Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Rewolucja w przepisach. Będzie dotyczyć 290 tys. rodziców

106
Podziel się:

Na początku lipca weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy kwestii nieuregulowanych alimentów. Teraz w ramach egzekucji komorniczej będzie można zaspokoić nie tylko bieżące i zaległe świadczenia, ale także przyszłe.

Rewolucja w przepisach. Będzie dotyczyć 290 tys. rodziców
W ostatnim roku długi alimentacyjne wzrosły w Polsce o 3,2 mld zł - do 13,9 mld zł (Marcin - stock.adobe.com)

Kompleksowa nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w przepisach o planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej wprowadziła nowe rozwiązanie. Pozwala ono zaspokoić nie tylko bieżące i zaległe alimenty, lecz również przyszłe.

Zmiany w egzekucji alimentów. "To pieniądze dzieci"

Oznacza to, że np. w przypadku sprzedaży nieruchomości dłużnika, należności wierzyciela alimentacyjnego mogą być zaspokojone na wiele lat do przodu.

Zmiana ta dotyczy 290 tys. rodziców, bo tylu nie płaci na swoje dzieci alimentów. 94 proc. dłużników alimentacyjnych w Polsce to mężczyźni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Minister krytykował premiera. Tak się tłumaczy
Jestem mamą trójki dzieci. Niestety żyjemy w państwie, w którym tzw. alimenciarze są powszechnie akceptowalni. Facetom gratuluje się pomysłów na unikanie płacenia alimentów, a same alimenty są traktowane jako kieszonkowe do opłacania kosmetyczek, fryzjerów i nowych ciuchów przez matki - mówi w rozmowie z money.pl pani Teresa.

I dodaje: zapominamy, że to pieniądze dzieci, więc niepłacenie alimentów to okradanie swoich dzieci. - Czy może być coś bardziej podłego? Uważam, że ta zmiana jest bardzo potrzebna, zwłaszcza w naszym kraju - komentuje nasza rozmówczyni.

Ponad 600 tys. postępowań alimentacyjnych

- W toku egzekucji, jeżeli dłużnik sprzedałby nieruchomość, to do tej pory nadwyżka szła na jego konto i tak naprawdę dłużnik mógł nadal nie regulować swoich należności. Mógł też specjalnie nie pracować. Jak ktoś nie chce płacić alimentów, to ucieka w szarą strefę, pozbywa się także majątku, takich przypadków jest wiele. Stąd zmiana tych przepisów - mówi w rozmowie z money.pl adwokat Katarzyna Nabożna-Motała.

Wskazuje jednak mankament.

- Chodzi o to, aby przepisy jasno wskazywały komornikowi, co stanowi podstawę do ustalenia, że należności ściągnięte od dłużnika nie wystarczą na zaspokojenie przyszłych alimentów. W tym momencie nie ma jasno określonych kryteriów, teraz to może być uznaniowe - dodaje adwokat.

Według Krajowej Rady Komorniczej czynnych postępowań alimentacyjnych jest ponad 600 tys., z czego ok. 370 tys. w egzekucji.

- To te, w których wierzycielem jest Fundusz Alimentacyjny - informował ostatnio prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Dodał, że pozostałe 40 proc. to sprawy zgłaszane głównie przez matki, które nie dostają alimentów od ojców, ale nie kwalifikują się do pomocy funduszu.

Tak rosną długi alimentacyjne

W ostatnim roku długi alimentacyjne wzrosły w Polsce o 3,2 mld zł - do 13,9 mld zł. Średni dług wzrósł do 49,4 tys. zł - wynika z danych BIG InfoMonitor.

Niesolidny ojciec-rekordzista ma 45 lat i pochodzi z Wielkopolski. Swoim dzieciom winien jest ponad 867 tys. zł.

Według szacunków, które przytacza BIG InfoMonitor, dzieci nieotrzymujących alimentów jest ok. miliona.

Analitycy wskazują, że na wzrost statystyk mogły wpłynąć m.in. zmienione w grudniu 2021 r. przepisy pozwalające zgłaszać do rejestrów wszystkie zaległości alimentacyjne bez względu na czas ich powstania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
nick
7 miesięcy temu
Czytając komentarze alimenciarzy juź wiem skąd taka postawa , że nie płacą na swoje dzieci
Bogdan
8 miesięcy temu
Poraża mnie ilość chamskich wpisów jako komentarze. Część to piszą sfrustrowaniu alimenciarze wyzywając kobiety od najgorszych. DNO. Taki ``Pytam, Krawczyk`` i paru innych - żenada.
Pytam
8 miesięcy temu
A co z puszczalskimi? Co to same chcą u później wyłudzają?
Pytam
8 miesięcy temu
A czy my możemy wystawić fakturę takiej za zrobienie jej dobrze?
Taka prawda
8 miesięcy temu
Bo kobietom sie nie chce pracować. Wolą wykorzystywać otwór między nogami
...
Następna strona