Notowania

paliwa
04.01.2020 12:15

Ropa w Świnoujściu, czyli baśń tysiąca i jednej nocy. "To nigdy nie było naszym celem"

Świnoujście nie będzie drugim Dubajem. Jak ustalił money.pl, pogłoski o tym, że w zatoce nieopodal miasta znaleziono złoża ropy, które mogą wystarczyć na 30 lat, to zwykły fake news. Dowód? W grudniu podczas spotkania z radnymi przedstawiciele kanadyjskiego inwestora powiedzieli wprost, że ropy nie ma i nigdy nie byli zainteresowani jej wydobyciem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bip.um.swinoujscie.pl)
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście w dniu 10 grudnia 2019 r (Fot: bip.um.swinoujscie.pl)

Od czasu do czasu Polskę ogarnia naftowa gorączka. Przed miesiącem gruchnęła wiadomość, że w Zatoce Pomorskiej pomiędzy Międzyzdrojami a Świnoujściem i na wyspie Wolin wykryto złoża gazu i ropy.

Kanadyjska spółka Central European Petroleum miała wykryć metodą sejsmograficzną wielką plamę, która miała świadczyć o obecności złóż w tej części Polski. Zasoby miałyby wystarczyć na 30 lat.

- Firma może teraz najpierw wywiercić małym wiertłem z iglicą otwór w dnie Bałtyku, sprawdzić jakość tego, co odkryto pod wodą i gruntem oraz przede wszystkim sprawdzić, ile tego jest i czy eksploatacja jest opłacalna biznesowo - tłumaczył anonimowo informator portalu iswinoujscie.pl.

Obejrzyj: Program Czyste Powietrze. "Robiony w pośpiechu przed wyborami. Powinien być bardziej dostępny"

Jak ustalił money.pl, wg firmy Central European Petroleum wokół Świnoujścia nie ma złóż ropy. Taka deklaracja padła podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 10 grudnia 2019 roku.

- Naszym głównym zainteresowaniem jest gaz ziemny - mówił dr Peter Putnam, prezes firmy Central European Petroleum.

- Gaz ziemny występuje razem z ropą naftową. Czy macie 100-procentową pewność, że nie ma tam ropy? - dopytywał radny Wiesław Góreczny.

- Pracujemy na złożach w Niemczech i w Polsce. Gaz zbiera się powyżej poziomu ropy. W Niemczech nie znaleźliśmy żadnych śladów ropy, a w Polsce strukturalnie pracujemy na poziomie wyższym niż złoże niemieckie - wyjaśniał Putnam.

Spółka z Kanady planuje skupić się na wydobyciu gazu. To też, jak podkreślał prezes CEP, było od początku celem firmy. Chodzi o złoża, które składają się z 30 mld metrów sześciennych metanu i 18 mld metrów sześciennych gazów płynnych.

- To jedno z największych, nieeksploatowanych złóż w Europie - tłumaczy Putnam.

CEP planuje przeprowadzić wydobycie gazu w latach 2021/2022, zaś w roku 2024 ma ruszyć produkcja. Firma planuje zaopatrywać w paliwo Zakłady Chemiczne Police i statki napędzane LNG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: paliwa, wiadomości, świnoujście, ropa, wydobycie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2020

lew1310to ze fake nawsy powstaja to normalka ale ze sa powtarzane to juz glupota a najbardziej dziwi mnie postawa dziennikarzy ktorzy wzajemnie nie krytykuja … Czytaj całość

04-01-2020

kkk11okaże sie ze to plama z oczyszczalni w warszawie i gdańska

04-01-2020

XenaJak i łupki że były,a nagle nie ma. Prawda jest pewnie po środku

Rozwiń komentarze (39)