Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Zmiany w prawie bankowym. Wprowadzono je w ustawie o dodatku do węgla

469
Podziel się:

W projekcie ustawy o dodatku węglowym zawarto... zamiany dotyczące funkcjonowania systemu ochrony banków i rozszerzono zakres przypadków, w jakich będzie można udzielić wsparcia.

Zmiany w prawie bankowym. Wprowadzono je w ustawie o dodatku do węgla
Podczas ostatnich obrad Sejmu przegłosowano ustawę zakładającą dodatek węglowy i zmiany w prawie bankowym (PAP, Leszek Szymański)

Wsparcie będzie mogło być udzielane nie tylko w przypadku wydania decyzji o zastosowaniu instrumentu przymusowej restrukturyzacji w postaci przejęcia przedsiębiorstwa – wynika z projektu ustawy o dodatku węglowym.

Zmiany w prawie bankowym i BFG

Rząd w projekcie ustawy o dodatku węglowym zaproponował zmiany w prawie bankowym oraz ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

Proponowana nowelizacji prawa bankowego ma na celu rozszerzenie zakresu przypadków, w jakich system ochrony może udzielić wsparcia, przez wskazanie, że może być ono udzielane w związku z wydaniem przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji.

Rozszerzenie systemu ochrony banków

"W konsekwencji wsparcie z systemu ochrony będzie mogło być udzielane nie tylko w przypadku wydania decyzji o zastosowaniu instrumentu przymusowej restrukturyzacji w postaci przejęcia przedsiębiorstwa (...), ale w każdym przypadku wydania decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji, czyli także przy wykorzystaniu innych instrumentów przymusowej restrukturyzacji np. instrumentu instytucji pomostowej" - czytamy w przepisach.

Pierwotna regulacja przewidywała, że z wnioskiem o wsparcie będzie występować podmiot zainteresowany przejęciem banku w ramach instrumentu przymusowej restrukturyzacji. W zmianie prawa bankowego planuje się, że podmiotem wnioskującym będzie mógł być także BFG.

Nowe możliwości działania przez BFG

W uzasadnieniu ustawy podano: "(...) proponowane zmiany, wychodzące poza możliwość udzielania wsparcia przez system ochrony przymusowej restrukturyzacji w wariancie przejęcia przedsiębiorstwa, zwiększają możliwości działania przez BFG na rzecz stabilności finansowej w sytuacji, gdy zastosowanie instrumentu przejęcia przedsiębiorstwa nie byłoby możliwe, bądź zastosowanie innego instrumentu przymusowej restrukturyzacji w większym stopniu realizowałoby cele przymusowej restrukturyzacji, czyli imperatyw, który warunkuje decyzje podejmowane przez BFG w przedmiocie wyboru instrumentu przymusowej restrukturyzacji."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dalej z WIBOR i ratami kredytów? Wyjaśnia wiceprezes ZBP

Wprowadzenie zmian dotyczących funkcjonowania systemu ochrony spowoduje konieczność aktualizacji do nowych regulacji dotychczasowej umowy, na podstawie której został powołany system ochrony. Przewiduje się 6-miesięczny okres dostosowawczy na wprowadzenie niezbędnych zmian w umowie systemu ochrony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(469)
burdel-prawny
2 lata temu
w mętnej wodzie łatwiej łowić - jak w ustawie o węglu wrzuca się banki to jest to bałagan prawny i "ktoś za tym stoi i komuś to służy"
kociara
2 lata temu
Przepraszam,czy mam zwidy,czy na zdjeciu z sejmu widze LAJZE,czyli MEJZE,czyli PRZEZSTEPCE,KTORY WYLUDZAL PIENIADZE OD RODZICOW CIEZKO CHORYCH DZIECI NA WYMYSLONE KURACJE.NAPRAWDE MYSLALAM,ZE POWINIEN BYC W WIEZIENIU,OKAZUJE SIE,ZE JEST W SEJMIE,JAK MAM TO ROZUMIEC??????
woieh
2 lata temu
Coś grubego się szykuje?
Liczyrzepa.
2 lata temu
"""Rząd 22 godz. temu o to zadba ale dopiero na zimę. """ ----- Umiesz liczyć ? to licz na siebie.
jest żle
2 lata temu
Nie chętnie psioczę na Polskę. Jednak tym razem napiszę jak jest. Wycieczka objazdowa: Dania, Niemcy, Austria, Czechy. Nigdzie pieszy niema pierwszeństwa, nikt na drogach nie wygłupia się z prędkością (prócz Danii, tam lepiej jechać bocznymi drogami niż autostradą, Duńczycy nie potrafią jeździć), wszędzie Policja chętnie pomaga, wszystkich stać na normalne życie, ludzie ci nie szukają pracy za granicą. O czym to świadczy? Jesteśmy ustrojowo, cywilizacyjnie, mentalnie, gospodarczo za nimi. Bardzo daleko za nimi. Tak, za Czechami też. To oni nam, nie my im dawali chrzest. Poważnie, w Polsce jest tragicznie. Mydlenie oczu społeczeństwu skończy się, ludzie przejrzą na oczy. Tylko że już jest za późno. Tak jak Laos jest pod jurysdykcją Chin za długi, tak i my będziemy.
...
Następna strona