Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Frankowicze z Getinu nie mają co liczyć na ruch banku. BFG zdecydował

10
Podziel się:

Frankowicze będący klientami Getin Noble Bank nie zostali przeniesieni do nowo powstałego VeloBanku. Teraz natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego (BFG) podjął decyzję, że w sprawie oferowania im przewalutowania kredytów frankowych.

Frankowicze z Getinu nie mają co liczyć na ruch banku. BFG zdecydował
Frankowicze z Getin Noble Banku nie zostali przeniesieni do VeloBanku (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

O kilkunastu dni klienci Getin Noble Banku posiadający ok. 300 tys. aktywnych kont osobistych są obsługiwani przez nowo utworzony Bank BFG, który docelowo będzie nazywać VeloBank. Jego właścicielem jest BFG (51 proc. udziałów) i System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez ING Bank Śląski, Aliora, Millennium, PKO BP, Pekao, BNP Paribas, mBankSantandera (49 proc.).

Nie dotyczy to jednak klientów z kredytami we frankach szwajcarskich. Portfel kredytów frankowych wart ok. 8,8 mld zł, został w tzw. banku rezydualnym Getin Noble Bank, nad którym kontrolę ma BFG.

Frankowicze nie mogą liczyć na przewalutowanie kredytów

Pojawiły się pytania, czy frankowicze mogą liczyć na przewalutowanie swoich kredytów. Wątpliwości rozwiał BFG i w odpowiedzi na pytania PAP wyjaśnił, że nie będzie oferował przewalutowania kredytów frankowych klientom Getin Noble Bank.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spór banków z frankowiczami. Na to trzeba zwrócić uwagę
Nie są przewidywane zmiany w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych – należy je spłacać na dotychczasowych warunkach. Ugód w zakresie przewalutowania, które powodowałyby zubożenie masy upadłości, nie możemy oferować, bo bank nie ma na to środków, a BFG nie może zubażać masy upadłości – wyjaśnia BFG.

To kolejna ważna wiadomość w sprawie przyszłości frankowiczów Getinu. Wcześniej, bo 7 października, upłynął termin złożenia skargi do sądu na decyzję o przymusowej restrukturyzacji banku. O tym, z czym to się wiąże, szczegółowo pisaliśmy w money.pl w artykule udostępnionym poniżej.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

30 września BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Decyzja w tej sprawie została podjęta z uwagi na złą sytuację finansową banku należącego do Leszka Czarneckiego. BFG podawał, że Getin od 2016 r. notował nieprzerwane straty roczne, a w kwietniu poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.

wykres dla: CHFPLN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
kartonowy kra...
rok temu
czyli raz w getind*pie zawsze w getind*pie
frankowicz01
rok temu
Nie chcę oceniać @bank, ale twój komentarz wynika prawdopodobnie z ignorancji. W przypadku umów frankowych banki często nie informowały kredytobiorców o ryzykach, lub jak ocenia część środowiska prawniczego (m.in. mecenas Piotr Truszkowski) celowo wprowadzały konsumentów w błąd. To między innymi stąd się wzięła fala pozwów, które w 95% przypadków są przez sądy uznawane za zasadne - umowy są unieważniane a kredyty odfrankowywane.
bank
rok temu
A z jakiej racji ci frankowi cwaniacy maja mieć jakieś ulgi.Smiali się z kredytobiorców w złotówkach.Jak widać cwaniactwo się nie opłaca.A kto brał kredyty frankowe,polytycy i ludzie z szerokimi plecami.A teraz płacić,płacić.
Adam
rok temu
Od lat system bankowy w Polsce to jawna lichwa i nie ma to nic do rzeczy w jakiej walucie ktoś brał jak nie naciąganie frankowiczow przez źle umowy to rabanie zlotowkowcow I WIBOR. Jawna lichwa.
Sylwek
rok temu
Czy ktoś nadzorujący beztalencie które to pisało też nie umie czytać? Przecież to jest dramat. Słów brak!!! Chociaż podstawówkę niech to coś co mieni się autorem tekstu niech skończy…