Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Restrukturyzacja PBS. Lewica chce wyjaśnień od KNF

11
Podziel się

- Lewica zwróciła się o KNF o informację dotyczącą działań ws. restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego - powiedział w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Od połowy stycznia bank PBS jest w przymusowej restrukturyzacji
Od połowy stycznia bank PBS jest w przymusowej restrukturyzacji (East News, Marek Dybas/REPORTER)
bDAOZSXp

- Uważamy, że czas najwyższy, aby KNF wytłumaczyła się, co robiła przez trzy lata, że nie udało się zrestrukturyzować banku, a dzisiaj ponad 40 proc. zasobów instytucji samorządowych, które były na kontach PBS zostały zamrożone i de facto skazuje się te gminy na wegetację finansową - powiedział Gawkowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Lewica chce się dowiedzieć m.in. kiedy KNF otrzymał zawiadomienie na temat decyzji BFG o planie wdrożenia restrukturyzacji w PBS, pełnej informacji na temat PBS i działań KNF od 2016 roku, kiedy bank był pod nadzorem, opinii KNF na temat kolejnych sprawozdań finansowych i audytów, informacji, czy była analizowana możliwość dokapitalizowania banku przez BFG - pisze PAP.

Przypomnijmy, że 17 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku. W związku z jego złą sytuacją finansową wszystkie rachunki klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP mają zostać przeniesione do Banku Nowego BFG S.A.

bDAOZSXr

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Choć pieniądze klientów indywidualnych do równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez BFG, to ta zasada nie obowiązuje w przypadku jednostek samorządu terytorialnego. Jak przyznaje BFG, samorządy zachowały 57,4 proc. swoich środków. Straciły zaś 82 miliony złotych.

bDAOZSXx

Sanocki bank był zagrożony upadłością. Z oszacowania wartości aktywów i pasywów PBS wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań.

Zdaniem BFG przymusowa restrukturyzacja tej instytucji była konieczna w interesie publicznym i "nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością" - informował Fundusz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAOZSXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Magda
12 miesięcy temu
Najlepsze,że zarząd został rozwiązany, a te 182mln zł wyparowało. Gdzie prokurator???
Domi
12 miesięcy temu
A co na to pis ha ha i polskie zapisane sądy ha ha
spółdzielca
12 miesięcy temu
za kraty cały zarząd i rada nadzorcza tego banku! przyjrzeć się innym bs, gdzie pracują dzieci prezesów nawet na dyrektorskich stołkach! SKANDAL- oraz dzieci członków rad nadzorczych a wszystko za zgodą knf
bDAOZSXT
ola
12 miesięcy temu
Cały ten KNF powinien zostać odwołany i ponieś konsekwencje finansowe i kary więżienia, nawet nic nie zrobili z GET BEK a ludzie potracili dużo pieniędzy !!!!
Podatnik
12 miesięcy temu
Wszystkie gminy, samorządy, państwowe instytucje itd powinny mieć obowiązek posiadania kont tylko w banku państwowym. A teraz płacz. Pis niech da ze swoich bo to bastion jego.