Notowania

Resort Finansów o mafii VAT-owskiej w otoczeniu Banasia: "W momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych"

Zaznaczamy, że zarówno Krzysztof B. jak i Arkadiusz B. w momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych w resorcie finansów, ani nawet nie byli w nim zatrudnieni – napisało Ministerstwo Finansów w oświadczeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Rzeczpospolita" napisała, że jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia miał kierować mafią VAT-owską (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)

Ministerstwo Finansów zabrało głos w sprawie zarzutu o to, że jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów, gdy ten był szefem resortu, miał kierować mafią VAT-owską. O sprawie napisała piątkowa "Rzeczpospolita".

- W Krajowej Administracji Skarbowej zatrudnionych jest ponad 60 tys. pracowników i funkcjonariuszy. Jednostkowe przypadki zachowań niezgodnych z prawem zdarzają się w każdej organizacji. Dlatego w KAS utworzono Biuro Inspekcji Wewnętrznej (rodzaj policji wewnętrznej), w którym pełnią służbę specjalistycznie wyszkoleni funkcjonariusze - czytamy.

Prezes NIK Marian Banaś, a za nim Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych
Skandal w resorcie finansów. Bliski współpracownik Mariana Banasia miał kierować mafią vatowską

Ministerstwo podkreśliło w dokumencie, że "przed powstaniem KAS tego rodzaju komórka organizacyjna nie funkcjonowała ani w administracji podatkowej, ani w Służbie Celnej. Powołanie jej w strukturze KAS związane było z dbaniem o wysokie standardy i przejrzystość funkcjonowania nowej, skonsolidowanej administracji".

Obejrzyj: Afera Mariana Banasia. Opinie polityków nt. szefa NIK

Do zadań Biura Inspekcji Wewnętrznej (BIW) należy rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie m.in.: przestępstw korupcyjnych, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników i funkcjonariuszy KAS. BIW zapobiega tym przestępstwom i ściga ich sprawców, a także współpracuje z innymi służbami i organami ścigania w sprawach dotyczących pracowników oraz funkcjonariuszy KAS.

- Taka intensywna współpraca miała i ma również miejsce w sprawie opisywanej przez media – zapewnia resort.

- Zaznaczamy, że zarówno Krzysztof B. jak i Arkadiusz B. w momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych w resorcie finansów, ani nawet nie byli w nim zatrudnieni. Natomiast odwołanie Andrzeja S. ze stanowiska naczelnika urzędu skarbowego nastąpiło natychmiast po jego zatrzymaniu - napisano również. - Przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT są skutecznie ścigane przez właściwe służby, w tym przez KAS. Nikt, kto uczestniczy w przestępczym procederze nie może czuć się bezkarny.

Przypomnijmy, że "Rzeczpospolita" ustaliła, że od dwóch lat trwa śledztwo w sprawie wyłudzeń VAT przez grupę przestępczą, którą mieli kierować wysocy urzędnicy resortu finansów. Zarzuty usłyszało już 15 osób, w tym dwaj podwładni prezesa NIK Mariana Banasia z czasów, gdy pracował w ministerstwie, a także szef jednego z największych urzędów skarbowych w Polsce. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ministerstwo finansów, marian banaś, mafia vat, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2019

Ręce opadają .Żeby rozwiać wszystkie zarzuty całą sprawę dokładnie zbada teraz NIK !

25-10-2019

matter21Brawo Horała !!! Nareszcie dopadłeś MAFIĘ .

25-10-2019

Wania czekistapisobolszewia to największa organizacja przestępcza w Polsce,krok za nią to okupant watykański

Rozwiń komentarze (289)