Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

3 tys. złotych jednorazowego dodatku. Tak rząd chce walczyć z wysokimi cenami węgla

936
Podziel się:

Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Nowym pomysłem Rada Ministrów zajmie się na wtorkowym posiedzeniu.

3 tys. złotych jednorazowego dodatku. Tak rząd chce walczyć z wysokimi cenami węgla
Premier Mateusz Morawiecki (PAP, PAP/Tomasz Wiktor)

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się informacja na temat projektu ustawy o dodatku węglowym. Odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest resort klimatu i środowiska.

Projekt zakłada wprowadzenie jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł.

Podkreślono, że projektowana regulacja ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału.

Dodatek węglowy — zasady i terminy

Dodatek przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Podkreślono, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Dodano, że termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 r., a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

- Z uwagi na fakt, że dodatek węglowy ma za zadanie wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu węgla w sytuacji rosnących jego cen, nie jest zaś dochodem członków tych gospodarstw, projekt przewiduje przepisy zwalniające to świadczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych, wyłączające je spod egzekucji, czy skutkujące nieuwzględnianiem go przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu — poinformowano w wykazie.

Pierwsza próba rządu z trudnościami

12 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych. Ustawa zakłada, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym (lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem) wyniesie nie więcej niż 996,60 zł.

Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 zł brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał w weekend, że docierają do niego informacje o tym, że "w składach węgla nie ma woli współpracy". Stąd nowy pomysł rządu na walkę z wysokimi cenami węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(936)
Em, Polak
2 lata temu
Mój komentarz jest setny, ale prosty. Tzw.Rząd "walczy"- a przecież nie musi i nie walczy. Robi tylko co mu każą...obcy, ale właściciele Polski . Drastycznie przy tym łamie prawo, polskie. W tej skali to zbrodnia przeciw narodowi polskiemu. Zapis tegoż Rządu w ustawie o korupcji czy spekulantach jest już wystarczający by powołać referendum, by pozbawić rządzących immunitetu(bezkarności) i jako szczególnie wrogie elementy postawić przed sądem do odpowiedzialności.
ftft
2 lata temu
I znowu dostana ci co musza i ci o nie. Jeśli już to można było zaproponować coś jak bony turystyczne. I zapłacić za węgiel za rachunek za gaz czy prąd itp. Proste i chyba sprawiedliwsze.
REW
2 lata temu
Rząd nie walczy z wysokimi cenami węgla, tylko rozpaczliwie i żałośnie stara się przetrwać u władzy, bo za plecami czuje oddech prokuratorów i zapach więzienia.
gentle
2 lata temu
czemu k rozdajesz nie swoje?!!!!
Dan
2 lata temu
Powinien być dodatek opałowy, a nie tylko węglowy. Dlaczego ja, po likwidacji pieca węglowego i poniesieniu kosztów założenia pieca gazowego (100%) jestem traktowany jak ktoś gorszy - mało tego, dopłacają tym, którzy kopcą, szkodzą i zatruwają.
...
Następna strona