Notowania

energetyka
09.07.2019 08:51

Naimski: W Polsce powstanie 6 reaktorów jądrowych. Dostarczą 20 proc. krajowej energii

Do końca 2045 r. w Polsce będzie działało 6 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6 gigawatów. Będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania - zapewnił w radiowej Jedynce Piotr Naimski sekretarz stanu w KPRM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Piotr Naimski zapowiada, że polskie elektrownie atomowe będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w rozmowie z radiową Jedynką potwierdził, że rząd pełną parą pracuje nad wprowadzeniem w Polsce elektrowni atomowych. W liczbie mnogiej, bo reaktorów ma powstać aż sześć.

- Chcemy utrzymać produkcję energii z węgla w Polsce. W Katowicach powiedziałem "Węgiel+". Jeżeli chcemy utrzymać węgiel, to musimy mieć takie źródła, które nie emitują dwutlenku węgla, czyli Odnawialne Źródła Energii - w szczególności morskie farmy wiatrowe, ale też do tych źródeł oczywiście należy energetyka jądrowa, elektrownie atomowe - powiedział w PR1 Piotr Naimski.

Jak dodał, chcąc utrzymać produkcję energii z węgla - zgodnie z unijnymi przepisami - emisję CO2 z węgla trzeba zrównoważyć produkcją energii z OZE. Dlatego w propozycji Ministerstwa Energii znalazła się konieczność stworzenia sektora energetyki jądrowej. - To jest ten plan dwudziestoletni. W tym czasie powinniśmy zbudować tych sześć reaktorów, to będzie około sześciu gigawatów i będzie to ok. 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce - powiedział Piotr Naimski.

Zaznaczył, że będą to najpewniej dwie elektrownie. Pierwsza powinna powstać do 2033 r. "na Wybrzeżu", a ukończenie projektu planowane jest między 2040 a 2045 r. Naimski podkreślił też, że rząd szuka partnera, który wesprze tę inwestycję, będzie trwałym inwestorem. Inwestycja nie ma być kredytowana. Tak odpowiedział na pytanie, czy w budowę polskiej energetyki jądrowej zaangażują się Stany Zjednoczone. Jak dodał, rząd w tej kwestii "nie przesądził".

Obejrzyj: Inwestycje w Polsce mają ruszyć z kopyta. "Najwyższy czas wbijać łopatę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, elektrownia atomowa, reaktor jądrowy, piotr naimski, rząd, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-07-2019

bogdanBrawo PiS są konkrety.

09-07-2019

LechPostawcie te reaktory u Prezesa w ogródku.

10-07-2019

tylko pytamSkąd będziemy mieli paliwo do reaktorów i za ile? Gdzie będą składowane odpady radioaktywne i za ile? Nie mamy kolonii w Afryce.

Rozwiń komentarze (260)