Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Naimski: W Polsce powstanie 6 reaktorów jądrowych. Dostarczą 20 proc. krajowej energii

260
Podziel się:

Do końca 2045 r. w Polsce będzie działało 6 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6 gigawatów. Będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania - zapewnił w radiowej Jedynce Piotr Naimski sekretarz stanu w KPRM.

Piotr Naimski zapowiada, że polskie elektrownie atomowe będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania
Piotr Naimski zapowiada, że polskie elektrownie atomowe będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania (East News)

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w rozmowie z radiową Jedynką potwierdził, że rząd pełną parą pracuje nad wprowadzeniem w Polsce elektrowni atomowych. W liczbie mnogiej, bo reaktorów ma powstać aż sześć.

- Chcemy utrzymać produkcję energii z węgla w Polsce. W Katowicach powiedziałem "Węgiel+". Jeżeli chcemy utrzymać węgiel, to musimy mieć takie źródła, które nie emitują dwutlenku węgla, czyli Odnawialne Źródła Energii - w szczególności morskie farmy wiatrowe, ale też do tych źródeł oczywiście należy energetyka jądrowa, elektrownie atomowe - powiedział w PR1 Piotr Naimski.

Jak dodał, chcąc utrzymać produkcję energii z węgla - zgodnie z unijnymi przepisami - emisję CO2 z węgla trzeba zrównoważyć produkcją energii z OZE. Dlatego w propozycji Ministerstwa Energii znalazła się konieczność stworzenia sektora energetyki jądrowej. - To jest ten plan dwudziestoletni. W tym czasie powinniśmy zbudować tych sześć reaktorów, to będzie około sześciu gigawatów i będzie to ok. 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce - powiedział Piotr Naimski.

Zaznaczył, że będą to najpewniej dwie elektrownie. Pierwsza powinna powstać do 2033 r. "na Wybrzeżu", a ukończenie projektu planowane jest między 2040 a 2045 r. Naimski podkreślił też, że rząd szuka partnera, który wesprze tę inwestycję, będzie trwałym inwestorem. Inwestycja nie ma być kredytowana. Tak odpowiedział na pytanie, czy w budowę polskiej energetyki jądrowej zaangażują się Stany Zjednoczone. Jak dodał, rząd w tej kwestii "nie przesądził".

Zobacz także: Obejrzyj: Inwestycje w Polsce mają ruszyć z kopyta. "Najwyższy czas wbijać łopatę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(260)
Miro
5 lata temu
Panie Naimski ! Mam prozaiczne pytanie , mijają cztery lata i jakie postępy budowy tej pierwszej. Może i tamci byli leniami , tylko jak w takim razie nazwać was ?
myślący
5 lata temu
Takie są skutki picia alkoholu z nieznanego źródła !
Naimski
5 lata temu
"specjalista" od energetyki mówi o elektrowni atomowej, a takich nie ma. Są wyłącznie elektrownie jądrowe. Naimski to obecnie najważniejsza osoba w Polsce w kontekście energetyki i nie zna nawet prawidłowej terminologii. Niemcy likwidują energetykę jądrową, bo jest podatna na ataki terrorystyczne. A Polacy pod przewodnictwem Naimskiego chcą budować nowe.
Niebo na ziem...
5 lata temu
W razie czego jak coś to idę chrust zbierać.
Dyzio
5 lata temu
Jak do 2045, to pan Naimski może sobie gadać, co chce. Nikt go z tego nie rozliczy.
...
Następna strona