Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego

71
Podziel się:

Wiek emerytalny powinien być niższy - uważają rolnicy. Kobiety powinny pracować do lat, a mężczyźni do 60. Wystąpili już z wnioskiem o zmianę ustawy.

Rolnicy przekonują, że ich praca jest ciężka i wyczerpująca, dlatego dla nich wiek emerytalny powinien być niższy
Rolnicy przekonują, że ich praca jest ciężka i wyczerpująca, dlatego dla nich wiek emerytalny powinien być niższy (Pixabay.com)

Praca w rolnictwie wymaga ciągłej dyspozycji, tłumaczą. Zarówno kobiety jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie wykonują swoje obowiązki stale, nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, czy wychowawczych - podkreślają.

Dlatego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat.

Zdaniem samorządu rolniczego Warmii i Mazur, podniesienie wieku emerytalnego spowodowało, że gospodarstwa rolne przekazywane są dzieciom rolników później niż kiedyś. W rezultacie wielu młodych ludzi nie chce czekać i rezygnują z uprawy ziemi. "Zasadne jest zatem przywrócenie wcześniejszych emerytur w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych" - czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych.dzieciom rolników.

Zobacz także: Obejrzyj także: "Żywność stanie się dobrem luksusowym". Lider rolników kreśli czarny scenariusz

Pomysł obniżenia wieku emerytalnego w rolnictwie do proponowanych 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn już był. Pracujący na roli tłumaczyli wówczas, że obecne prawo skutkuje tym, że wielu rolników pracuje na swoim gospodarstwie "do samej śmierci".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(71)
Polak
2 lata temu
Wiekszych bzdur chlopstwa nie czytalem.Jeseli nie ma zwierzat to pracuje gora 1 miesiac w ciagu roku.Traktowani sa jak specjalna kasta mpze popracowali by sobie 8=12 godzin w miescie
olo rolnik
3 lata temu
Witam WSZYSTKICH ( bardzo zorientowanych w składkach i bogactwie rolników ) Bardzo chętnie rolnicy by płacili ZUS lecz trzeba by wprowadzić dla wszystkich podatek dochodowy i w TYM momencie rodzi się problem przedsiębiorca ma koszty amortyzację i inne a rolnik , jak jest nieurodzaj i niska cena ma przesunięty do zapłacenia KRUS i ewentualnie umorzoną ratę podatku amortyzacja i inne koszty TYLKO obciążają jego . A co do praw by wszyscy mieli równe to proponuję by wszyscy a przede wszystkim hejtowa PATOLOGIA wzięła się do pracy i spojrzała na Siebie co daje jako obywatel polskiemu społeczeństwu . Od zazdrości i wyliczania innemu nikt jeszcze Bogatym nie został.
wkurzony
3 lata temu
Nie płacą paraktycznie składek i jeszcze mają czelność robić taki cyrk!?!?!? Spora część z nich to takie same darmozjady jak wojskowi.
jaro
3 lata temu
Teraz chcą obniżenia:)? A wcześniej łyknęli bez szemrania podwyższenie wieku, które zafundował im kosiniak:) Niech głosują na PSL będą mieli obniżenie:)
zbyszek
3 lata temu
Płacić nędzne grosze na KRUS, pracować do 55-60 i mieć godną emeryturę- tak sobie chytre i cwane chłopstwo wymyśliło.
...
Następna strona