Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JCK
|

Rosja: uruchomienie Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu

7
Podziel się:

Uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu. Obecny wzrost cen surowca na rynku europejskim nie wpłynie na jego ceny w Rosji - ocenił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rosja: uruchomienie Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu
(Adobe Stock, Sergey)
bEDQtozV

- Jak najszybsze uruchomienie Nord Stream 2 znacząco zrównoważy parametry cenowe gazu w Europie - oświadczył Pieskow. Podkreślił, że zapotrzebowanie na gaz w krajach europejskich jest wysokie, a jeśli zima okaże się mroźna, to "potrzeba będzie jeszcze więcej gazu".

Zapewnił przy tym, że wahania i skoki cen gazu nie dotyczą Rosji i nie dotrą do jej rynku.

Rosyjski koncern Gazprom poinformował 10 września o zakończeniu budowy Nord Stream 2. Agencja Bloomberga prognozowała, że od października mogą rozpocząć się dostawy jedną nitką tej magistrali, a do 1 grudnia br. mogą zacząć działać obie nitki.

bEDQtozX
Zobacz także: Polski Ład okrojony? Rząd wycofuje się z części programu. Ekspert komentuje

"Nord Stream 2 to błąd"

- Staramy się, żeby zasada solidarności energetycznej wiązała nie tylko instytucje unijne, ale i kraje członkowskie - powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski w rozmowie z money.pl, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

bEDQtoAd

Jak mówił, PGNiG na drodze prawnej, występując przed sądami, podejmuje działania związane z certyfikacją Nord Stream 2. Mają one nie dopuścić do zwolnienia gazociągu ze stosowania przepisów unijnych. - Jeżeli to się uda, to mocno ograniczy możliwość wywierania presji na europejski rynek gazu przez Rosjan, bo nie będą mogli skorzystać z pełnej przepustowości gazociągu Nord Sream 2 i siłą rzeczy będą musieli kontynuować przesył innymi gazociągami - tłumaczył Paweł Majewski.

Donald Tusk jednoznacznie ocenił projekt uruchomienia Nord Stream 2. - To błąd wynikający z egoistycznie rozumianych niemieckich interesów - zaznaczył w TVN24. Dodał również, że takie działanie Niemiec szkodzi Unii Europejskiej jako całości.

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w piątek o zakończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2. Prace przy układaniu rurociągu na dnie Bałtyku zakończyły się 6 września - podało PAP.

bEDQtoAe

Nord Stream 2 to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, która ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDQtoAy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Tusk
1 tyg. temu
A po co cytujecie gościa który nie sprawuje obecnie władzy nawet nie jest posłem?? Następnym razem nie szanowna redakcja zgłosi się do mnie, chętnie zobaczę swoje cytaty na money.pl zaznaczam że też nie jestem posłem i nie sprawuje władzy.
ala
1 tyg. temu
rosja i niemcy, to właśnie esencja solidarności i praworządności PO niemiecku
Krzysztof T
1 tyg. temu
Co za brednie kto fikcyjnie wywołał kryzys pewnie nie Rosja żenada
bEDQtoAz
Kryształ
1 tyg. temu
Niemcy i inne kraje Benelux powinny blokować rurociąg Norweski bo z niego Ukraińcy też nie dadzą rady kraść gaz
SUWEREN
1 tyg. temu
SKUTKI@ nie do końca masz rację . Na początku będziemy płacić być może drożej z Norwegii USA itd ale będziemy mogli również brać z Rosji lub z UE gaz rosyjski i teraz skutek jest taki, że najwięcej będziemy brać do dostawcy najtańszego ale aby zabezpieczyć wszystkie źródła musimy kupować wszędzie nawet drożej. Skutek cena będzie ŚREDNIO BIORĄC WYŻSZA ale osiągamy niezależność od jednego dostawcy. Z czasem jak się rany zagoją będziemy mogli normalnie pertraktować. Nie łatwo się WYZWOLIĆ to kosztuje i pieniędzy i czasu ale kierunek jest dobry.. Brawa dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili !!