Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

ASF. Przerażeni rolnicy z Wielkopolski proszą o "maksymalny" odstrzał dzików

2
Podziel się:

W Lubuskiem potwierdzono występowanie wirusa ASF u dwóch martwych dzików. Przerażeni wielkopolscy rolnicy apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję. Chodzi o "maksymalny" ostrzał dzików w promieniu 50 km.

ASF. Przerażeni rolnicy z Wielkopolski proszą o "maksymalny" odstrzał dzików
ASF. Przerażeni rolnicy z Wielkopolski proszą o "maksymalny" odstrzał dzików (Wikimedia Commons CC BY)
bFfDoEqd

ASF. Przerażeni rolnicy z Wielkopolski proszą o "maksymalny" odstrzał dzików

W odpowiedzi na zagrożenie wirusem ASF wojewoda lubuski wyznaczył na granicy powiatów strefę skażoną. To obszar o długości 36 km i promieniu 5 km. Strefa została już odgrodzona. Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o szybką interwencję. "Od dawna było wiadomo, że walkę z ASF trzeba prowadzić zarówno przez redukcję populacji dzików, jak i poprzez zabezpieczanie stad świń" - czytamy w ich komunikacie.

Zobacz także: Oglądaj: ASF. Rosja sprzedaje wieprzowinę Chinom. Polska nie może. "To układanki polityczne"
bFfDoEqf

Nosicielami choroby są dziki, ale wirus może rozprzestrzeniać się także za pośrednictwem ptactwa czy owadów, które miały kontakt z zakażonym zwierzęciem (lub jego mięsem). Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby międzynarodowa komisja wyznacza trzy strefy, w których obowiązują określone restrykcje natury sanitarnej.

Są to:

  • obszar zagrożenia,
  • obszar objęty ograniczeniami,
  • obszar ochronny

ASF. Kolejne przypadki występowania wirusa na terenie kraju

Wielkopolska to kolejny już obszar występowania ASF w Polsce. W zeszłym tygodniu wykryto wirusa wśród dzików w woj. lubuskim. Z informacji od uczestników akcji przeszukiwania lasów w okolicy Tarnowa Jeziernego (woj. lubuskie) wynika, że znaleziono w zeszłym tygodniu aż 20 padłych dzików w różnym wieku. Pełna mapa zachorowań dostępna jest na bip.gov.pl.

bFfDoEql

Przypomnijmy, że kwestia ASF w znaczącym stopniu wpływa na światowe rynki. Wirus zablokował eksport wieprzowiny Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Czechom (jako jedyni zwalczyli wirusa), Węgrom, Rumunii i Belgii. Sam wirus ASF nie zagraża ludziom. Występowanie ognisk choroby wśród dzików to jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.

Co istotne, od sierpnia ASF czyni spustoszenie w Chinach, gdzie liczba świń spadła o ponad 30 proc., a wieprzowina tylko w sierpniu podrożała o 46,7 proc. W efekcie Pekin zwiększył import mięsa z Unii Europejskiej o 45 proc. (do lipca). To przyśpieszyło wzrost jego cen w Europie.

bFfDoEqm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFfDoEqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
wredneistoty
2 lata temu
nie kupię NIGDY i NIC od polskiego rolnika ...a zwłaszcza z lubelskiego
nbv
2 lata temu
asf tak jak pissoza powoli rozprzestrzeni się na całą pisslandię