Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Rosja ostrzega. Wojna może przenieść się na nowy teren

Podziel się:

Ze względu na chęć przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO region Arktyki może przekształcić się w teatr działań wojskowych – grozi Nikołaj Korczunow z MSZ Rosji. Według niego wcześniej kraje te odpowiadały za bezpieczeństwo w Arktyce, ale ich wejście do sojuszu raczej nie przyczyni się do "pokoju i bezpieczeństwa" w tym regionie.

Rosja ostrzega. Wojna może przenieść się na nowy teren
Rosyjskie MSZ ostrzega przed przeniesieniem się walk na teren Arktyki. (Getty Images,, Contributor#8523328)

- Jesteśmy świadkami wzrostu międzynarodowej aktywności wojskowej na wysokich szerokościach geograficznych. Następuje internacjonalizacja działań wojskowych. Jest to oczywiście bardzo niepokojąca tendencja – przekształcanie regionu arktycznego w międzynarodowy teatr operacji wojskowych. To nas niepokoi – stwierdził Nikołaj Korczunow, przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ambasador nadzwyczajny do spraw Arktyki.

Arktyka może przekształcić się w międzynarodowy teatr działań wojskowych

Jego zdaniem tradycyjna polityka Finlandii i Szwecji - polegająca na niezaangażowaniu się w sojusze wojskowe - od dawna tworzyła "solidne podstawy do utrzymania pokoju i stabilności na wysokich szerokościach geograficznych".

- Potencjalnie akcesja tych krajów do NATO raczej nie przyczyni się do tego celu - przekonywał rosyjski dyplomata.

Szwecja i Finlandia złożyły w środę wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Aby proces akcesji mógł ruszyć, wnioski muszą teraz zostać rozpatrzone przez wszystkie 30 krajów członkowskich. Zastrzeżenia wyraża jedynie Turcja, zarzucając Szwecji i Finlandii wspieranie kurdyjskich organizacji separatystycznych.

Arktyka a badania naukowe

Jak pisaliśmy wcześniej na money.pl, wojna w Ukrainie przerwała międzynarodową współpracę w zakresie badań nad zmianami klimatu w Arktyce. Wielu zachodnich naukowców i organizacji naukowych zerwało więzi z rosyjskimi instytucjami badawczymi – donosił dziennik "The Wall Street Journal".

Naukowcy martwili się, że inwazja Rosji na Ukrainę sparaliżuje badania skoncentrowane na regionie, który - wraz z Antarktyką - pomaga regulować klimat na całym świecie. Rosja jest jednym z ośmiu państw, które kontrolują terytoria lądowe i oceaniczne w regionie na północ od koła podbiegunowego.

- Rosyjskie wody terytorialne i rosyjska linia brzegowa stanowią ogromną część tego regionu. Naprawdę musimy poznać całą Arktykę – mówił w rozmowie z dziennikiem Matthew Shupe, badacz atmosfery z Uniwersytetu Colorado w Boulder. - Jeśli będziemy ograniczać dostęp do tych regionów, stracimy trochę kluczowej wiedzy, która pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak i dlaczego zmienia się system arktyczny – uważał badacz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl