Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rosjanie okupują ukraiński port. Zabrali się za eksport zboża

Podziel się:

Po przejęciu kontroli w porcie w Berdiańsku Rosjanie wznowili eksport ukraińskiego zboża - przekazał na Telegramie Jewhen Balicki, określany przez "Kommiersant" jako szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu zaporoskiego. Z jego relacji wynika, że pierwszy statek przetransportuje 7 tys. ton zboża do "zaprzyjaźnionych państw".

Rosjanie okupują ukraiński port. Zabrali się za eksport zboża
Rosjanie przejęli kontrolę nad portem w Berdiańsku. Wcześniej port był ostrzeliwany przez wojska agresorów (East News, AP, Associated Press, East News)

Jehwen Balicki to przywódca kolaborujących z Rosją władz separatystów. Napisał on na Telegramie, że "po miesiącach przestoju pierwszy statek handlowy" opuścił Berdiańsk. "7 tysięcy ton zboża skierowano do zaprzyjaźnionych krajów" - napisał i dodał, że Zatoka Berdiańska wraz z portem jest bezpieczna, a pracownicy oraz sprzęt - gotowe do operacji przeładunkowych.

Ukraina już wcześniej przewidywała, że taka sytuacja może zaistnieć i apelowała do świata, by ten nie kupował zboża skradzionego przez Rosjan. Dotychczas Rosjanie kierowali je przede wszystkim do Syrii, która jest sojusznikiem Moskwy. Z relacji Kijowa jednak wynika, że część trafiła również do Turcji, czego nie potwierdzało postępowanie tureckich władz.

Zduszony eksport zboża

O potencjalnym kryzysie głodowym na świecie w money.pl pisaliśmy już wielokrotnie. Wszystko przez fakt, że Rosja blokuje porty ukraińskie na morzach Czarnym i Azowskim. A to transport morski był główną drogą do eksportu żywności z Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Według danych Międzynarodowej Rady ds. Zboża (IGC) w sezonie 2020/21 (od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.) Ukraina była czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie i szóstym eksporterem pszenicy.

Teraz jednak z Ukrainy wyjeżdża znacznie mniej zboża. W maju z Ukrainy udało się wyeksportować 1,74 mln ton produktów rolnych - przekazało ukraińskie ministerstwo odpowiedzialne za rolnictwo.

Kijów musiał szybko przeorganizować połączenia eksportowe. W tym celu rządzący mocniejszy nacisk położyli na transport kolejowy, drogowypoprzez porty na Dunaju.

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że ponad 709 tys. ton towarów wywieziono w maju koleją, niemal 799 tys. ton Dunajem, 212 tys. ton - ciężarówkami. Władze Ukrainy planują też zwiększyć wolumen eksportu transportowanego Dunajem, który trafiałby następnie do czarnomorskich portów w Rumunii.

Turcja mediatorem?

W ostatnich dniach w rolę łącznika między Ukrainą a światem chce wejść Turcja. Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun zapowiedział powstanie w tym kraju "centrum operacyjnego" dla zboża z Ukrainy.

Pełniliśmy rolę mediatora i w wyniku naszych negocjacji osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia centrum operacyjnego w Stambule. Mamy nadzieję, że statki załadowane zbożem odpłyną z Ukrainy jak najszybciej – przekazał Fakhrettin Altun.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl