Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwszy bail-in w Polsce. Samorządy straciły ponad połowę funduszy zgromadzonych w PBS

Podkarpacki Bank Spółdzielczy, aby ratować się przed bankructwem, przejął część funduszy swoich deponentów. Najwięcej straciły na tym samorządy, które miały konta w tym banku. Nieco mniej duże firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Przymusowa restrukturyzacja pochłonie ponad połowę oszczędności samorządów.

Samorządy które miały konta w Podkarpackim Banku Spółdzielczym zachowały 57,4 proc. środków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Poinformował je o tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zgodnie z ustawą o BFG, samorządy nie korzystają z gwarancji depozytów, w przeciwieństwie do pozostałych klientów. Oni mogą liczyć na gwarancję w maksymalnej wysokości 100 tys. euro. Dlatego też straty firm będą niższe.

Samorządy i duże firmy to jedyne podmioty, które stracą część funduszy zgromadzonych w PBS. Łącznie stracą one ok. 80 mln złotych na przymusowej restrukturyzacji banku. BFG informował, że kapitały Podkarpackiego BS były na minusie o ok. 180 mln złotych. Pozostałe 100 mln pokryją obligacje podporządkowane, emitowane w przeszłości przez bank.

Zobacz też: Banki nie odpuszczą. Przyjdą po rozliczenie kapitału, którym przez lata dysponował klient

Przymusowa restrukturyzacja odbywa się z udziałem banku pomostowego - Banku Nowego BFG, o czym poinformował PBG. Klienci powinni mieć dostęp do nowego banku na starych zasadach.

 Do wtorku klienci PBS w Sanoku nie wyciągną pieniędzy z bankomatów.
Klienci banku PBS bez dostępu do pieniędzy. Przymusowa restrukturyzacja

To pierwszy bail-in w historii, w którym wykorzystano środki deponentów do ratowania banku.

Sanocki bank był zagrożony upadłością. Z oszacowania wartości aktywów i pasywów PBS wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań. Zdaniem BFG przymusowa restrukturyzacja tej instytucji była konieczna w interesie publicznym i "nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością" - informuje Fundusz.

Restrukturyzacja PBS w Sanoku. Obligacje umorzone.
Restrukturyzacja PBS. Umorzone obligacje

W 2018 roku PBS był drugim co do wielkości bankiem spółdzielczym w Polsce. W tym samym roku zanotował jednak 35 mln złotych straty.

Banki przejmą nasze lokaty? Nowy mechanizm "bail-in" daje im prawo ratowania się na nasz koszt

Bail-in to przepisy umożliwiające m.in. przejmowanie oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych, jeśli bank będzie potrzebował ratunku przed bankructwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bail-in, restrukturyzacja, restrukturyzacja banków, pbs, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2020

OszukanyZagrabili moje obligacje. Zniknęły z rachunku maklerskiego i właściwie nic nie mogę zrobić. Miałem na rachunku 200 obligacji tego banku i nagle … Czytaj całość

22-01-2020

ma-te-usz ma-te-uszHej fra yerzy z podkarpackiego. Tylko litość powstrzymuje mnie przed zadaniem pytania, na kogo głosowaliście w ostatnich wyborach....

22-01-2020

HjNo i dobrze podkarpackie to siedlisko pisu mają na co zasłużyli

Rozwiń komentarze (149)