Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Roche stawia na B+R

4 miliardy zł w ciągu ostatnich sześciu lat – tak wygląda bilans inwestycji w rozwój polskiej biotechnologii. Firma Roche od dawna bardzo poważnie traktuje polski rynek farmaceutyczny. Spółka szacuje, że w tym roku nakłady na rozwój B+R przekroczą miliard zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
impact20 (Fot: Roche to lider w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla ochrony zdrowia)

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Roche to lider w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla ochrony zdrowia. Jednymi z kluczowych obszarów działalności firmy są terapie zgodne z koncepcją medycyny personalizowanej oraz rozwój nowoczesnej diagnostyki. Inwestycje Roche w segment B+R przekładają się nie tylko na rozwój firmy. Z szerszej perspektywy bowiem wpływają one przede wszystkim na rozwój krajowej gospodarki.

Inwestowanie w obszar badań i rozwoju w Polsce, jako dla firmy od lat rozwijającej tutaj swoje najbardziej innowacyjne rozwiązania i usługi, jest absolutnie kluczowe. W ciągu ostatnich sześciu lat zainwestowaliśmy prawie 4 miliardy zł. W ubiegłym roku nakłady te były najwyższe, przewyższając poprzedni wynik o niemal 200 milionów i wyniosły 887 milionów zł– mówi Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Eksperci analizujący rozwój biotechnologii bardzo wysoko oceniają potencjał polskiego rynku farmaceutycznego. Dysponujemy świetnym zapleczem surowcowym i kadrowym, a polscy naukowcy są cenieni na całym świecie. Roche wykorzystuje to wszystko inwestując w rozwój m.in. środki pozyskane w ramach refundacji leków. Dzięki pozostawieniu zainwestowanego kapitału w obiegu krajowym możliwe jest ciągłe wspieranie polskiej gospodarki.

To nie tylko stała, ale także wciąż rozwijana, strategia wspierania polskiej gospodarki, w ramach której z roku na rok zwiększamy nakłady na inwestycje. Jeszcze w 2018 roku reinwestowaliśmy w Polsce ok. 80 proc. środków z refundacji leków. W 2019 roku znacząco zwiększyliśmy tę kwotę, przeznaczając 107 proc. środków pozyskanych z refundacji na inwestycje w Polsce– mówi Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Kierunek rozwoju nowoczesnej medycyny to medycyna spersonalizowana, która opiera się na dostosowaniu terapii do konkretnego przypadku za pomocą odpowiedniego leku podanego w odpowiedniej dawce i właściwym czasie. W zeszłym roku Roche realizował w Polsce ponad 150 badań klinicznych różnych faz, które dają nadzieję na nowatorskie i przełomowe terapie, a pacjenci otrzymują dostęp do najnowszej generacji leków. Leczenie „szyte na miarę” opiera się na zasadzie, że nowotwór jest chorobą złożoną. Personalizowane terapie to dopiero drugi krok na drodze całościowego leczenia zgodnego z tą koncepcją.

Pierwszym z nich jest diagnostyka, która umożliwia późniejsze dobranie leku dokładnie pasującego do profilu danej choroby, np. konkretnej mutacji nowotworu. Niezbędne jest więc rozwijanie zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, takich jak kompleksowe profilowanie genomowe, a także szeroka edukacja na temat personalizacji w medycynie. Tego typu terapie stosowane są już m.in. w leczeniu chorych na raka piersi, płuc, czerniaka oraz nowotworu jelita grubego. Analitycy Grand View Research, Inc. szacują, że do 2025 roku wartość globalnego rynku medycyny spersonalizowanej przekroczy 3 biliony USD. Już dzisiaj 60% nowych leków stworzonych przez Roche rozwijana jest zgodnie z jej zasadami.

Niezwykle ważnym czynnikiem, który pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki, branży farmaceutycznej i biotechnologii w Polsce jest współpraca w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Najlepszym przykładem takich działań jest nawiązanie współpracy pomiędzy firmą Roche a Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie. W efekcie stworzono w Warszawie Oddział Badań Wczesnych Faz. To doskonały dowód na pokazanie efektywności formuły PPP, który może zachęcić i przekonać kolejnych partnerów publicznych i firmy z branży farmaceutycznej do nawiązywania współpracy, której głównym celem ma być poprawa jakości leczenia każdego pacjenta.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz