Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rekordowa dostawa gazu do Świnoujścia. PGNiG: jeszcze nigdy spółka nie odebrała tylu ładunków w miesiąc

80
Podziel się:

Do Świnoujścia zawinął gazowiec Gaslog Westminster z 73 tys. ton LNG. "Jeszcze nigdy spółka nie odebrała tylu ładunków skroplonego gazu ziemnego w ciągu miesiąca - to tyle, ile odbiorcy domowi zużywają w ciągu 2,5 miesiąca w okresie wiosenno-letnim" - poinformowało we wtorek PGNiG.

Rekordowa dostawa gazu do Świnoujścia. PGNiG: jeszcze nigdy spółka nie odebrała tylu ładunków w miesiąc
Do terminalu w Świnoujściu zawinął gazowiec Gaslog Westminster przywożąc 73 tys. ton LNG (VesselFinder)

We wtorek do terminalu w Świnoujściu zawinął gazowiec Gaslog Westminster przywożąc 73 tys. ton LNG, co odpowiada 100 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. To szósta dostawa, którą PGNiG sprowadziło do gazoportu w maju.

"Jeszcze nigdy wcześniej spółka nie odebrała tylu ładunków skroplonego gazu ziemnego w ciągu jednego miesiąca. Łączny wolumen majowych dostaw wyniósł 0,45 mln ton LNG, a więc 620 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji" - podkreśliło PGNiG w komunikacie.

Zwrócono uwagę, że oznacza to, iż w maju drogą morską trafiła do Polski ilość gazu, jaką w okresie wiosenno-letnim zużywają wszyscy odbiorcy domowi obsługiwani przez PGNiG przez około 2,5 miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałe wideo

Zobacz także: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"

Spółka zaznaczyła, że rekordowa miesięczna liczba dostaw to efekt intensyfikacji importu LNG w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

PGNiG dodało, że od początku roku odebrało w Świnoujściu 20 ładunków skroplonego gazu ziemnego. To aż o 1/3 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zwiększenie importu LNG to odpowiedź PGNiG na napiętą sytuację na europejskim rynku gazu spowodowaną m.in. agresją Rosji na Ukrainę i ograniczeniami dostaw paliwa ze Wschodu - zaznaczyła spółka.

"Intensyfikacja dostaw do gazoportu jest możliwa dzięki rozbudowie terminala zrealizowanej przez Gaz-System. Od tego roku moce regazyfikacyjne instalacji wynoszą 6,2 mld m sześc. rocznie, a więc o 1,2 mld m sześc. więcej niż do tej pory. PGNiG, które zarezerwowało pełną przepustowość terminala, planuje wykorzystać w tym roku prawie całą dostępną moc instalacji" - stwierdziło PGNiG.

Dodano, że oprócz sześciu dostaw do Świnoujścia, w maju PGNiG odebrało również ładunek skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Kłajpedzie na Litwie.

"Była to pierwsza dostawa LNG dla PGNiG do instalacji regazyfikacyjnej zlokalizowanej za granicą. Dzięki uruchomionemu w maju tego roku gazociągowi Polska-Litwa, większość ładunku dostarczonego do Kłajpedy została po regazyfikacji przesłana do kraju, pozostała część trafiła na rynek państw bałtyckich" - poinformowało PGNiG.

Nowa umowa gazowego giganta

Pod koniec ubiegłego tygodnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z amerykańską firmą Sempra Infrastructure porozumienie określające postanowienia 20-letniego kontraktu kupna-sprzedaży 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.

Dostawy gazu w ramach 20-letniego kontraktu mają rozpocząć się od 2027 roku. W tym czasie Polska ma dysponować drugim po Świnoujściu terminalem LNG, znajdującym się w rejonie Zatoki Gdańskiej. Nowy terminal pozwoli zwiększyć import skroplonego gazu ziemnego (LNG), między innymi na podstawie umów podpisanych przez PGNiG z amerykańskimi firmami.

- To element budowania niezależności energetycznej Polski, jak również tej części Europy – mówi Przemysław Wacławski, wiceprezes ds. finansowych PGNiG.

Porozumienie zawarte między PGNiG i Sempra Infrastructure umożliwia rozpoczęcie negocjacji szczegółów umowy, która pozwoli polskiej spółce na zakup 3 mln ton skroplonego gazu rocznie, co po regazyfikacji odpowiada ok. 4 mld m sześc. gazu ziemnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
Gregor
2 lata temu
To już przerabialiśmy. Amerykanie nam dostarczą gaz jako pośrednicy. A gaz będzie rosyjski
Artur
2 lata temu
Widać po cenach za butlę
Www
2 lata temu
Czy ta dostawa przełoży się na obniżenie rachunków bo jeśli nie to bez sensu o tym pisać.
przedsiębiorą...
2 lata temu
Czy ktoś się w końcu zajmie spekulacjami PGNiG S.A. na gazie zaazotowanym? Cena wydobycia z lokalnych źródeł gazu zaazotowanego nie wzrosła, a PGNiG S.A., za pośrednictwem spółki córki PGNiG OD ten lokalny tani gaz sprzedaje drożej o 160 PLN/MWh niż na giełdzie TGE. Polska w ruinie. Nie dziwię się, że już bankrutują huty szkła! Zaraz zaczną inne gałęzie przemysłu, używające gaz w procesie produkcji. A co robi rząd w tym zakresie? Czerpie ogromne zyski z udziałów w spółkach skarbu państwa. Ciekawe co zrobią z bezrobotnymi jak PGNiG połozy przemysł!
Mrocco
2 lata temu
Cztam i czytam te komentarze.... I krew mnie zalewa.... jak można udawać że sie nie widzi mordowania ludzi wUkrainie??? Nie ważna cena ważne żeby nie robić biznesu z mordercami....Dzisiaj się broni UKRAINA A JEŚLI EUROPA NIE POMOŻE TO NASTĘPNI BĘDZIEMY MYYYY!!!!!
...
Następna strona