Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Długoletnia umowa na LNG z USA. PGNiG negocjuje zakup 3 mln ton rocznie

105
Podziel się:

PGNiG zawarło z Amerykanami porozumienie w sprawie dwudziestoletniej umowy na dostawy skroplonego gazu do Polski. Z gazoportów w Luizjanie lub Teksasie wysyłanych miałoby być łącznie 3 mln ton LNG rocznie. Pierwsze dostawy amerykańskiego surowca spodziewane są nie wcześniej niż w 2027 roku.

Długoletnia umowa na LNG z USA. PGNiG negocjuje zakup 3 mln ton rocznie
(PAP, Marcin Bielecki)

PGNiG zawarło wstępne porozumienie w sprawie możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy gazu LNG od Sempra Infrastructure Partners.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

"Na mocy porozumienia strony prowadzić będą negocjacje zapisów wiążącej umowy na zakup przez PGNiG łącznie 3 mln ton LNG rocznie (tj. około 4,05 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie) przez 20 lat. Potencjalne dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku" - napisano w komunikacie.

Jak podano, potencjalne dostawy od Sempra Infrastructure Partners będą realizowane za pośrednictwem terminali skraplania gazu ziemnego: Cameron LNG w Luizjanie lub Port Arthur LNG w Teksasie, a pierwsze dostawy LNG spodziewane są nie wcześniej niż w 2027 roku.

Wstęp do ostatecznej umowy

Formuła cenowa oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia.

PGNiG podał, że podpisane porozumienie nie stanowi zobowiązania spółki do podpisania ostatecznej umowy na zakup LNG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
T>R
2 lata temu
Nie zmienia to faktu by stawiać farmy słoneczne i wiatrowe które odciążą koszty energii elektrycznej i wymusiły na loby energetycznym zmiany dotyczące podejścia do cen .Wystarczy powiedzieć ,że farma wielkości 500m x500 jest w stanie zasilić miasteczko wielkości 25 tysięcy osób .No i czas zacząć montować panele słoneczne na dachach w blokach to zredukuje koszty energii od 40-60% i nie czekać na cud...
Rys
2 lata temu
Ciekawe, że nikt nie pytał pana Pawlaka11 laty temu za jaką cenę chciał nas przywiązać do Rosji na wiele lat. W tym przypadku nie będzie z pewnością tak, że po zerwaniu Umowy dostawy będą zwielokrotnione i przyspieszone, nawet te które zostałyby spóźnione przed zamknięciem kontraktu. Ameryka leży daleko od nas i nie zechce sobie przywłaszczyć w zamian naszej niepodległości.
jarko640
2 lata temu
Nie przypominam sobie aby kiedyś w historii - USA najeżdżało Polskę, mordowało strzałem w potylicę Polaków, bombardowało polskie miasta, wreszcie okradało Ojczyznę z dzieł sztuki i majątku narodowego... przeciwnie, od zawsze pamiętam, iż nawet za głębokiej komuny z USA płynęły strumienie dolarów w pożyczkach... podobnie jak teraz płynie skroplony gaz... potraficie zrozumieć to nieuki i historyczni analfabeci???
Szafar
2 lata temu
???? Nie sieja Sami sie rodza , Trole pracuja a dla kogo to sobie dospiewaj
Dobosz
2 lata temu
Czy my zawsze musimy żyć na krawędzi? Dzisiaj sojusz, a jutro? Musimy mieć wiele źrudeł paliw. Rosja odpada i to zrozumiałe. Nie uzależniajmy się umowami na długi czas!
...
Następna strona