Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gus
23.07.2019 10:06

Rekord bezrobocia. GUS podał dane za czerwiec

Coraz mniej jest ludzi, których można ot tak od zaraz zatrudnić. W urzędach pracy zarejestrowanych osób bezrobotnych jest coraz mniej i nowych pracowników trzeba zacząć "wyszarpywać" od innych pracodawców. Obowiązuje rynek pracownika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Sezon budowlany w pełni i w urzędach pracy jest coraz mniej takich, którzy pracy nie mogą znaleźć (Fot: RAW)

Stopa bezrobocia spadła w czerwcu do poziomu 5,3 proc. - podaje GUS. W ten sposób pobity został kolejny rekord czasów gospodarki rynkowej w Polsce. W maju było 5,4 proc. chętnych do pracy, którzy nie mogli znaleźć płatnego zajęcia, a rok temu 5,8 proc. Przedtem taki poziom był we wrześniu 1990 roku, gdy dopiero zaczęły walić się w posadach gigantyczne przedsiębiorstwa słusznie minionej epoki.

Co więcej, przekroczyliśmy granicę 900 tys. osób bezrobotnych. Takie informacje podawał już na początku miesiąca resort pracy we wstępnych wyliczeniach i wszystko się potwierdziło. Według danych GUS na koniec czerwca bez pracy w Polsce było dokładnie 877,1 tys. osób, które chciałyby ją podjąć, a z powodu braku odpowiednich ofert, lub braku kwalifikacji nie mogło tego zrobić. To o 28,9 tys. mniej bezrobotnych niż w maju.

Zobacz też: Bezrobocie powyżej 6 proc. Resort pracy prognozuje spadek

Jeszcze do połowy ubiegłego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad milion osób. A poniżej dwóch milionów zeszliśmy dopiero w 2014 roku.

Ciągle jest też jeszcze potencjał na dalszy spadek bezrobocia. GUS podaje, że pracodawcy tylko w czerwcu zgłosili do urzędów prawie 103,1 tys. ofert pracy i aktywizacji zawodowej, w tym 94 tys. w sektorze prywatnym. Na koniec miesiąca na chętnych czekało 83,9 tys. ofert - podaje GUS.

Wśród bezrobotnych większość stanowią kobiety. Jest ich 494,2 tys., podczas gdy mężczyzn 382,9 tys. Zaledwie 15,2 tys. absolwentów nie ma pracy i jest to bardzo dobry wynik. Młodzi po szkole najwyraźniej nie mają obecnie większych problemów ze znalezieniem zajęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, gospodarka, wiadomości, stopa bezrobocia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

PepePracy nie brakuje, brakuje ludzi którzy godzą się poniżyć do tego stopnia i iść pracować za stawkę jaką najczęściej mają do zaoferowania ci … Czytaj całość

23-07-2019

oszustwo pisowskieA to że połowa młodych ludzi, singli i małżeństw wyjeżdża do Niemiec i dalej - to tez się tu liczy?

23-07-2019

KazikDawniej wszyscy mieli pracę. Było lepiej. Reformy Balcerowicza zniszczyły gospodarkę. Wcale nie jest dobrze.

Rozwiń komentarze (134)