Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Reprywatyzacja w Warszawie. Sejm przyjął część ważnych poprawek

33
Podziel się:

W czwartek wieczorem Sejm przyjął część senackich poprawek do ustawy, która ma ułatwiać wypłatę odszkodowań w związku z reprywatyzacją. Zakazuje ona również reprywatyzacji budynków wraz z lokatorami. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta.

Reprywatyzacja w Warszawie. Sejm przyjął część ważnych poprawek
Sejm przyjął ważne poprawki w kontekście reprywatyzacji (pixabay.com)

Sejm poparł m.in. poprawkę, która stanowi, że na postanowienie w przedmiocie umorzonego z mocy prawa postępowania nie powinno przysługiwać zażalenie. Przyjęto także poprawkę, zgodnie z którą prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia może przejść na następców prawnych uprawnionego, który zmarł.

Wśród odrzuconych poprawek znalazły się natomiast zapisy, które zakładały zawężenie katalogu przesłanek uniemożliwiających reprywatyzację. Odrzucono także poprawkę umożliwiającą lokatorom bycie stroną w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną.

Mimo pozytywnej rekomendacji komisji sprawiedliwości posłowie odrzucili poprawkę, która określa podstawy do umorzenia postępowania dekretowego w części, jeżeli nie jest możliwe ustalenie stron postępowania lub ich adresów, a także poprawkę nakładającą na Skarb Państwa obowiązek odszkodowawczy za skutki wywłaszczeń.

Zobacz także: Prawo budowlane do zmiany. Ma być prościej, co się zmieni?

Po głosowaniu szef komisji weryfikacyjnej, wiceszef MS Sebastian Kaleta za pośrednictwem Twittera wyraził nadzieję, że ustawa niedługo wejdzie w życie. Podziękował również wszystkim "zaangażowanym w sprawę".

Propozycja zmian w ustawach o komisji weryfikacyjnej oraz gospodarce nieruchomościami złożona została w czerwcu br. przez klub PiS. Jej głównym założeniem było usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie ze zmianą sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, ale już nie m.st. Warszawa.

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.

Do tej pory jedyną ustawą regulującą kwestię reprywatyzacji była tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna z 17 września 2016 r. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in. wtedy, gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne, wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości lub gdy budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc.

O wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie przez wiele lat apelowały środowiska lokatorskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
asz
4 lata temu
A kiedy władza pochyli się nad właścicielami lokali, w których najemcy od lat nie płacą czynszów?
gość
4 lata temu
Czy w Polsce nie obowiązuje już ustawa o zasiedzeniu?
gość
4 lata temu
zy w Polsce nie obowiązuje już ustawa o zasiedzeniu?
pozaWarszawy
4 lata temu
co to za ustawa wybiórcza dla pojedynczego miasta kiedy podobne ustawy dla reszty miast w Polsce?
edek
4 lata temu
Mydlenie oczu,prawo powinno byc jednoznaczne i nie podlegajace zmianom z korzyscia dla lokatorow.
...
Następna strona