensaty dla sektorów energochłonnych. Jest podpis prezydenta

5
Podziel się:

Wzrost cen energii mógłby zagrozić rentowności i konkurencyjności polskich firm. Ustawa wprowadza system rekompensat dla tych z sektora i podsektora energochłonnego.

Szacuje się ,że uprawnionych będzie około 300 podmiotów, w tym instalacje do produkcji miedzi.
Szacuje się ,że uprawnionych będzie około 300 podmiotów, w tym instalacje do produkcji miedzi. (Shutterstock.com)
bELBwtTV

Wzorem innych państw Unii Europejskiej Polska wdraża system rekompensat dla sektora i podsektora energochłonnego. Pierwsze wypłaty ruszą w 2020 r. Będą one kosztować budżet państwa 0,89 mld zł rocznie – wskazuje PAP.

Szacuje się ,że uprawnionych będzie około 300 podmiotów – wynika z zapisów w Ocenie Skutków Regulacji.

bELBwtTX
Zobacz także: Obejrzyj: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

Prawo do rekompensat mają mieć instalacje, m.in. do produkcji aluminium, ołowiu, cynku, cyny, żeliwa, stali, miedzi, stopów, rud żelaza, wskazanych tworzyw sztucznych, chemikaliów nieorganicznych, wydobycie minerałów do produkcji chemikaliów i nawozów, produkcja samych nawozów i związków azotowych, papieru i tektury – wylicza PAP.

bELBwtUd

Limit wydatków na rekompensaty w 2020 i 2021 r. wyliczono na poziom 890 mln zł, w 2022 r. - na 1,77 mld zł, w 2023 r. 988 mln zł, a w kolejnych latach 2024-2028 w przedziale od 1,04 do 1,62 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELBwtUy
KOMENTARZE
(5)
harpia
2 lata temu
Główną przesłanką za systemem rekompensat jest koszt pozwoleń na emisję CO2, którego nie ponoszą producenci spoza Unii - dla energochłonnych jest to bardzo duże obciążenie i przegrywaliśmy konkurencję np. z ukraińskimi czy chińskimi producentami stali, nawozów itd. Dlatego możliwość wprowadzenia takich rekompensat przewiduje dyrektywa o handlu emisjami i specjalne wytyczne Komisji Europejskiej. Czy to jest mądre (brać opłaty a potem je rekompensować) to już inna sprawa, ale póki dyrektywa jest, jaka jest, raczej nie ma innego wyjścia, o ile nie chce się tego wszystkiego zamknąć.
nt
2 lata temu
Gleboki PRL pelna geba. Moze Vega bedzie kiedys kultowy jak dzis Bareja?
m-53
2 lata temu
@Darek. Jesteśmy w Unii a większość gospodarki unijnej jest w rzeczywistości sterowana ręcznie. Właśnie systemem ulg, dotacji, określaniem krzywizny banana, zielonymi certyfikatami itd.
bELBwtUz
Darek998
2 lata temu
Rekompensaty dla miedzi hmmm to KGHM najpierw się obklada specjalnym podatkiem dla miedzi a potem daje ulgi jakoś nie rozumiem tego wszystkiego to się nazywa gospodarka ręcznie sterowana chyba zdaje się wracamy do innego ustroju
po_co
2 lata temu
ta SZOPKA ????????????????