Notowania

Restrukturyzacja banku PBS. W przyszłości ma on być sprzedany w całości

Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Mirosław Panek kreśli scenariusze przyszłości banku PBS. Zapewnia, że wszystkim podmiotom zależy przede wszystkim na klientach. Nie ma jednak dobrych wiadomości dla samorządów i firm, które straciły swoje pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes BFG Mirosław Panek tłumaczy, dlaczego doszło do przymusowej restrukturyzacji banku PBS. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Mirosław Panek ocenił, że w perspektywie krótkoterminowej najważniejsze dla BFG było, aby klienci PBS utrzymali dostęp do swoich środków.

Natomiast w ujęciu długoterminowym będzie poszukiwany inwestor, który wykupiłby bank w całości. Odpowiednie ogłoszenia w tej sprawie powinny pojawić się w przeciągu miesiąca. Natomiast proces sprzedaży BFG będzie starało się "zamknąć w okresie poniżej pół roku".

Panek wytłumaczył, że nie było możliwości, aby PBS wcześniej przejął jakiś większy bank. Chociaż BFG poszukiwało instytucji finansowej, która byłaby zainteresowana takim przedsięwzięciem, to jednak ostatecznie żaden bank "nie był gotów" do złożenia oferty.

Zobacz też: Emilewicz: "Mamy czas stabilności gospodarczej"

Wskazał również, że o przymusowej restrukturyzacji PBS zaważył aspekt zdeponowanych w nim pieniędzy samorządów. Próg, po którym BPG decyduje się na interwencję, wynosi 60 mln złotych.

Problemy banku PBS sprawiły, że pod placówkami zbierały się kolejki klientów.
Restrukturyzacja banku PBS. Ministerstwo Finansów tłumaczy, dlaczego była potrzebna

Jednocześnie prezes BFG podkreślił, że "umorzeniu podlegało niespełna 43 proc." środków samorządów. Oznacza to, że wartość depozytów jednostek samorządowych w banku PBS "była ponad dwukrotnie wyższa".

Przymusowa restrukturyzacja pochłonie ponad połowę oszczędności samorządów.
Pierwszy bail-in w Polsce. Samorządy straciły ponad połowę funduszy zgromadzonych w PBS

Na pytanie czy jest szansa, żeby samorządy i firmy odzyskały chociaż część środków, które zostały umorzone, Panek nie miał dobrych wiadomości.

- Teoretycznie tak, natomiast w praktyce nie wiązałbym z tym jakichś wielkich nadziei. Poza tym trzeba będzie czekać na wynik postępowania upadłościowego, a to zapewne kilka lat - tłumaczy Mirosław Panek w rozmowie z "DGP".

 Do wtorku klienci PBS w Sanoku nie wyciągną pieniędzy z bankomatów.
Klienci banku PBS bez dostępu do pieniędzy. Przymusowa restrukturyzacja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bfg, bankowy fundusz gwarancyjny, pbs, bank pbs, restrukturyzacja, restrukturyzacja banków, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki, mirosław panek
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2020

obserwatorw bankach spółdzielczych pracują całe kliki rodzinne : dzieci członków zarządu, oraz dzieci członków rady nadzorczej i wszystko za zgodą knf. za to … Czytaj całość

03-02-2020

iraPisowskim wsiokom już wytłumaczono, że była to prewencyjna akcja przeciwko vatowskim złodziejom. Ciężko w to uwierzyć, sam był nie uwierzył, gdyby nie … Czytaj całość

03-02-2020

YetiCzekali aż instytucje państwowe i firmy zgromadzą w banku przynajmniej 60 mln złotych i wtedy zabrali pieniądze. Czy to nie jest oszustwo!?

Rozwiń komentarze (7)