Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Przejęcie Idea Banku. Inwestorzy żądają od państwa rekompensat

52
Podziel się:

Akcje i obligacje Idea Banku zostały umorzone. Drobni inwestorzy stracili oszczędności. Mechanizm ten jednak jest wprowadzany zgodnie z kolejnością pokrywania strat w razie przymusowej restrukturyzacji.

Przejęcie Idea Banku. Inwestorzy żądają od państwa rekompensat
Idea Bank (east news, Tomasz Jastrzebowski, REPORTER)

Idea Bank został poddany przymusowej restrukturyzacji. Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z 31 grudnia przejął go Pekao. Jak już wcześniej pisaliśmy Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz Idea Banku, zapowiada zaskarżenie decyzji o przejęciu jego banku.

Jednak nie tylko on - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Jak informuje dziennik, jedna z kancelarii wystosowała do BFG list, w którym zaznacza, że jego decyzja spowodowała "stratę 100 proc. oszczędności (często oszczędności całego życia), ulokowanych w obligacjach banku przez wielu drobnych inwestorów".

Umorzone akcje Idei warte były około 130 mln zł, a obligacje podporządkowane kolejne 56 mln zł. Niestety tego typu działanie jest zgodne z prawem unijnym i ma chronić deponentów i zapobiegać kosztownemu ratowaniu banków przez państwo. Tym samym jednak ciężar restrukturyzacji spada na akcjonariuszy i wierzycieli.

Reprezentująca drobnych inwestorów kancelaria domaga się jednak przejęcia zobowiązań z tytułu obligacji Idei przez Pekao. Drugą opcją miała by być wypłata odszkodowań z kasy państwa w wysokości 100 proc. wartości nominalnej obligacji do równowartości do 100 tys. euro dla każdego obligatariusza - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także: Czarnecki stracił Idea Bank. "Tak to działa, decyzja nieodwracalna"

Jednak, jak sugeruje dziennik, niełatwo będzie inwestorom odzyskać pieniądze. Przykład PBS Sanok nie wróży powodzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie właśnie oddalił skargę dotyczącą tej pierwszej w Polsce, przymusowej restrukturyzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
wprost
2 lata temu
Trzeba jasno powiedzieć pisowska nacjonalizacja.Czy to bankrut czy nie jest to działanie jak po wojnie przez komunistów.
silwinio
3 lata temu
Jasnym było że bank jest na granicy upadku. BFG wielokrotnie wzywał głównego akcjonariusza do uzupełnienia strat do DOKAPITALIZOWANIA banku. Na próżno bo LC wodził BFG za nos. Jego "Plan naprawy" sprawdził by się za ...250 lat. Prezesi banków pytani w wywiadach o IDEA BANK pytają DLACZEGO TAK PÓŹNO??? Jeśli macie do kogokolwiek pretensje drodzy "Inwestorzy" kierujecie je do Głównego akcjonariusza LC który nie zareagował o czasie i naraził bank na bankructwo. Gdyby bank zbankrutował państwo Polskie musiało by wypłacić 13 MLD z BFG. Aha, a na sam koniec miejcie pretensje do siebie. Z akcjami tak to bywa, raz wygrywasz a raz tracisz lub bankrutujesz. BFG chronił przede wszystkim inne banki i nas wszystkich. A przejęcie nastąpiło na mocy przepisów o UE by państwo Polskie i sama UE nie musiała sprzątać po nieudacznikach i by finanse deponentów Lokat do 100 TYS EURO były chronione. Nie jest mi szkoda tych którzy stracili te akcje i dorobek życia. Wiedzieliście co kupujecie i co ważniejsze OD KOGO kupujecie. To się nazywa chciwość.
kkk
3 lata temu
Myślą, że klienci Idea Banku pozostano w PKO to się mylą. Ze złodziejami nie ma współpracy.
Kimy z PiSu
3 lata temu
Dla Rydzyka maja ile trzeba, a zwykłych ludzi wpuszczają w kanał...
Heniek
3 lata temu
Kolejne przekręty "made in poland" . Inwestorzy mieli blisko dwa lata na wycofanie się z Idea Banku, bo zapowiedź przejęcia bankruta była zapowiadana mniej więcej od takiego czasu. Zwyczajnie chodzi o wyciąganie łapy po forsę podatnika przez cwaniaków posiadających bezwartosciowe udziały nabyte w latach kiedy bank Czarneckiego miał pomyslniejsze wiatry w żaglach
...
Następna strona