Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski miliarder rezygnuje z zakupu dużego banku. Zainteresowani są nim Amerykanie

16
Podziel się:

Michał Sołowow miał zrezygnować z zakupu VeloBanku – podaje serwis businessinsider.com.pl, który powołuje się na swoje źródła. Jednak nie oznacza to, że sprzedaż banku spaliła na panewce. Bankowy Fundusz Gwarancyjny miał otrzymać więcej niż trzy propozycje zakupu. Wśród nich mają być amerykańskie fundusze.

Polski miliarder rezygnuje z zakupu dużego banku. Zainteresowani są nim Amerykanie
Michał Sołowow miał zrezygnować z zakupu VeloBanku. W grze pozostają już tylko Amerykanie (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

VeloBank to podmiot, który powstał po przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku należącego do Leszka Czarneckiego. BFG posiada w nim obecnie 51 proc. akcji, a System Ochrony Banków Komercyjnych, założony przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce, posiada 49 proc.

W poniedziałek rzecznik prasowy BFG Filip Dutkowski potwierdził, że Fundusz otrzymał wiążące oferty kupna VeloBanku. Przypomniał, że planowana sprzedaż banku ma nastąpić nie później niż do końca marca, zgodnie z zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej. Zapewnił przy tym, że transakcja nie wpłynie na obsługę klientów tego banku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Ofertę zakupu VeloBanku miał złożyć Michał Sołowow

"Business Insider" powołuje się na swoje źródła i podaje, że zakup VeloBanku miał rozważać Michał Sołowow. To polski miliarder, którego majątek "Forbes" szacuje na ponad 25 mld zł. Jest prezesem Synthosu, który razem z Orlenem zaangażował się w budowę małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce. Ich spółka Orlen Synthos Green Energy ma zbudować reaktory BWRX-300, zaprojektowane przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy.

Z ustaleń serwisu wynika jednak, że jeden z najbogatszych Polaków miał wycofać się na ostatniej prostej z zakupu VeloBanku. – Sołowow najpierw złożył niewiążącą ofertę i został dopuszczony do kolejnego etapu transakcji, czyli due diligence (badania sytuacji finansowej i prawnej – przyp. "BI") banku – przekazał informator "BI".

BFG nie udzieliło komentarza w tej sprawie.

VeloBank może trafić w ręce amerykańskich funduszy

W przypadku, gdyby BFG nie udało się sprzedać VeloBanku, Fundusz musiałby rozpocząć proces jego likwidacji i sprzedaży aktywów. Jednak wydaje się, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Z ustaleń "Business Insidera" wynika, że oferty złożyło więcej niż trzech potencjalnych nabywców. Wśród nich mają być amerykańskie fundusze private equity (inwestujące w podmioty nienotowane na giełdzie, ale wykazujące potencjał): Cerberus i JC Flowers.

Serwis przypomina, że pierwszy ma ok. 60 mld dolarów aktywów w zarządzaniu. Jako akcjonariusz pojawia się też m.in. w Commerzbanku, do którego należy polski mBank. Drugi natomiast zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld dolarów. Specjalizuje się w gospodarowaniu podmiotami działającymi w sektorze finansowym.

"BI" jednak zauważa, że ostateczny głos w tej sprawie należy do Komisji Finansów Publicznych. A KNF nieufnie podchodziła w ostatnich latach do funduszy private equity. Serwis spodziewa się, że przewodniczący Jacek Jastrzębski będzie na pewno oczekiwał od nabywców "konkretnych zobowiązań dotyczących m.in. wyposażenia banku w kapitał".

Restrukturyzacja Getin Noble Banku

VeloBank jest instytucją, która powstała w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku, którą zainicjował Getin Noble Bank pod koniec września 2022 r. Działalność tej instytucji została przeniesiona do Banku BFG.

W ramach procesu restrukturyzacji do VeloBanku przeniesione zostały różne aktywa Getin Noble Banku. Wśród nich znalazły się wszystkie depozyty klientów, a także kredyty w złotych. Wyjątkiem były jedynie kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Nno
2 miesiące temu
KNF czyli kto ? Nie słuchaj głupot .Czarnecki jeszcze walki o swój bank nie skończył PiS stawał na głowie i sprzedał obligacje bankowe a potem zmienił nazwę Ciemny lud wszystko kupi
Ava
4 miesiące temu
Znów Amerykanie będą nas doić
Amazon
4 miesiące temu
A po co teraz kupować, jeszcze rok i będzie promocja na PKO, PKO BP. Jak było wcześniej za rudego..... Zelmer poszedł za mniej niż wartość gruntów, które zajmuje. I dziś w Pradze ten sam odkurzacz który był zelmerem dziś ma napisy boscha.
Wojtek
4 miesiące temu
Polski system bankowy to amerkanskie kasyno
złotnik
4 miesiące temu
to w ilu procentach mbank jest Polski