Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Ewakuacja pacjentów ze Śląska. prof. Simon: operacja skrajnie trudna

513
Podziel się:

Minister zdrowia planuje przeniesienie części pacjentów ze Śląska w inne rejony Polski. - Będzie to operacja skrajnie trudna, jeśli w ogóle wykonalna - komentuje w rozmowie z money.pl prof. Krzysztof Simon.

Ewakuacja pacjentów ze Śląska. prof. Simon: operacja skrajnie trudna
Prof. Krzysztof Simon o relokacji pacjentów ze Śląska. (East News, TOMASZ HO)

Śląskie szpitale pękają w szwach. Zajętych jest 3400 z 4200 miejsc i 282 z 317 respiratorów. Liczbę łóżek można zwiększyć do 5 tys., ale jeśli tempo przyrostu zakażeń się utrzyma, to w ciągu kilku najbliższych dni skończą się miejsca w szpitalach.

Dlatego rząd planuje akcję relokacji pacjentów ze Śląska przy użyciu śmigłowców i wojskowych samolotów.

Na terenie lotniska Pyrzowice w poniedziałek zacznie działać szpital tymczasowy. To właśnie stamtąd pacjenci mają być zabierani w inne rejony kraju.

Zobacz także: Premier pyta, czy prywatna ochrona zdrowia ratuje. Lekarz: "Co jakiś czas trzeba znaleźć wroga"

- To operacja skrajnie trudna, jeśli w ogóle możliwa - komentuje pomysł rządu prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. - Ja nie wiem, gdzie w Polsce są jeszcze wolne miejsca, jeżeli chodzi o nas, to jesteśmy zatkani kompletnie i ledwo dyszymy.

Zdaniem profesora masowe przenoszenie pacjentów sprawi, że w całym kraju miejsc w szpitalach zacznie brakować.

- Wszędzie jest generalnie trudno, a w rejonach, w których przypadków notuje się więcej, jest skrajnie trudno - mówi prof. Simon.

Jego zdaniem głównym powodem wzrostu zakażeń jest fakt, że Polacy nie stosują się do obostrzeń i lekceważą pandemię.

- Jedni ludzie przenoszą zakażenie na drugich, wirus sam nie "skacze" - mówi prof. Simon. - Jeśli wszyscy trzymaliby dystans, nosili maseczki i nie opowiadali bzdur o tym, że wirusa nie ma, to nie mielibyśmy takiej sytuacji.

Problemem są też pojawiające się w mediach społecznościowych fałszywe informacje o szkodliwości szczepionek, które zdaniem prof. Simona destabilizują system szczepień i mają bezpośredni wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa.

- Z jednej strony szczepionek nie ma, a z drugiej strony z tych, które są, ludzie nie chcą korzystać - mówi profesor. - Zabrakło społecznej solidarności i poczucia odpowiedzialności.

W ciągu minionej doby wykryto 31 757 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 5044 dotyczy mieszkańców woj. śląskiego. Region był, po Mazowszu, na drugim miejscu pod względem najwyższej liczby nowych zakażeń.

Bardzo wysoka liczba nowych zakażeń utrzymuje się od kilku dni. W poniedziałek uruchomiony zostanie szpital tymczasowy na lotnisku Pyrzowice, ale liczba wolnych miejsc w placówkach medycznych gwałtownie się kurczy.

W sobotę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "obecna sytuacja w Polsce jest bardzo trudna i wymaga zdecydowanych działań".

- Ta III fala zakażeń przewyższy II falę. Dziś na zespole zarządzania kryzysowego dokonaliśmy analizy wzrostów zakażeń we wszystkich regionach. Najgorzej jest na Śląsku. Rozważamy transport pacjentów do innych regionów. Zarówno karetkami, jak i śmigłowcami i samolotami. Przygotowany jest na to specjalny plan - mówił.

Pytany o ewentualne wprowadzenie nowych obostrzeń, minister zaznaczył, że taka możliwość istnieje. - My pilnujemy dynamiki zakażeń koronawirusem. Jeżeli ta dynamika nie będzie spadała, to zaczniemy rozważać wprowadzenie kolejnych obostrzeń - tłumaczył minister zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(513)
Mmm
rok temu
Co na to Viola Kołek?
mensa
rok temu
Siemion ? czy to ten sam ktory jest na liscie plac Pfitzera ?
Polak
rok temu
Kim jest ten Simon??????????? Matka aptekarka, a o ojcu ? brak danych. Pewnie zaszła przez zapylenie!!. A może Simon to istota z narodu wybranego, do utylizacji POLAKÓW. Przecież to sami profesorowie i tylko profesorowie, dyrektory, po szkołach nawet branżowych. Pewnie chlapneli kasiorę od Pfizera i teraz się miotają używając jak szmaty tytułów profesorskich, obalając wartości bliskie dla POLAKA. Precz z nimi. Usuwane są wszelkie krytyki pomysłów. Powtarzam coronawirus To ŚCIEMA. A to nic innego jak grypa, która atakuje co roku. Organizm człowieka jest naszpikowany chemią w żywności, środki owadobójcze, chwastobójcze, nawozy itp. i tu jest to całe zło i przyczyna chorób. Ich mądrości powinni wprowadzać nad rzeką Jordan, na ich organizmach. To co robili i robią w białych rękawiczkach, w porównaniu do holocaustu, to 10 Hitlerów tego nie uczyni. Mają wyjątkowy dar do manipulowania ludźmi szczególnie do skłócania, poniżania, wprowadzanie nowych zachowań, ideologi. POLAKU obudź się !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie DAJ SIĘ PONIŻAĆ
Wkurzony
rok temu
Snowy Panie Profesorze... Ludzie są winni bo chorują? Bo przenoszą wirusa? A co z systemem szybkiego testowania? Cisza. Co że szczepieniami? Ich intensyfikacją? Cisza. Mamy nieodpowiedzialnych polityków, którzy nie szanują własnego społeczeństwa. Dlaczego do dzisiaj nie zamknięto kościołów? Przecież tam chodzi grupa osób, która jest najbardziej narażona na zachorowanie. Ale to elektorat.
Zenek
rok temu
oczywiście to wina Tuska, ale niech ciemny lud się nie martwi - Prezes się modli za niego, a i toruński ojciec obiecał zwiększyć produkcję wody święconej
...
Następna strona