Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Inflacja najwyższa od 20 lat. GUS pokazał co i ile zdrożało

83
Podziel się:

Nie potwierdziły się wstępne wyliczenia GUS. Ceny w Polsce rosną jeszcze szybciej niż się wydawało. W sierpniu dobra i usługi konsumpcyjne były droższe średnio o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Inflacja najwyższa od 20 lat. GUS pokazał co i ile zdrożało
Drożyzna już dawno nie była tak uciążliwa (money.pl, Rafał Parczewski)

Statystyczny Polak w sklepach zostawia coraz więcej pieniędzy. Ceny rosną, a co gorsza, tempo podwyżek stale rośnie. Środowe dane GUS za sierpień wskazują na średni wzrost cen w skali miesiąca na poziomie 0,3 proc. i 5,5 proc. rok do roku.

Przez większość pandemicznego 2020 roku inflacja była w okolicach 3 proc. W ostatnich miesiącach skoczyła do 4 proc., a teraz przeskoczyła już 5 proc., które osiągnęła w lipcu.

Ostatni raz takie tempo wzrostu cen, jak teraz, widzieliśmy dwie dekady temu. W połowie 2001 roku, gdy inflacja była z piątką z przodu, akurat podwyżki hamowały. To był czas, gdy drożyzna jeszcze mocniej dawała się we znaki Polakom.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Najnowsze dane lekko zaskoczyły, bo dwa tygodnie temu GUS szacował wzrost cen w sierpniu na 5,4 proc. (o 0,1 pkt. proc. niższy). Zazwyczaj oba odczyty pokrywały się ze sobą.

Warto dodać, że już dwa tygodnie temu ekonomiści byli zaskoczeni skalą podwyżek cen. Z jednej strony od dawna ostrzegali przed rosnącą inflacją, ale średnia prognoz sugerowała wynik na poziomie 5,1 proc.

Co i jak drożeje?

Uśrednioną skalę podwyżek cen ogółem poznaliśmy już dwa tygodnie wcześniej przy wstępnym odczycie. Teraz jednak GUS podzielił się z opinią publiczną bardziej szczegółowymi statystykami dotyczącymi konkretnych towarów i usług.

Okazuje się, że żywność w sierpniu była średnio o 3,9 proc. droższa niż rok wcześniej. W tym samym czasie energia poszła w górę o 6,1 proc. To jednak nic przy skali wzrostu cen paliw, bo dynamika wyniosła tu aż 28 proc.

Najbardziej pojemną kategorią jest żywność, gdzie niektóre produkty potrafiły zdrożeć w rok nawet o blisko 25 proc. Takim przykładem jest mięso drobiowe. Jednocześnie wołowina poszła w górę o 6 proc. Za to wieprzowina staniała o 1 proc.

Wśród najmocniej drożejących towarów można wymienić warzywa i wodę mineralną (+7,9 proc.). Do tego o 6,6 proc. więcej trzeba zapłacić za napoje i pieczywo.

Za makaron trzeba dać średnio o 2,5 proc. więcej, a za ryż o 3,5 proc. Ryby i owoce może podrożały o 4,2 proc., a mleko, sery i jaja o około 3 proc.

Podczas gdy dość wyraźnie w górę poszły ceny warzyw, staniały owoce. W mniejszej skali, ale mowa o prawie 5 proc.

Niezależnie od kosztów warto jeść owoce i warzywa, bo leczenie też staje się coraz droższe. Usługi lekarskie są wyceniane prawie 6 proc. wyżej niż rok temu. Ceny leków w tym samym czasie poszły w górę o 1,5 proc., a urządzeń i sprzętu terapeutycznego o 2,5 proc.

Sierpień był też czasem przygotowań dzieci do powrotu do szkół. Dane GUS dotyczące inflacji w zakresie edukacji pokazują, że średnio ceny wzrosły w rok o 4,8 proc.

Jednocześnie ciągle wiele rodzin korzystało z wyjazdów wakacyjnych. Turystyka zorganizowana w kraju była średnio o 7,9 proc. bardziej kosztowna niż rok wcześniej. A to i tak nic przy 12,5 proc. podwyżkach w turystyce zagranicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
klamka
2 lata temu
Seniorzy mają ciężko, moja babcia ma małą emeryturę, kupuję tylko na promocjach, teraz też korzysta z tej zniżki w dozie, bo 20% to sporo wychodzi.
lamucja
2 lata temu
Moja babcia właśnie zaczęła korzystaj z tej promocji w doz, naprawdę sporo można zaoszczędzić bo leki swoje kosztują, więc każdy rabat jest na plus.
amanda
2 lata temu
A słyszeliście o promocji w doz dla seniorów? Osoby 60+ mogą skorzystać ze zniżki 20%.
lol23
2 lata temu
Rozumiem, że jak cena soku w Auchan skoczyła z 12 na 18zl to jest te 4 procent? Skąd te wyliczenia, kiedy za niektóre produkty trzeba zapłacić 50 procent więcej?
oleska
2 lata temu
Leki też bardzo drożeją, ale właśnie dziadkowie mówili, że teraz to już zakupy tylko w doz bo tam jest jeszcze ta promocja.
...
Następna strona