Trwa ładowanie...
bECGdyet
Notowania

Bfg – Wszystkie wiadomości

Upadłość SKOK-ów. BFG wypłacił już 4,3 mld złotych. Wrócił tylko miliard
18
05.08.2021 14:43

UPADŁOŚĆ
 / 
Upadłość SKOK-ów. BFG wypłacił już 4,3 mld złotych. Wrócił tylko miliard

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ponad 4 mld deponentom SKOK-ów w postępowaniach upadłościowych. BFG jak na razie odzyskał zaledwie miliard złotych. - To saldo jest na minusie ponad 3 mld zł – podsumował sytuację prezes BFG.

Ostateczny koniec Idei. Bank Pekao szykuje się do migracyjnego weekendu
80
20.06.2021 15:39

BANKI
 / 
Ostateczny koniec Idei. Bank Pekao szykuje się do migracyjnego weekendu

Nie ma już Idea Banku, ale są jeszcze systemy IT i przywiązani do nich klienci. Bank Pekao w listopadzie zamierza dokończyć proces integracji i przeprowadzić tzw. migracyjny weekend - ustalił money.pl. Cel? Pełna integracja systemowa oraz zatrzymanie jak największej liczby klientów.

Kolejny bank Czarneckiego zostanie przejęty za złotówkę? Giertych komentuje
142
16.02.2021 14:45

LESZEK CZARNECKI
 / 
Kolejny bank Czarneckiego zostanie przejęty za złotówkę? Giertych komentuje

Idea Bank Leszka Czarneckiego przejęty przez Pekao po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co dalej? - Leszek Czarnecki zaskarżył decyzję BFG o tym, że zabrano mu bank. Oczekujemy na rozprawę sądową. Sąd nie zgodził się na wniosek prokuratury o jego areszt, więc sądzę, że ze spokojem oczekuje na wynik tych postępowań - powiedział w programie "Newsroom WP" mecenas Roman Giertych. Był też pytany o możliwość przejęcia kolejnego banku Czarneckiego za złotówkę. - Nie jestem upoważniony, by wypowiadać się w sprawie Getin Noble Bank, ale w związku z tym, że KNF przyjęła pewien wariant naprawczy, to nie wydaje mi się, by to było możliwe. Natomiast dwa lata temu, gdy był realizowany plan Zdzisława Sokala, był plan przejęcia obu banków Leszka Czarneckiego. To realizowały najwyższe czynniki w PiS-ie. Będzie bardzo ciekawe, jeśli prokuratura rzetelnie poprowadzi kiedyś postępowanie, po moim zawiadomieniu w imieniu Leszka Czarneckiego, odnośnie planu pozbawienia go majątku i tak naprawdę kradzieży na kilka miliardów złotych - dodał.

Przejęcie Idea Banku. Czarnecki w skardze podnosi, że wycena nie była rzetelna
24
11.01.2021 9:32

LESZEK CZARNECKI
 / 
Przejęcie Idea Banku. Czarnecki w skardze podnosi, że wycena nie była rzetelna

Skarga Leszka Czarneckiego na przejęcie Idea Banku trafiła już do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Prawnicy przekonują, że BFG nie powinien uwzględniać niekorzystnej dla Czarneckiego wyceny banku, gdyż nie jest ona rzetelna.

Przejęcie Idea Banku. Inwestorzy żądają od państwa rekompensat
79
08.01.2021 6:36

BANKOWOŚĆ
 / 
Przejęcie Idea Banku. Inwestorzy żądają od państwa rekompensat

Akcje i obligacje Idea Banku zostały umorzone. Drobni inwestorzy stracili oszczędności. Mechanizm ten jednak jest wprowadzany zgodnie z kolejnością pokrywania strat w razie przymusowej restrukturyzacji.

bECGdyev
Przejęcie Idea Banku. Leszek Czarnecki nie złożył jeszcze odwołania
24
05.01.2021 20:28

IDEA BANK
 / 
Przejęcie Idea Banku. Leszek Czarnecki nie złożył jeszcze odwołania

Prawnicy Leszka Czarneckiego nie złożyli jeszcze odwołania od decyzji BFG o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Prawdopodobnie zostanie ono złożone w środę.

Czarnecki stracił Idea Bank. "Tak to działa, decyzja nieodwracalna"
93
04.01.2021 15:15

LESZEK CZARNECKI
 / 
Czarnecki stracił Idea Bank. "Tak to działa, decyzja nieodwracalna"

Idea Bank przejęty przez Pekao, Leszek Czarnecki nie może nic zrobić - został odcięty od podejmowania decyzji, nie odzyska banku. Czy tak powinna wyglądać restrukturyzacja? - Idea Bank jest największym i pierwszym komercyjnym bankiem w Polsce, wobec którego wszczęto procedurę przymusowej restrukturyzacji, ale nie jest jedynym w Europie. W przypadku banków i SKOK-ów jedynym podmiotem, który ma uprawnienia do przeprowadzenia restrukturyzacji jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc banki i SKOK-i są wyłączone z procedury sądowej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Wszystkie decyzje zostały wydane na podstawie o BFG, więc mogą być one zaskarżone do wojewódzkiego sądu administracyjnego, co zostało zapowiedziane. Przy czym należy podkreślić, że ta decyzja jest ostateczna i natychmiast wykonalna. Jest procedura odwołania do sądu, ale to nie wstrzyma tych działań. W tym przypadku właściwie ta decyzja jest nieodwracalna - dodał.

Idea Bank przejęty przez Pekao, Czarnecki ma związane ręce. "Decyzja nieodwracalna"
2
04.01.2021 14:58

LESZEK CZARNECKI
 / 
Idea Bank przejęty przez Pekao, Czarnecki ma związane ręce. "Decyzja nieodwracalna"

Leszek Czarnecki może liczyć wyłącznie na odszkodowanie, Idea Bank nie wróci w jego ręce. - Sąd administracyjny będzie badał poprawność przesłanek wydania decyzji o przymusowym przejęciu. Jedyne co może zrobić, to stwierdzić, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Nie ma możliwości uchylenia tej decyzji. Oczywiście w teorii istnieje możliwość zwrotnego przeniesienia przedsiębiorstwa, ale to musiałaby być decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Więc w zasadzie zostaje tylko odszkodowanie, ale ono też jest ograniczone przez przepisy do kwoty poniesionej straty. Jeżeli rzeczywiście byłaby decyzja wydana z naruszeniem prawa, to możliwe są powództwa odszkodowawcze, ale musi być to poprzedzone prawomocną decyzją sądu - dodał.

Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"
24
04.01.2021 11:24

KLIENCI
 / 
Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"

Idea Bank przejęty przez Pekao po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co z klientami? - Zgodnie z decyzją BFG, roszczenia z tytułu działalności pozabankowej pozostały przy Idea Banku, a całe przedsiębiorstwo bankowe, poza tymi wyłączeniami, zostało przeniesione do Pekao. Roszczenia obligatariuszy GetBack powinny być kierowane do Idea Banku, bo ten podmiot dalej istnieje. Została uruchomiona procedura przymusowej restrukturyzacji, ale alternatywą byłaby upadłość, więc akcjonariusze mogliby i tak nie dostać ani złotówki, to jest dzielenie straty. Celem ustawy o BFG jest ochrona klientów banku i jest częścią europejskiej dyrektywy. Ma chronić system bankowy, ale przede wszystkim klientów. Gdyby doszło do nieuporządkowanej restrukturyzacji czy nawet upadłości banku, miałoby niewyobrażalne skutki gospodarcze, nie tylko dla klientów Idea Banku, ale i całego systemu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Dyrektywa mówi również jasno, że - niestety - straty przede wszystkim są finansowane przez akcjonariuszy - dodał. Dopytywany o poszkodowanych obligatariuszy GetBack oraz to, czy przejęcie Idea Banku zamyka im drogę do odzyskania pieniędzy, ekspert odparł, że najważniejsze jest to, co dalej będzie działo się z Idea Bankiem. - Pytanie, co się stanie z tą resztką Idea Banku, która pozostała. Nadal proces przymusowej restrukturyzacji trwa. Można wyobrazić sobie nawet dokapitalizowanie spółki, ale to jest oczywiście teoretyczny scenariusz. Tak naprawdę zależy to też od tego, jakie aktywa pozostały w Idea Banku. Chodzi oczywiście o stratę ekonomiczną, akcjonariusze i właściciele w każdym procesie restrukturyzacyjnym są zaspokajani na końcu. Kluczowe jest to, według jakiej kolejności będą zaspokajane roszczenia. To jest pytanie o przyszłość, co się stanie z pozostałą częścią Idea Banku w restrukturyzacji - wytłumaczył w rozmowie z money.pl Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny.

bECGdyeB
Przejęcie Idea Banku. "Pozew Czarneckiego nieuzasadniony"
207
04.01.2021 11:06

LESZEK CZARNECKI
 / 
Przejęcie Idea Banku. "Pozew Czarneckiego nieuzasadniony"

Leszek Czarnecki zapowiada odwołanie się od decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz pozew przeciwko członkom zarządu Pekao. To pokłosie decyzji BFG o przymusowej restrukturyzacji i przejęciu Idea Banku, który należał do Czarneckiego, przez bank Pekao. - Trudno mówić o jakimś odwołaniu, można jedynie złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, bo w tej sytuacji nie ma dwustopniowej formuły podejmowania decyzji. Ta decyzja jest ostateczna i można odwołać się tylko do sądu. Natomiast najważniejsza jest zapowiedź pozwów odszkodowawczych wobec członków zarządu banku Pekao, co jest zaskakujące. Zgodnie z ogólnymi zasadami, odpowiedzialność za decyzje organów ponosi osoba prawna, czyli w tym przypadku bank. Jednak tutaj przepisy wyraźnie wykluczają taką odpowiedzialność, bo ustawa o BFG mówi, że ani bank nabywający to przedsiębiorstwo, ani członkowie zarządu nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. To jest niewłaściwy adresat roszczeń - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Pozew to jest papier, a papier przyjmie wszystko. Jeśli chodzi o powództwo odszkodowawcze, to właściwie można pozwać każdego i o wszystko. Pytanie, czy w tym przypadku jakakolwiek szkoda w ogóle występuje, skoro wysokość zobowiązań, jakie przejmuje Pekao, jest wyższa od aktywów. Inną kwestią jest bezprawność działania, co może stwierdzić wyłącznie sąd administracyjny, ale musi być także adekwatny związek przyczynowy - wyjaśnił w rozmowie z money.pl ekspert ds. restrukturyzacji.

Leszek Czarnecki stracił kontrolę nad Idea Bank. "Przypominało to nacjonalizację zakładów przez bolszewików"
193
04.01.2021 7:14

IDEA BANK
 / 
Leszek Czarnecki stracił kontrolę nad Idea Bank. "Przypominało to nacjonalizację zakładów przez bolszewików"

"Oceniam obecną akcję wyłącznie w kategoriach zemsty za to, że w 2018 r. ujawniłem korupcyjną propozycję na najwyższym szczeblu władzy" – mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Leszek Czarnecki. Od 31 grudnia nie ma wstępu do siedziby Idea Banku i jest odsunięty od jakichkolwiek decyzji.

Przejęcie Idea Banku. Potężne wsparcie dla Pekao
99
02.01.2021 8:44

BANKI
 / 
Przejęcie Idea Banku. Potężne wsparcie dla Pekao

W związku z przejęciem należącego do Leszka Czarneckiego Idea Banku państwowy bank Pekao dostanie 193 mln zł wsparcia z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pekao przejmuje Idea Bank. Skiba: proces pod nadzorem KE
75
31.12.2020 17:09

BANKI
 / 
Pekao przejmuje Idea Bank. Skiba: proces pod nadzorem KE

Proces przejęcia Idea Banku toczył się pod nadzorem Komisji Europejskiej - powiedział Leszek Skiba, p.o. prezesa Pekao. Dodał, że Pekao ma gwarancję pokrycia strat i jest zabezpieczone niezależnie od efektu sporu prawnego z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Idea Banku. Ile Pekao może zyskać na przejęciu?

bECGdyeC
Idea Bank kontra nadzór finansowy. BFG po raz drugi odmawia Czarneckiemu
22
18.09.2020 18:58

GIEŁDA
 / 
Idea Bank kontra nadzór finansowy. BFG po raz drugi odmawia Czarneckiemu

Bankowy Fundusz Gwarancyjny odmówił bankowi Leszka Czarneckiego sprzedaży akcji Idea Money. Jest to druga próba zawarcia tej transakcji, wcześniej w połowie sierpnia BFG także się jej sprzeciwił.

Idea Bank kontra nadzór finansowy. Bank ma umowę sprzedaży spółki zależnej; chce zmiany kuratora
11
04.09.2020 10:41

GIEŁDA
 / 
Idea Bank kontra nadzór finansowy. Bank ma umowę sprzedaży spółki zależnej; chce zmiany kuratora

Idea Bank złożył do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o odwołanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) z funkcji kuratora. Bank Leszka Czarneckiego poinformował też, że zawarł warunkową umowę sprzedaży akcji Idea Money, na którą wcześniej nie zgodził się BFG.

Leszek Czarnecki pod presją. Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje konkretnych działań
11
27.08.2020 11:58

FINANSE
 / 
Leszek Czarnecki pod presją. Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje konkretnych działań

Jak informuje "Puls Biznesu", Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od akcjonariusza realnego dokapitalizowania Idea Banku. W wypracowaniu kompromisu nie pomaga ciągnąca się za Czarneckim afera.

Restrukturyzacja banku PBS. W przyszłości ma on być sprzedany w całości
10
03.02.2020 8:18

BFG
 / 
Restrukturyzacja banku PBS. W przyszłości ma on być sprzedany w całości

Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Mirosław Panek kreśli scenariusze przyszłości banku PBS. Zapewnia, że wszystkim podmiotom zależy przede wszystkim na klientach. Nie ma jednak dobrych wiadomości dla samorządów i firm, które straciły swoje pieniądze.

Restrukturyzacja banku PBS. Ministerstwo Finansów tłumaczy, dlaczego była potrzebna
33
23.01.2020 18:13

BANKI
 / 
Restrukturyzacja banku PBS. Ministerstwo Finansów tłumaczy, dlaczego była potrzebna

Rada nadzorcza Podkarpackiego Banku Spółdzielczego dziwi się, że zapadła decyzja o przymusowej restrukturyzacji banku. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że było to konieczne, by zabezpieczyć pieniądze klientów i uchronić bank przed upadłością.