Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Rosyjskie złoto na celowniku UE. Tego mogą dotyczyć kolejne sankcje

Podziel się:

Przywódcy Unii Europejskiej w najbliższych dniach ogłoszą dalsze naciski na Rosję, które mają przyczynić się do spowolnienia albo wręcz zatrzymania jej machiny wojennej w Ukrainie – pisze Reuters. Z informacji agencji wynika, że na celowniku UE znalazło się rosyjskie złoto, którego dotyczyć mogą kolejne sankcje.

Rosyjskie złoto na celowniku UE. Tego mogą dotyczyć kolejne sankcje
Złoto może być kolejnym surowcem z Rosji, na który UE nałoży sankcje za inwazję na Ukrainę, zdjęcie ilustrowane (East News, Albin Marciniak)

Unia Europejska przyjęła już sześć pakietów sankcji przeciwko Rosji. Objęto nimi m.in. na węgiel i ropę. Z informacji agencji Reutera wynika, że kolejnym surowcem w tej grupie może być złoto. Zaznaczmy jednak, że to dopiero wstępny pomysł i na razie wiele więcej na ten temat nie ustalono.

Niewiadomą jest również, kiedy miałby być wprowadzony siódmy pakiet restrykcji. Jak pisze Reuters, wśród przywódców państw UE jest dwugłos. Kraje nordyckie i Europy Wschodniej chciałyby tego możliwie najszybciej. Ale np. Niemcy czy Holandia wolą na razie skupić się na stosowaniu istniejących obostrzeń wobec Rosji.

Przywódcy UE mają w czwartek lub piątek wydać oświadczenie, że kontynuują prace nad sankcjami, w tym nad wzmocnieniem ich wdrażania oraz zapobieganiem obchodzenia. To ma być kompromis we wspomnianym dwugłosie.

Agencja dodaje, że trwają prace nad określeniem sektorów, w które Unia Europejska mogłaby uderzyć w siódmym pakiecie sankcji. Wśród nich znalazło się właśnie złoto, co przyznaje również rzecznik duńskiego ambasadora przy UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Reuters