Notowania

Rodzice mają lepiej. Dzięki różnym dodatkom i programom dostają nawet 130 proc. pensji

W Polsce wspierani finansowo są rodzice. OECD sprawdziła, jak wysoka jest pomoc państwa w porównaniu z bezdzietnymi singlami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Tomasz Kawka)

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) podliczyła, jakie są różnice w dochodach singli i rodziców. Dzięki różnym programom i dopłatom, otrzymują wyższy rocentowy udział pensji brutto niż bezdzietni. Z raportu "Taxing Weges 2019" wynika, że średnia pensja w Polsce w 2018 roku wyniosła nieco ponad 54 tys. zł brutto rocznie, czyli ok. 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Dalej autorzy policzyli, ile pracownicy dostają na rękę oraz jakie są różnice pomiędzy bezdzietnymi singlami a rodzicami z dwójką dzieci. Uwzględniono przy tym podatki i różnego rodzaju programy socjalne w rodzaju 500+ czy programu Dobry Start.
I tak, gdy nie bierzemy pod uwagę kosztów pracodawcy, to bezdzietny singiel otrzymuje średnio 74,8 proc. swojej pensji brutto, z kolei rodzic z dwójką dzieci dostaje 92,1 proc. W przypadku singli wskaźnik jest bardzo zbliżony do średniej dla krajów zrzeszonych w OECD (74,5 proc.), natomiast rodzice dostają na rękę, procentowo licząc, znacznie więcej, gdyż średnia dla OECD wynosi 85,8 proc. - informuje serwis TVN 24 BiS.

Kucharz z przedszkola może zarobić nawet ponad 4,2 tys. Dla nauczyciela stażysty to kwota niewyobrażalna
Strajk nauczycieli 2019. Sprzątaczka z lepszą pensją niż nauczyciel? To rzeczywistość wielu polskich szkół

Co ciekawe, bezdzietni single zarabiają około 75 proc. swojej pensji brutto bez względu na wysokość zarobków. Zarabiający 3 tys. zł miesięcznie na rękę dostają 75,5 proc. pensji, a pracownicy z wynagrodzeniem 7,5 tys. zł miesięcznie - 74,2 proc. W przypadku OECD zarabiający gorzej otrzymują większy odsetek, a lepiej - mniejszy niż w Polsce.

Obejrzyj: Rząd wyłączy Ubera? Minister cyfryzacji odpowiada

OECD analizuje przykład rodzica z dwójką dzieci, który zarabia 3 tys. zł brutto miesięcznie. Uwzględniając wszystkie świadczenia i ulgi, które dostaje od państwa, otrzymuje w sumie 130 proc. swojej pensji. Im więcej zarabia, bym bardziej zmniejsza się różnica. Przy pensji 7,5 tys. zł miesięcznie - otrzymuje mniej, bo 84,8 proc. swojej pensji.

Polscy rodzice otrzymują procentowo otrzymują więcej niż rodzice z krajów rozwijających się.

Zarobki netto to realne wynagrodzenie pracownika
Zarobki netto. Jak określa się wysokość zarobków w Polsce?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zarobki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2019

wdabezdzietne single powinny płacić tzw "bykowe", jak w Niemczech

15-04-2019

gvrtgvtrgtrSzkoda ze nie dzięki ciężkiej pracy czy głowie do biznesu -mają więcej tylko dzięki socjalowi Ale w Socjalistycznych krajach tak bywa

15-04-2019

mikiA ILE procentowo dostają więcej kopulanci+ na zasiłkach?

Rozwiń komentarze (140)