Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pierwszy bail-in w Polsce. Samorządy straciły ponad połowę funduszy zgromadzonych w PBS

149
Podziel się:

Podkarpacki Bank Spółdzielczy, aby ratować się przed bankructwem, przejął część funduszy swoich deponentów. Najwięcej straciły na tym samorządy, które miały konta w tym banku. Nieco mniej duże firmy.

Przymusowa restrukturyzacja pochłonie ponad połowę oszczędności samorządów.
Przymusowa restrukturyzacja pochłonie ponad połowę oszczędności samorządów. (123RF)
bECKHTLp

Samorządy które miały konta w Podkarpackim Banku Spółdzielczym zachowały 57,4 proc. środków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Poinformował je o tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zgodnie z ustawą o BFG, samorządy nie korzystają z gwarancji depozytów, w przeciwieństwie do pozostałych klientów. Oni mogą liczyć na gwarancję w maksymalnej wysokości 100 tys. euro. Dlatego też straty firm będą niższe.

Samorządy i duże firmy to jedyne podmioty, które stracą część funduszy zgromadzonych w PBS. Łącznie stracą one ok. 80 mln złotych na przymusowej restrukturyzacji banku. BFG informował, że kapitały Podkarpackiego BS były na minusie o ok. 180 mln złotych. Pozostałe 100 mln pokryją obligacje podporządkowane, emitowane w przeszłości przez bank.

bECKHTLr
Zobacz także: Zobacz też: Banki nie odpuszczą. Przyjdą po rozliczenie kapitału, którym przez lata dysponował klient

Przymusowa restrukturyzacja odbywa się z udziałem banku pomostowego - Banku Nowego BFG, o czym poinformował PBG. Klienci powinni mieć dostęp do nowego banku na starych zasadach.

bECKHTLx

To pierwszy bail-in w historii, w którym wykorzystano środki deponentów do ratowania banku.

Sanocki bank był zagrożony upadłością. Z oszacowania wartości aktywów i pasywów PBS wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań. Zdaniem BFG przymusowa restrukturyzacja tej instytucji była konieczna w interesie publicznym i "nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością" - informuje Fundusz.

W 2018 roku PBS był drugim co do wielkości bankiem spółdzielczym w Polsce. W tym samym roku zanotował jednak 35 mln złotych straty.

bECKHTLy

Bail-in to przepisy umożliwiające m.in. przejmowanie oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych, jeśli bank będzie potrzebował ratunku przed bankructwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECKHTLS
KOMENTARZE
(149)
Bucha cha
rok temu
A taki prawdziwy polski był dla prawdziwych Polaków z Podkarpacia
N12
2 lata temu
Samorządy nie podlegają BFG, ale kościoły i związki wyznaniowe już tak
RM
2 lata temu
Urzędy miast, gmin, powiatów i inne JST powinny w trybie natychmiastowym otrzymać polecenie weryfikacji sytuacji swoich banków. W przypadku BS, gdy bank spółdzielczy nie jest objęty systemem ochrony instytucjonalnej, urząd powinien w trybie pilnym wypowiedzieć umowę o współpracy. Swoją drogą to kolejny krok, zmierzający ku temu aby Jednostki Budżetowe przeszły pod skrzydła NBP. A co za tym idzie zacznie się dalsza agonia w bankowości.
bECKHTLT
uth
2 lata temu
PiS czy PO to jedno i to samo diabelstwo, ogarnijcie w końcu, jest więcej partii niż te, które już były u władzy i nie ma co się oszukiwać po prostu się nie sprawdziły
Jaruś
2 lata temu
A jak się to ma do długu kraju. To prawo powinno być natychmiast zablokowane. Co na to KNF. Bank nie umie gospodarować pieniędzmi, bank upada. Gdzie KNF.
...
Następna strona