Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Rosyjski oligarcha traci majątek w Polsce. "Ruch wyprzedzający"

Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ustanowiło tymczasowego zarządcę przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty. - Zakładam, że jest to ruch wyprzedzający, podjęty na podstawie informacji, a nie spóźnione działanie rządu - mówi Piotr Woźniak, były prezes PGNiG.

Rosyjski oligarcha traci majątek w Polsce. "Ruch wyprzedzający"
Rząd zadecydował o zamrożeniu aktywów rosyjskiego oligarchy w Grupie Azoty (Licencjodawca, Beata Zawrzel/REPORTER)

- Lepiej późno niż wcale - tak ruch rządu komentuje Piotr Woźniak, były prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz były minister gospodarki. Czy decyzja ws. tymczasowego zarządcy przymusowego na majątku oligarchy Wiaczesława Kantora będzie wiązała się ze zmianami w działalności Grupy Azoty?

"Zakładam, że jest to ruch wyprzedzający"

To jest coś, czego nie wiemy. Zakładam, że jest to ruch wyprzedzający, podjęty na podstawie informacji, a nie spóźnione działanie rządu - wskazuje Woźniak w rozmowie z money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes PiS: program wyborczy po wakacjach. Prof. Orłowski: nie spodziewam się niczego nowego

Z kolei Janusz Steinhoff, były minister gospodarki, mówi nam, że pozytywnie ocenia działania rządu w tej sprawie.

- Większość krajów podjęła już podobne działania. Niemcy np. w stosunku do udziałowca ich rafinerii. Pan Kantor został objęty sankcjami, a co za tym idzie, musiał się liczyć z konsekwencjami, jakie się z tym wiążą. Nie mam żadnych wątpliwości, że to dobry ruch - komentuje dla money.pl Steinhoff.

- Nie wpłynie to w znaczący sposób na działalność spółki. To pakiet mniejszościowy, spółka poprzez zapisy w statucie jest odpowiednio zabezpieczona. Inwestorzy czekają teraz na rozstrzygnięcie kwestii potencjalnego przejęcia puławskich Azotów przez Orlen. Jest powszechne oczekiwania, że jeżeli ono miałoby nastąpić, to ze sporą premią w stosunku do obecnych notowań Puław - mówi nam nieoficjalnie jeden z analityków rynku.

Zdania są jednak podzielone. - Decyzja Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotycząca derusyfikacji w Grupie Azoty może wpłynąć na akcjonariuszy spółki. Wprowadzenie zarządcy przymusowego i zamrożenie akcji rosyjskiego oligarchy zwiększa udział Skarbu Państwa w prawach głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy, co daje państwu większą kontrolę nad zarządzaniem spółką - mówi money.pl Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd.

- Wpływ na spółkę i jej akcjonariuszy zależy od sposobu realizacji derusyfikacji i dalszych działań podejmowanych przez rząd. Obecnie trudno jest określić stopień zależności spółki od działań Wiaczesława Kantora. Dlatego należy powstrzymać się od wydawania ostatecznych sądów w sprawie wpływu tej decyzji na spółkę - dodaje ekspert.

Rząd ogłasza derusyfikację w Grupie Azoty

- Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce. Czy to poprzez uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, czy ograniczanie rosyjskich wpływów i kapitału - powiedział, ogłaszając decyzję o ustanowieniu tymczasowego zarządcy przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef MRiT poinformował, że Polska poszuka partnera, który wykupi blisko 20 proc. zamrożonych akcji Grupy Azoty i wypłaci odszkodowanie.

Ustanowienie tymczasowego zarządcy przymusowego zakłada: ustalenie wartości rynkowej przejmowanych pakietów, ustalenie podmiotu/podmiotów, które przejmą akcje, wydanie decyzji administracyjnej o przejęciu, wypłatę odszkodowania na określony rachunek bankowy (środki zamrożone), przerejestrowanie papierów wartościowych na podmiot/podmioty przejmujące.

Funkcję zarządcy przymusowego będzie pełnił mec. Radosław Kwaśnicki.

Malwina Gadawa, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl