Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Resort finansów wdraża dyrektywę UE. Koszty firm wzrosną

68
Podziel się:

MF przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. Resort finansów szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji projektu.

Resort finansów wdraża dyrektywę UE. Koszty firm wzrosną
Minister finansów Andrzej Domański (PAP, Radek Pietruszka)

"Przedsiębiorstwa, których dotyczy projekt, będą musiały zmierzyć się z ogólnym wzrostem kosztów związanych z obowiązkiem przedstawiania informacji o zrównoważonym rozwoju" - napisano.

MF szacuje, że w tym roku koszty firm wyniosą 152 mln zł, w przyszłym roku wzrosną do 1 mld zł, a w ciągu 10 lat 8,72 mld zł.

W przypadku jednostek, które dotychczas nie raportowały takich informacji na wzrost kosztów będzie wpływać np. konieczność utworzenia systemu zapewniającego gromadzenie i przetwarzanie danych niezbędnych do wypełnienia obowiązku zaraportowania wymaganych informacji. W przypadku jednostek, które już raportują wystąpią koszty dostosowania związane z przejściem na nowy europejski standard raportowania - napisano.

Dodatkowe koszty dla przedsiębiorców

MF podaje, że w przypadku części jednostek (szczególnie tych dopiero rozpoczynających raportowanie) mogą wystąpić koszty związane z koniecznością skorzystania z usług zewnętrznych ekspertów czy firm doradczych w celu uzyskania wybranych informacji podlegających ujawnieniu.

"Dodatkowo wszystkie jednostki raportujące będą ponosić coroczne istotne koszty związane z obowiązkową weryfikacją informacji nt. zrównoważonego rozwoju przez biegłych rewidentów. Z drugiej strony ujednolicenie wymogów w zakresie" - napisano

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
Kira
miesiąc temu
Cały ten artykuł jest tak zrozumiały jak ten nowy obowiązek przedsiębiorców - jak to się dzieje że dajemy się pomiatać takim euronierobom
Jorg49
miesiąc temu
Monisterku Rozdaj nagrody jeszcze swoim wspaniałym urzędnikom a teraz może razy dwa czyli prawie 8 baniek bo następnych to mozesz nie doczekać nasza kieszeń nie jest skarbnica państwa a Anglicy zrobili świetny wybór opuszczając ta stajnie augiasza
Wazaaaaaa
miesiąc temu
Nawet stroje na MS uszyli nam niemcy...... jak to nitras wlasnie zrobil sobie zdj... To to juz jest bezczelnosc.....
Grabek
miesiąc temu
Kiedy ludzie się obudzą z tą Bruksela i ich pomysłami które mają za zadanie generować kolejne miejsca pracy u nich aby zatrudnić kolejnych pociotkow.
Allo , allo
miesiąc temu
Jeśli koszty firm wzrosną, to wzrosną również ceny towarów i usług a część firm upadnie a więc zapłacimy za to wszyscy bez wyjątku. Ale tego już ministerek nie dopowiedział.....
...
Następna strona