Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Rosyjski gigant bankowy zmienia właściciela. Transakcja za prawie 5 mld dol.

Podziel się:

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zgodził się na sprzedaż jednego z największych komercyjnych banków w Rosji - Otkritie Bank - za 340 mld rubli, czyli ok. 4,7 mld dolarów - informuje dziennik "Kommiersant". Agencja Reuters donosi z kolei, że transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku. Nabywcą 100 proc. udziałów jest państwowy bank VTB.

Rosyjski gigant bankowy zmienia właściciela. Transakcja za prawie 5 mld dol.
Otkritie Bank zostanie wykupiony przez VTB (Getty Images, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Bank centralny Rosji i VTB poinformowały w oddzielnych oświadczeniach, że zgodziły się na przekazanie wszystkich udziałów Otkritie Banku do 31 grudnia pod warunkiem, że VTB zapłaci za nie w całości.

VTB wykupi Otkritie Bank za równowartość 4,7 mld dolarów

Według agencji Reuters transakcja obejmie 233 mld rubli w gotówce i pozostałą część w obligacjach pożyczek federalnych (OFZ). W sumie mowa o 340 mld rubli, czyli ok. 4,7 mld dolarów. VTB zapewnił, że dla klientów zmiany własnościowe będą nieodczuwalne.

Otkritie Bank i grupa jego spółek były wcześniej wyceniane na maksymalnie 400 mld rubli.

Nowym prezesem zarządu Otkritie Banku, jak donosi "Kommersant", zostanie były szef Unicredit Banku, były wiceprezes zarządu Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej, Michaił Aleksiejew.

Zarówno Otkritie Bank, jak i bank VTB znajdują się na liście podmiotów objętych sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl