Notowania

Reparacje wojenne. Prezydent Niemiec mówi wyraźne "nie"

- Niemcy nie powinni uważać przeszłości za sprawę zamnkiętą - uważa Frank-Walter Steinmeier. Jednocześnie prezydent Niemiec wypowiedział się jednak wyraźnie przeciw powracaniu do tematu reparacji wojennych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Frank-Walter Steinmeier nie jest zwolennikiem wypłacania Polsce reparacji za II wojnę światową

- Odpowiednim podejściem do przeszłości nie jest uważanie jej za sprawę zamkniętą, lecz uznanie, że wypływa z niej "wspólna odpowiedzialność za lepszą przyszłość - powiedział prezydent w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

- Mam nadzieję, że tą droga będziemy nadal mogli podążać również z Polską, nie zatracając się w zwróconej wstecz debacie o reparacjach - zaznaczył jednak Steinmeier.

Obejrzyj: Opóźnienia inwestycji kolejowych. Bittel: Do pełnego szczęścia brakuje, ale 60 proc. realizujemy zgodnie z harmonogramem

Prezydent powiedział też, że oba kraje powinny "nadal iść drogą pojednania, którą w trudzie i w bólach rozpoczęły poprzednie pokolenia". - Dla nas Niemców oznacza to: Nie zapominać o przeszłości, uznać winę i zrozumieć odpowiedzialność - podkreślił.

Kwestię reparacji od kilku lat porusza polski rząd, choć żadne oficjalne żądanie nie zostało jeszcze wystosowane. Odszkodowania za zniszczenia wojenne domagają się od niemieckiego rządu również Grecy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

jackuW sumie w Polsce było tak samo jak w Niemczech , jeszcze niedawno prezydent i rząd prezentowali interesy niemieckie

19-09-2019

narodnie wybaczymy nigdy i rozliczymy za II wojne i za sowiecka okupacje w jej wyniku

19-09-2019

@@@Jak nam Rosja i Niemcy oddadzą to co zagrabili to i bez reparacji Polska będzie bogata.

Rozwiń komentarze (45)