Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.05.2019 12:08

Rekonstrukcja rządu pewna. Teresa Czerwińska może odejść razem z nowymi europosłami

Razem z ministrami, którzy dostali bilet do Brukseli, z rządu mogą odejść inni przedstawiciele rządu. Listę nazwisk do "zrekonstruowania" otwiera minister finansów Teresa Czerwińska. Według naszych informacji ona straci stanowisko niejako "przy okazji".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Teresa Czerwińska to jedna z osób, które najprawdopodobniej stracą stanowisko "przy okazji" powyborczej rekonstrukcji (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Według ostatecznych wyników wyborów mandaty europosłów uzyskali m.in. wicepremier Beata Szydło, minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa, minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Do Europarlamentu dostał się też Patryk Jaki, co oznacza wakat na stanowisku wiceministra sprawiedliwości.

Mandaty dostały także Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej, oraz Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Obejrzyj: Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. PiS idzie po kolejne samodzielne rządy?

Jak wynika z informacji money.pl, premier zajmie się tematem rekonstrukcji już w poniedziałek. Termin? "Niezwłocznie. Nazwiska pojawią się szybko" - informuje osoba zbliżona do KPRM.

Tę informację potwierdził w poniedziałek rano Michał Dworczyk, w wywiadzie dla TVN24.

Anna Zalewska dostała się do Europarlamentu.
Będzie rekonstrukcja rządu. Ministrowie lecą do Brukseli

"W najbliższych godzinach, najbliższych dniach zapadną te decyzje. Zapadną między prezesem Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. Rekonstrukcja związana jest też z powołaniem nowych ministrów, nowych wiceministrów - takie sprawy są konsultowane na poziomie politycznym" - powiedział Dworczyk.

Na pytanie, czy rekonstrukcja obejmie też członków rządu, którzy nie uzyskali mandatu do Parlamentu Europejskiego, odpowiedział: "Takiej wiedzy nie mam".

Czerwińska do dymisji

Spekulacje na temat odejścia z rządu Teresy Czerwińskiej trwają od kilku miesięcy. Choć oficjalnie pogłoski o rychłej dymisji minister finansów były dementowane, również przez premiera, to nieoficjalny przekaz polityków PiS jest jasny: Czerwińska straciła poparcie swojej partii.

Głośne rozstanie z szefową tak ważnego resortu byłoby PiS-owi nie na rękę przed wyborami. Za to po wyborach, kiedy rekonstrukcja rządu jest naturalna, nic nie stoi na przeszkodzie, by się z minister finansów pożegnać.

Na czym polega konflikt? Politycy PiS zarzucają Czerwińskiej, że zamiast uwiarygadniać obietnice z "Piątki Kaczyńskiego" ta studzi emocje i mówi o "poszukiwaniu pieniędzy".

Jak wynika z informacji money.pl, lista chętnych do objęcia władzy nad resortem jest krótka. Pojawia się na niej nazwisko Leszka Skiby, obecnego wiceministra.

Możliwe też, że premier na chwilę sam może zostać ministrem finansów. Morawiecki w rządzie już kilkukrotnie łączył różne funkcje. We wrześniu 2016 roku był wicepremierem oraz szefem dwóch resortów: rozwoju i finansów. Teraz takie rozwiązanie jest mniej prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

Z nieoficjalnych informacji money.pl wynika jednak, że powyborcza rekonstrukcja niemal na pewno obejmie Teresę Czerwińską. Mówią nam o tym osoby z bliskiego otoczenia rządu.

Minister od smogu

Podczas zmian w rządzie odejść może też Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. Czyste Powietrze. Do takich informacji dotarł "Puls Biznesu". Informatorzy gazety twierdzą, że odejście Woźnego ma być przeprowadzone "po cichu", przy okazji innych zmian w rządzie, a ich "plan jest już ustalony z premierem".

Sam Woźny, w oświadczeniu przesłanym do redakcji "PB" twierdzi, że nigdzie się nie wybiera. Przynajmniej dopóki nie zostaną ustalone szczegóły ustawy StopSmog.

Według medialnych przecieków, ze stanowiskami mogą się pożegnać także: szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski i minister sportu Witold Bańka. Ten ostatni od stycznia ma objąć stanowisko szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Właśnie w kontekście zastąpienia Bańki wymieniało się nazwiska Patryka Jakiego czy Ryszarda Czarneckiego. Wygląda na to, że oni pojadą ostatecznie do Brukseli, więc wakat pozostanie.

Być może jednak Czarnecki senior zapewni stanowisko synowi. Przemysław Czarnecki był wymieniany jako jeden z kandydatów na wiceministra sportu, ale obyczajowy incydent ze stycznia tego roku zamknął mu tę drogę. Przeciwny tej kandydaturze miał być też sam Witold Bańka. Być może jego odejście pozwoli Czarneckiemu juniorowi wrócić do łask.

Kłopoty Przemysława Czarneckiego
Przez "incydent" może stracić szansę na awans. Przemysław Czarnecki chciał zostać wiceministrem

Roszada w służbach

Mandat europosła uzyskał też w wyborach Joachim Brudziński. Jeśli zdecyduje się objąć stanowisko, to zwolni się miejsce na stanowisku szefa MSW.

Możliwe jednak, że do resortu spraw wewnętrznych wróci obecny szef MON Mariusz Błaszczak, który jako minister spraw wewnętrznych był dobrze oceniany przez swoich partyjnych kolegów.

Kto zatem na ministra obrony narodowej? Raczej nie Antoni Macierewicz, bo to przed jesiennymi wyborami mogłoby utrudnić PiS-owi walkę o utrzymanie władzy.

W kontekście objęcia resortu obrony często pojawia się natomiast stanowisko Michała Dworczyka, obecnego szefa Kancelarii Premiera. On przecież był wiceministrem obrony w rządzie Beaty Szydło.

Na stanowisko szefa MSWiA typowana jest też była rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. Ona przed laty pracowała również jako nauczycielka w dolnośląskim Jaworze. Mogłaby też w skoczyć choćby na miejsce Anny Zalewskiej. Albo ewentualnie Joanny Kopcińskiej, bo przecież była też rzeczniczką partii.

Witold Ziomek, Jakub Ceglarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, teresa czerwińska, rekonstrukcja rządu
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

marmaciejzalewska,szydlo to chyba jakies nieporozumienie,kpina,zart?o co tutaj chodzi,to niemozliwe

27-05-2019

JS 58Coś podobnego, że te osoby wygrały, SZOK!!!!

27-05-2019

OloJa czekam teraz na nazwiska asystentów i asystentów asystentów nowo wybranych europosłów.Czy będą to ludzie obyci w świecie czy tylko jakieś słupy.

Rozwiń komentarze (22)