Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Renta alkoholowa. Poseł zapytał, ilu Polaków ją pobiera

106
Podziel się:

Polskie prawo przewiduje, że osoba uzależniona od alkoholu i niezdolna do podjęcia pracy zarobkowej może ubiegać się o tzw. rentę alkoholową. Według danych resortu pracy w 2022 r. pobierało ją trzy tysiące osób — informuje prawo.pl.

Renta alkoholowa. Poseł zapytał, ilu Polaków ją pobiera
Renta alkoholowa przysługuje w sytuacji, gdy osoba uzależniona nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej (Getty Images, Grazyna Palaszewska)

Specjaliści są zdania, że obecne regulacje nie uwzględniają analogicznego wsparcia dla osób cierpiących na śmiertelne choroby.

Serwis prawo.pl informuje, że w rezultacie interpelacji kierowanej przez posła Jarosława Sachajko (Kukiz’15), Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ujawniło, że koszt rent z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą alkoholową finansowanych z ubezpieczeń społecznych wyniósł w samym tylko 2022 roku 53,1 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

W analizowanym roku kwota maksymalna renty, jaką otrzymywały osoby uprawnione, sięgała 1588 zł, a korzystało z niej łącznie 3 tys. osób. Średni wiek beneficjentów pierwszorazowych orzeczeń w 2022 roku wynosił 51,2 lata, przy czym przyznano je 510 mężczyznom i 194 kobietom - przekazało MRPiPS.

Przypomniano również, że tzw. renta alkoholowa przysługuje osobom uzależnionym od alkoholu, które są niezdolne do pracy zarobkowej. Jednak sama choroba alkoholowa nie daje automatycznie prawa do takiego wsparcia. Zgodnie z opinią posła Sachajko, tego rodzaju świadczenie uważane jest za „szkodliwe” i niesprawiedliwe, ponieważ dolegliwość pojawiająca się w wyniku wieloletniego nadużywania alkoholu nie jest sytuacją losową, w przeciwieństwie do niespodziewanego udaru czy zawału u osób nieuzależnionych.

"Renta alkoholowa jest dobrym rozwiązaniem"

Dr Tomasz Lasocki, pracownik Katedry Prawa Ubezpieczeń na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez serwis prawo.pl, twierdzi, że renta alkoholowa stanowi dobre rozwiązanie i najgorszą z możliwych decyzji byłoby jej odebranie.

– Wypłacamy renty osobom, które trwale utraciły zdolność do pracy, niezależnie od przyczyny takiego stanu rzeczy. Nieważne, czy zaistniała ona z przyczyn niezależnych, przez nieostrożność, ignorowanie przepisów, czy też długotrwałe nadużywanie alkoholu – podkreślił.

Ekspert zaznaczył jednak, że problemem jest brak przewidzianego świadczenia „wytchnieniowego” dla osób chorych terminalnie. – Osoby te wraz z bliskimi mogą poczuć się pominięte, ponieważ system nie oferuje wsparcia dla śmiertelnie chorych, co stoi w sprzeczności z konstytucyjnym obowiązkiem pracy do ostatnich sił. Dlatego pojawiają się głosy wzywające do wcześniejszego udostępniania środków z „emerytalnej skarbonki” dla tych osób, biorąc pod uwagę, że ich odejście jest kwestią czasu – wyjaśnił doktor Lasocki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
dkc
2 miesiące temu
ta renta tylko napędzi alkoholizm i inne izmy, wstyd żeby dopłacać takim ludziom do nałogu, możliwa jest tylko pomoc rzeczowa - leki, jedzenie, odzież, jak chcą mieć kasę, to niech idą do pracy, nawet takiej najprostszej i proszę nie tłumaczyć, że choroba alkoholowa to prawdziwa choroba itd. jeśli tak, to dać rentę innym uzależnionym narkomanom, lekomanom, zakupoholikom itd.
Konstanty Mik...
2 miesiące temu
Na amebę tylko w kosztach osobowych finansowanych z budżetu to obecnie 8,3 tys miesięcznie. Dofinansowanie do samochodu 120 tys, likwidacja barier architektonicznych ponad 100 tys, komputer do 26 tys, remont łazienki do 85 tys i wiele innych takich frykasów
Jendnn
3 miesiące temu
To proste żeby do udaru dodać alkoholizm to combo na rentę. Także chorzy pora zacząć dawać dawać szyje
Sznapsik
3 miesiące temu
A na jubilata w chlaniu skrzynka gorzały z MOPS -u
Daj
3 miesiące temu
Taką rentę to załatwiają cwani zwykły alkoholik nawet nie pomyśli o takim rozwiązaniu pije i żebrze żeby wypić przepija wszystko co ma a nie stara się o rete
...
Następna strona