Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego

Wiek emerytalny powinien być niższy - uważają rolnicy. Kobiety powinny pracować do lat, a mężczyźni do 60. Wystąpili już z wnioskiem o zmianę ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Rolnicy przekonują, że ich praca jest ciężka i wyczerpująca, dlatego dla nich wiek emerytalny powinien być niższy

Praca w rolnictwie wymaga ciągłej dyspozycji, tłumaczą. Zarówno kobiety jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie wykonują swoje obowiązki stale, nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, czy wychowawczych - podkreślają.

Dlatego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat.

Zdaniem samorządu rolniczego Warmii i Mazur, podniesienie wieku emerytalnego spowodowało, że gospodarstwa rolne przekazywane są dzieciom rolników później niż kiedyś. W rezultacie wielu młodych ludzi nie chce czekać i rezygnują z uprawy ziemi. "Zasadne jest zatem przywrócenie wcześniejszych emerytur w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych" - czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych.dzieciom rolników.

Obejrzyj także: "Żywność stanie się dobrem luksusowym". Lider rolników kreśli czarny scenariusz

Pomysł obniżenia wieku emerytalnego w rolnictwie do proponowanych 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn już był. Pracujący na roli tłumaczyli wówczas, że obecne prawo skutkuje tym, że wielu rolników pracuje na swoim gospodarstwie "do samej śmierci".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiek emerytalny, rolnictwo, rolnicy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

AnekNiech płacą składki na ZUS w takiej wysokości jak wszyscy i podatek dochodowy. Wieś jest BOGATA, wybudowana, wyposażona, infrastruktura, drogi. Mają … Czytaj całość

21-08-2019

Chciwy chłopZnam takich cwaniaków rolników małorolnych,chłopków roztropków co dali pola w dzierżawe i pracują za granicą na czarno.Płacą Krus ,a potem emeryturka … Czytaj całość

21-08-2019

miguelPo pierwsze powinni płacić składkę jak w ZUS-e bo płacą ok 400 zł za kwartał , a ci co są w Zusie pk 1000 za miesiąć , a swiwdczenia maja iodentyczne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (71)