Notowania

Restrukturyzacja PBS. Lewica chce wyjaśnień od KNF

- Lewica zwróciła się o KNF o informację dotyczącą działań ws. restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego - powiedział w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Od połowy stycznia bank PBS jest w przymusowej restrukturyzacji (Fot: Marek Dybas/REPORTER)

- Uważamy, że czas najwyższy, aby KNF wytłumaczyła się, co robiła przez trzy lata, że nie udało się zrestrukturyzować banku, a dzisiaj ponad 40 proc. zasobów instytucji samorządowych, które były na kontach PBS zostały zamrożone i de facto skazuje się te gminy na wegetację finansową - powiedział Gawkowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Lewica chce się dowiedzieć m.in. kiedy KNF otrzymał zawiadomienie na temat decyzji BFG o planie wdrożenia restrukturyzacji w PBS, pełnej informacji na temat PBS i działań KNF od 2016 roku, kiedy bank był pod nadzorem, opinii KNF na temat kolejnych sprawozdań finansowych i audytów, informacji, czy była analizowana możliwość dokapitalizowania banku przez BFG - pisze PAP.

Przypomnijmy, że 17 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku. W związku z jego złą sytuacją finansową wszystkie rachunki klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP mają zostać przeniesione do Banku Nowego BFG S.A.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Choć pieniądze klientów indywidualnych do równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez BFG, to ta zasada nie obowiązuje w przypadku jednostek samorządu terytorialnego. Jak przyznaje BFG, samorządy zachowały 57,4 proc. swoich środków. Straciły zaś 82 miliony złotych.

Problemy banku PBS sprawiły, że pod placówkami zbierały się kolejki klientów.
Restrukturyzacja banku PBS. Ministerstwo Finansów tłumaczy, dlaczego była potrzebna

Sanocki bank był zagrożony upadłością. Z oszacowania wartości aktywów i pasywów PBS wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań.

Zdaniem BFG przymusowa restrukturyzacja tej instytucji była konieczna w interesie publicznym i "nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością" - informował Fundusz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2020

JanA może nadszedł już czas wsadzać bankowców,którzy są nieuczciwi.Zero pobłażania.A jeśli chodzi o Podkarpacia to warto się przyjrzeć ludziom z PSL u … Czytaj całość

12-02-2020

MagdaNajlepsze,że zarząd został rozwiązany, a te 182mln zł wyparowało. Gdzie prokurator???

12-02-2020

DomiA co na to pis ha ha i polskie zapisane sądy ha ha

Rozwiń komentarze (11)