Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rezerwy walutowe Rosji topnieją. Rating poniżej poziomu śmieciowego

Podziel się:

Sankcje nałożone na Rosję sprawiły, że rezerwy walutowe tego kraju zmniejszyły się o połowę - przekazał Reuters. Uniemożliwiają bądź znacząco uniemożliwiają dostęp rosyjskiego systemu bankowego do światowego systemu finansowego, rynków i infrastruktury. S&P obniżył rating długoterminowego zadłużenia Rosji w walucie obcej poniżej poziomu śmieciowego.

Rezerwy walutowe Rosji topnieją. Rating poniżej poziomu śmieciowego
W wyniku sankcji rezerwy walutowe Rosji zmniejszyły się o połowę (Fot. Bartosz Krupa/East News)

Agencja ratingowa Standard & Poor’s podała, że rezerwy walutowe Rosji wskutek sankcji zmniejszyły się o połowę - przekazał w czwartek wieczorem Reuters. Analitycy stwierdzili, że wprowadzone przez sankcje ograniczenia "uniemożliwiają bądź znacząco uniemożliwiają dostęp rosyjskiego systemu bankowego do światowego systemu finansowego, rynków i infrastruktury".

Rating poniżej poziomu śmieciowego

S&P obniżył też rating długoterminowego zadłużenia Rosji w walucie obcej do poziomu "CCC-" z "BB+" wcześniej - poinformowała agencja na stronie internetowej.

Poprzednia obniżka ratingu Rosji przez S&P miała miejsce 26 lutego. Agencja obniżyła wtedy rating tego kraju do "BB+", czyli do poziomu śmieciowego.

Zobacz także: Groźby Putina bez pokrycia? "Nikt wokół tego nie wykonuje"

Decyzję o obniżce ratingu agencja tłumaczyła ryzykiem spowodowanym inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Wcześniej, w środę, agencja Moody's obniżyła ratingi Rosji do "B3" z "Baa3", pozostawiając je na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia. Z kolei Fitch obniżył długoterminowy rating Rosji do "B" z "BBB", umieszczając rating na negatywnej liście obserwacyjnej (RWN).

Wynik inwazji

Agencje poinformowały, że obniżki ratingów wynikają z nałożonych na Rosję sankcji w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.

Agencje ratingowe publikują analizy i raporty dotyczące spółek akcyjnych, emitowanych przez nie obligacji, a także przeprowadza ratingi różnych podmiotów gospodarczych. Przyznawane przez nie oceny ratingowe służą do przekazywania opinii na temat poziomu ryzyka kredytowego.

Piątek jest dziewiątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią zbrojną wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP