Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Roaming za granicą. UE zapowiada, że kolejne lata będą bez dodatkowych opłat

47
Podziel się:

1 lipca wejdzie w życie w Unii Europejskiej nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Tym samym do 2032 r. przedłużona zostanie możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju, dzięki czemu podróżni w UE mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z internetu za granicą bez dodatkowych opłat.

Roaming za granicą. UE zapowiada, że kolejne lata będą bez dodatkowych opłat
Konsumenci nadal będą mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych podczas podróży zagranicznych w UE bez dodatkowych opłat (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Unijne przedsiębiorstwa i obywatele odczują również pozytywne skutki nowych przepisów, gdyż korzystanie z roamingu stanie się dogodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej za granicą jak w kraju. Komisja Europejska informuje, że dzięki nowym przepisom poprawi się ponadto dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, będą musiały być podane w jasny sposób.

-  Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejnych dziesięć lat — powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

Większa prędkość mobilnego internetu podczas podróży

KE przekonuje, że konsumenci będą mieli teraz prawo do takiej samej jakości mobilnego internetu za granicą, jak w kraju. Operatorzy świadczący usługi łączności ruchomej powinni zapewnić konsumentowi możliwość korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych sieci 5G, jeżeli są one dostępne w miejscu docelowym, które konsument odwiedza. Informacje na temat dostępności sieci powinny się znajdować w umowach o świadczenie usług telefonii komórkowej oraz na stronach internetowych operatorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

Zapobieganie nieoczekiwanym ukrytym opłatom

Nowe przepisy dotyczące roamingu zobowiązują operatorów do ochrony konsumentów i powiadamiania ich, w przypadku gdy telefony przechodzą na sieci nienaziemne. Operatorzy powinni ponadto automatycznie przerywać świadczenie usług łączności ruchomej, jeżeli opłaty za te usługi świadczone za pośrednictwem sieci nienaziemnych osiągną 50 euro lub inny z góry określony limit. Operatorzy mogą oferować również dodatkowe usługi, takie jak możliwość rezygnacji z roamingu w samolotach i na statkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Jerzy
2 lata temu
To nie prawda co piszą w tym artykule oraz w innych, na temat zmian w telefonii komórkowej w roamingu. Wszyscy operatorzy telefonii komórkowej bazują na oszustwach. Ja mam abonament w lajt mobile za 44,99, 300GB/na miesiąc. Tylko to jest 100 GB w dzień i 200 w nocy. Kto nocą korzysta z internetu? Raczej nikt. Ale mam 300 GB.😆 W romingu mam zapewnione ponad 7 GB w UE. Żebym mógł wykorzystać z tego limitu w roamingu, muszę wpierw wykorzystać 1 GB internetu w UE. Wtedy tracę bonus krajowy,a operator do rachunku dopisuje 20 zł. W UE bezpłatne rozmowy tylko na numery polskie. Na numery innego państwa, place 1 zł za minutę. To wszystko jest oparte na krętactwie. Dobry abonent jest taki, który tego nie rozumie i płaci co każą płacić.
Zniesmaczona
2 lata temu
Mam Orange gdy doładuje tu w irlandiito mam straszne opłaty dzwoniąc do Polski i gdy ktoś dzwoni do mnie pobierają za to pieniądze z mego konta tak że podwójnie płacę jest złodziejstwo i oszustwo gdy wrócę kończę z Orange nigdy więcej w tej sieci nie polecam nikomu
ToTenCham
2 lata temu
No bez wojny domowej w Polsce nie będzie lepiej bo wszyscy kradną i oszukują swój swojego nie będzie karał
Artur
2 lata temu
Mieszkam w Holandii abonament w KPN wszystkie rozmowy międzynarodowe w EU za darmo w pakiecie roaming też nie płacę ani centa więcej niż abonnement. Kiedy tak będzie w Polsce bo muszę oddzwaniać do znajomych bynie ponosili kosztów.?
Krakus
2 lata temu
Kupuję akcje Orange i cyfrowy Polsat
...
Następna strona