Notowania

asf
19.11.2019 14:54

ASF. Przerażeni rolnicy z Wielkopolski proszą o "maksymalny" odstrzał dzików

W Lubuskiem potwierdzono występowanie wirusa ASF u dwóch martwych dzików. Przerażeni wielkopolscy rolnicy apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję. Chodzi o "maksymalny" ostrzał dzików w promieniu 50 km.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
ASF. Przerażeni rolnicy z Wielkopolski proszą o "maksymalny" odstrzał dzików

ASF. Przerażeni rolnicy z Wielkopolski proszą o "maksymalny" odstrzał dzików

W odpowiedzi na zagrożenie wirusem ASF wojewoda lubuski wyznaczył na granicy powiatów strefę skażoną. To obszar o długości 36 km i promieniu 5 km. Strefa została już odgrodzona. Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o szybką interwencję. "Od dawna było wiadomo, że walkę z ASF trzeba prowadzić zarówno przez redukcję populacji dzików, jak i poprzez zabezpieczanie stad świń" - czytamy w ich komunikacie.

Oglądaj: ASF. Rosja sprzedaje wieprzowinę Chinom. Polska nie może. "To układanki polityczne"

Nosicielami choroby są dziki, ale wirus może rozprzestrzeniać się także za pośrednictwem ptactwa czy owadów, które miały kontakt z zakażonym zwierzęciem (lub jego mięsem). Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby międzynarodowa komisja wyznacza trzy strefy, w których obowiązują określone restrykcje natury sanitarnej.

Są to:

  • obszar zagrożenia,
  • obszar objęty ograniczeniami,
  • obszar ochronny

ASF. Kolejne przypadki występowania wirusa na terenie kraju

Wielkopolska to kolejny już obszar występowania ASF w Polsce. W zeszłym tygodniu wykryto wirusa wśród dzików w woj. lubuskim. Z informacji od uczestników akcji przeszukiwania lasów w okolicy Tarnowa Jeziernego (woj. lubuskie) wynika, że znaleziono w zeszłym tygodniu aż 20 padłych dzików w różnym wieku. Pełna mapa zachorowań dostępna jest na bip.gov.pl.

Przypomnijmy, że kwestia ASF w znaczącym stopniu wpływa na światowe rynki. Wirus zablokował eksport wieprzowiny Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Czechom (jako jedyni zwalczyli wirusa), Węgrom, Rumunii i Belgii. Sam wirus ASF nie zagraża ludziom. Występowanie ognisk choroby wśród dzików to jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.

Co istotne, od sierpnia ASF czyni spustoszenie w Chinach, gdzie liczba świń spadła o ponad 30 proc., a wieprzowina tylko w sierpniu podrożała o 46,7 proc. W efekcie Pekin zwiększył import mięsa z Unii Europejskiej o 45 proc. (do lipca). To przyśpieszyło wzrost jego cen w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

nbvasf tak jak pissoza powoli rozprzestrzeni się na całą pisslandię

20-11-2019

wredneistotynie kupię NIGDY i NIC od polskiego rolnika ...a zwłaszcza z lubelskiego

Rozwiń komentarze (2)