Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.09.2020 07:05

Reprywatyzacja w Warszawie. Sejm przyjął część ważnych poprawek

W czwartek wieczorem Sejm przyjął część senackich poprawek do ustawy, która ma ułatwiać wypłatę odszkodowań w związku z reprywatyzacją. Zakazuje ona również reprywatyzacji budynków wraz z lokatorami. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Sejm przyjął ważne poprawki w kontekście reprywatyzacji

Sejm poparł m.in. poprawkę, która stanowi, że na postanowienie w przedmiocie umorzonego z mocy prawa postępowania nie powinno przysługiwać zażalenie. Przyjęto także poprawkę, zgodnie z którą prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia może przejść na następców prawnych uprawnionego, który zmarł.

Wśród odrzuconych poprawek znalazły się natomiast zapisy, które zakładały zawężenie katalogu przesłanek uniemożliwiających reprywatyzację. Odrzucono także poprawkę umożliwiającą lokatorom bycie stroną w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną.

Mimo pozytywnej rekomendacji komisji sprawiedliwości posłowie odrzucili poprawkę, która określa podstawy do umorzenia postępowania dekretowego w części, jeżeli nie jest możliwe ustalenie stron postępowania lub ich adresów, a także poprawkę nakładającą na Skarb Państwa obowiązek odszkodowawczy za skutki wywłaszczeń.

Prawo budowlane do zmiany. Ma być prościej, co się zmieni?

Po głosowaniu szef komisji weryfikacyjnej, wiceszef MS Sebastian Kaleta za pośrednictwem Twittera wyraził nadzieję, że ustawa niedługo wejdzie w życie. Podziękował również wszystkim "zaangażowanym w sprawę".

Propozycja zmian w ustawach o komisji weryfikacyjnej oraz gospodarce nieruchomościami złożona została w czerwcu br. przez klub PiS. Jej głównym założeniem było usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie ze zmianą sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, ale już nie m.st. Warszawa.

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.

Jak szacuje Komitet Obrony Praw Lokatorów, nieruchomości, które władze miasta mogą zwrócić spadkobiercom wraz z lokatorami, w samej tylko Warszawie pozostało jeszcze ok. 4 tysięcy
Reprywatyzacja w Warszawie. Sejm zdecydował w sprawie odszkodowań

Do tej pory jedyną ustawą regulującą kwestię reprywatyzacji była tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna z 17 września 2016 r. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in. wtedy, gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne, wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości lub gdy budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc.

O wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie przez wiele lat apelowały środowiska lokatorskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, reprywatyzacja, sejm, prawo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2020

dobre.....Ciekawe gdzie byli ci właściciele przez 50 / 60/70 lat, że jeszcze trwa ten cyrk i końca nie ma ? Jeszcze powinni dopłacać za remonty i … Czytaj całość

18-09-2020

ĄŻW naszym tekturowym państwie lokator ma większe prawa niż właściciel nieruchomości. Komuna wiecznie żywa.

18-09-2020

PozytywniePiS robi wszystko by dowalić Warszawie.

Rozwiń komentarze (33)