Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
18.07.2019 11:44

Rosja. Elektrownia atomowa koło miasta Twer z awarią. Trzy reaktory odłączone od sieci

W elektrowni atomowej w obwodzie twerskim na wschodzie Rosji odłączono od sieci trzy z czterech reaktorów – poinformował koncern Rosenergoatom, cytowany przez PAP. Służby prasowe zapewniają, że poziom promieniowania nie odbiega od normy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Elektrownia atomowa koło miasta Twer na wschodzie Rosji z awarią (zdjęcie ilustracyjne)

Przedstawiciele koncernu Rosenergoatom przekazali, że przyczyną przerwy w pracy reaktorów jest odłączenie jednego z transformatorów napięcia.

Agencja RIA Nowosti podaje z kolei, że doszło do automatycznego zatrzymania dwóch reaktorów z powodu zwarcia elektrycznego.

Służby prasowe elektrowni zapewniły, że poziom promieniowania nie odbiega od normy i nie doszło do uszkodzenia wyposażenia tej siłowni - podaje PAP.

Zobacz: Inwestycje w Polsce mają ruszyć z kopyta m.in. elektrownia atomowa i CPK. "Najwyższy czas wbijać łopatę"

Elektrownia atomowa położona jest na północy obwodu twerskiego, w odległości 125 km od miasta Twer i około 330 km od stolicy Rosji - Moskwy. Obiekt zaopatruje w energię oba wymienione miasta oraz Petersburg, Czerepowiec i Włodzimierz.

Elektrownia atomowa w Polsce?

Na początku lipca, Piotr Naimski sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapewniał w radiowej Jedynce, że w Polsce powstanie 6 reaktorów jądrowych.

- Do końca 2045 r. w Polsce będzie działało 6 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6 gigawatów. Będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania - powiedział.

Zaznaczył, że będą to najpewniej dwie elektrownie. Pierwsza powinna powstać do 2033 r. "na Wybrzeżu", a ukończenie projektu planowane jest między 2040 a 2045 r. Naimski podkreślił też, że rząd szuka partnera, który wesprze tę inwestycję, będzie trwałym inwestorem.

Elektrownia atomowa jest obiekt przemysłowo-energetyczny, wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu. Ciepło konieczne do uzyskania pary wodnej w elektrowni atomowej jest otrzymywane z reaktora jądrowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

jszniech zyje czarnobylska panika. "poziom promieniowania w normie" - a jaki ma byc, jesli "awaria elektrowni atomowej" to w … Czytaj całość

18-07-2019

TorZa Gierka też przestarzałe licencje kupowali.10%

Rozwiń komentarze (2)