Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rolniczy związkowcy chcą nowej rządowej agencji. "Bez takiej reformy nie uda się zlikwidować choroby"

16
Podziel się

Rolniczy związkowcy chcą powołania nowej rządowej agencji, która zajęłaby miejsce Polskiego Związku Łowieckiego. Uzasadnienie? Walka z ASF roznoszonym przez dziki.

Rolnicy chcą, by myśliwy odstrzeliwali więcej dzików
Rolnicy chcą, by myśliwy odstrzeliwali więcej dzików (123RF)
bEiUPBmd

Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, poinformował podczas konferencji prasowej, że organizacja przygotowała założenia do zmiany Prawa Łowieckiego – projekt ma trafić do Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Środowiska oraz Kancelarii Premiera.

Główne założenie projektu to likwidacja Polskiego Związku Łowieckiego i zastąpienie go rządową Agencją Rozwoju Gospodarki Łowieckiej podlegającą bezpośrednio premierowi.

bEiUPBmf

Ponadto rolniczy związkowcy chcą, by za straty wywołane przez ASF odpowiadali dzierżawcy obwodów łowieckich, czyli koła łowieckie. W ten sposób OPZZRiOR chce wymusić na myśliwych zwiększenie odstrzału dzików. Nowe prawo miałoby gwarantować, że nie będzie ich w Polsce więcej niż 0,1 na każdy kilometr kwadratowy.

Zobacz także: ASF winduje ceny wieprzowiny. Ludzie wybiorą w zamian drób

- Bez takiej reformy nie uda się zlikwidować choroby. Mówi się o konieczności odstrzałów dzików, a tym czasem w kołach myśliwskich nie ma zrozumienia dla tej sprawy i nikt z nich nie zadaje sobie pytania, co mają zrobić rolnicy, gdy w ich hodowlach wystąpi ASF - mówił Izdebski, cytowany przez PAP.

bEiUPBml

Związkowiec przypomniał, że w Niemczech, by uchronić kraj przed ASF, profilaktycznie odstrzelono 800 tys. dzików.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiUPBmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
nemrod
2 lata temu
SAM ODSTRZAŁ DZIKÓW NIEWIELE DA,NALEŻY ROBIĆ TO Z GŁOWĄ.MYŚLIWI MUSZĄ STRZELAĆ, ALE POWINNA BYĆ EKIPA, KTÓRA ZABEZPIECZY DZIKA ITD.,A TAK TO MYŚLIWY PATROSZY,PRZENOSI FARBĘ ,PODRÓŻUJE Z TĄ FARBĄ PO KRAJU I MIMO WOLI PRZENOSI NIEŚWIADOMIE WIRUSA .PANOWIE DECYDENCI NALEŻY ROBIĆ TO Z GŁOWĄ.TAK SAMO ROLNICY CHODZICIE PO GRZYBACH,A POTEM CHCECIE WYSTRZELAĆ DZIKI,ZASTANÓWCIE SIĘ CZY SAMI NIE PRZENOSICIE.A ILU ROLNIKÓW JEST MYŚLIWYMI I TEŻ MOGĄ PRZENOSIĆ WIRUSA?
Ja
2 lata temu
Niech związki zawodowe pomodlą się o zesłanie rozumu na dziki które zamiast grzecznie stanąć w rządku przed lufami myśliwych i czekać na odstrzał chowają się po krzakach.
lenek_king
2 lata temu
wypryskać, wybić i wypalić..... czy ryby w zatoce z wrzodami to wina basf i przyrody? mam ranczo na wsi, parę ha. nie pryskam, nie sieje nawozów tylko biegają sobie konie. były zające i bażanty, sarny. dzisiaj nie ma nic. nawet kiedyś na pastwiskach znalazłem słapiec na bażanta. popsułem w zamian za to ktoś pozrywał "pastuchy" i uciekły konie. Zimą znalazłem w rowie koło stajni sarnę z urwaną przednią nogą od wnyki. Pojechałem po weterynarza i po 1h jak przyjechałem były tylko ślady krwi. Spytałem sąsiada co stało się z sarna... " chyba psy rozszarpały". ta grupa to patologia, którą poszczególne rządy wspierają bo przecież "głupim" lepiej się kieruje. rano założyć kufaję, połazić po wsi i ponarzekać. Praca???? przecież nic się nie opłaci. a tak na boku, to gdzie dzika zwierzyna ma żyć? w kosmosie??? bo przecież wszędzie są tereny zagospodarowane a na polach wyrządzają szkody. smutne
bEiUPBmH
Zielony154
2 lata temu
Wszystko jest zrzucane na dziki a one nie przemieszczają się o 300 km. i dopiero padają.
quano
2 lata temu
Czynnikiem przenoszenia ASF na trzodę jest oczywiście rolnik swawolnik. Także myśliwi do roboty.