Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Pierwszy bail-in w Polsce. Samorządy straciły ponad połowę funduszy zgromadzonych w PBS

149
Podziel się:

Podkarpacki Bank Spółdzielczy, aby ratować się przed bankructwem, przejął część funduszy swoich deponentów. Najwięcej straciły na tym samorządy, które miały konta w tym banku. Nieco mniej duże firmy.

Przymusowa restrukturyzacja pochłonie ponad połowę oszczędności samorządów.
Przymusowa restrukturyzacja pochłonie ponad połowę oszczędności samorządów. (123RF)

Samorządy które miały konta w Podkarpackim Banku Spółdzielczym zachowały 57,4 proc. środków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Poinformował je o tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zgodnie z ustawą o BFG, samorządy nie korzystają z gwarancji depozytów, w przeciwieństwie do pozostałych klientów. Oni mogą liczyć na gwarancję w maksymalnej wysokości 100 tys. euro. Dlatego też straty firm będą niższe.

Samorządy i duże firmy to jedyne podmioty, które stracą część funduszy zgromadzonych w PBS. Łącznie stracą one ok. 80 mln złotych na przymusowej restrukturyzacji banku. BFG informował, że kapitały Podkarpackiego BS były na minusie o ok. 180 mln złotych. Pozostałe 100 mln pokryją obligacje podporządkowane, emitowane w przeszłości przez bank.

Zobacz także: Zobacz też: Banki nie odpuszczą. Przyjdą po rozliczenie kapitału, którym przez lata dysponował klient

Przymusowa restrukturyzacja odbywa się z udziałem banku pomostowego - Banku Nowego BFG, o czym poinformował PBG. Klienci powinni mieć dostęp do nowego banku na starych zasadach.

To pierwszy bail-in w historii, w którym wykorzystano środki deponentów do ratowania banku.

Sanocki bank był zagrożony upadłością. Z oszacowania wartości aktywów i pasywów PBS wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań. Zdaniem BFG przymusowa restrukturyzacja tej instytucji była konieczna w interesie publicznym i "nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością" - informuje Fundusz.

W 2018 roku PBS był drugim co do wielkości bankiem spółdzielczym w Polsce. W tym samym roku zanotował jednak 35 mln złotych straty.

Bail-in to przepisy umożliwiające m.in. przejmowanie oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych, jeśli bank będzie potrzebował ratunku przed bankructwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
WYRÓŻNIONE
Oszukany
5 lata temu
Zagrabili moje obligacje. Zniknęły z rachunku maklerskiego i właściwie nic nie mogę zrobić. Miałem na rachunku 200 obligacji tego banku i nagle okazuje się że to już nie są moje pieniądze tylko państwowe przeznaczone na ratowanie banku. Dla mnie to jest kradzież. Ciekawe czy tak samo zrobią z funduszami na pracownicze systemy emerytalne , jak im zabraknie to uchwałą prawo że to nie są nasze pieniądze tylko państwowe...
ma-te-usz ma-...
5 lata temu
Hej fra yerzy z podkarpackiego. Tylko litość powstrzymuje mnie przed zadaniem pytania, na kogo głosowaliście w ostatnich wyborach....
Mar
5 lata temu
A kto rządzi w podkarpackim? Czy zamknięto prezesów banku? Już wiecie po co zmiany w prawie?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (149)
Bucha cha
5 lata temu
A taki prawdziwy polski był dla prawdziwych Polaków z Podkarpacia
N12
5 lata temu
Samorządy nie podlegają BFG, ale kościoły i związki wyznaniowe już tak
RM
5 lata temu
Urzędy miast, gmin, powiatów i inne JST powinny w trybie natychmiastowym otrzymać polecenie weryfikacji sytuacji swoich banków. W przypadku BS, gdy bank spółdzielczy nie jest objęty systemem ochrony instytucjonalnej, urząd powinien w trybie pilnym wypowiedzieć umowę o współpracy. Swoją drogą to kolejny krok, zmierzający ku temu aby Jednostki Budżetowe przeszły pod skrzydła NBP. A co za tym idzie zacznie się dalsza agonia w bankowości.
uth
5 lata temu
PiS czy PO to jedno i to samo diabelstwo, ogarnijcie w końcu, jest więcej partii niż te, które już były u władzy i nie ma co się oszukiwać po prostu się nie sprawdziły
Jaruś
5 lata temu
A jak się to ma do długu kraju. To prawo powinno być natychmiast zablokowane. Co na to KNF. Bank nie umie gospodarować pieniędzmi, bank upada. Gdzie KNF.
...
Następna strona