Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rodzice mają lepiej. Dzięki różnym dodatkom i programom dostają nawet 130 proc. pensji

140
Podziel się:

W Polsce wspierani finansowo są rodzice. OECD sprawdziła, jak wysoka jest pomoc państwa w porównaniu z bezdzietnymi singlami.

Rodzice mają lepiej. Dzięki różnym dodatkom i programom dostają nawet 130 proc. pensji
(East News, Tomasz Kawka)
bEUUeout

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) podliczyła, jakie są różnice w dochodach singli i rodziców. Dzięki różnym programom i dopłatom, otrzymują wyższy rocentowy udział pensji brutto niż bezdzietni. Z raportu "Taxing Weges 2019" wynika, że średnia pensja w Polsce w 2018 roku wyniosła nieco ponad 54 tys. zł brutto rocznie, czyli ok. 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Dalej autorzy policzyli, ile pracownicy dostają na rękę oraz jakie są różnice pomiędzy bezdzietnymi singlami a rodzicami z dwójką dzieci. Uwzględniono przy tym podatki i różnego rodzaju programy socjalne w rodzaju 500+ czy programu Dobry Start.
I tak, gdy nie bierzemy pod uwagę kosztów pracodawcy, to bezdzietny singiel otrzymuje średnio 74,8 proc. swojej pensji brutto, z kolei rodzic z dwójką dzieci dostaje 92,1 proc. W przypadku singli wskaźnik jest bardzo zbliżony do średniej dla krajów zrzeszonych w OECD (74,5 proc.), natomiast rodzice dostają na rękę, procentowo licząc, znacznie więcej, gdyż średnia dla OECD wynosi 85,8 proc. - informuje serwis TVN 24 BiS.

bEUUeouv

Co ciekawe, bezdzietni single zarabiają około 75 proc. swojej pensji brutto bez względu na wysokość zarobków. Zarabiający 3 tys. zł miesięcznie na rękę dostają 75,5 proc. pensji, a pracownicy z wynagrodzeniem 7,5 tys. zł miesięcznie - 74,2 proc. W przypadku OECD zarabiający gorzej otrzymują większy odsetek, a lepiej - mniejszy niż w Polsce.

Zobacz także: Obejrzyj: Rząd wyłączy Ubera? Minister cyfryzacji odpowiada

OECD analizuje przykład rodzica z dwójką dzieci, który zarabia 3 tys. zł brutto miesięcznie. Uwzględniając wszystkie świadczenia i ulgi, które dostaje od państwa, otrzymuje w sumie 130 proc. swojej pensji. Im więcej zarabia, bym bardziej zmniejsza się różnica. Przy pensji 7,5 tys. zł miesięcznie - otrzymuje mniej, bo 84,8 proc. swojej pensji.

bEUUeouB

Polscy rodzice otrzymują procentowo otrzymują więcej niż rodzice z krajów rozwijających się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUUeouW
KOMENTARZE
(140)
Mat
3 lata temu
Leserstwo
Ole
3 lata temu
I w końcu wszystko idzie w dobrym kierunku
AHA
3 lata temu
W Niemczech przy minimalnej pensji-tej najniższej jaką da się wykręcić jest na 1 i 2 dziecko 1/8 ów wykręconej pensji najniższej ! W Polsce jest to już 1/4 minimalnej ..A więc..W takich o wiele bogatszych Niemczech jest wszystko robione z głową ! O czym tu mowa.
bEUUeouX
analiza
3 lata temu
Wniosek: praca członkiem daje lepsze efekty niż czym innym
:-)))
3 lata temu
Jak się dostaje 75 proc. swojej pensji, to może po prostu nie warto pracować...
...
Następna strona