Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Rozwód czy unieważnienie małżeństwa – jak rozstać się po ślubie cywilnym i kościelnym?

15
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny alarmuje, że w Polsce wzrasta liczba rozwodów, a maleje wskaźnik zawieranych małżeństw. Pod koniec 2021 roku w Polsce było 8 mln 759 tys. małżeństw, czyli o 100 tys. mniej niż rok wcześniej. Ponad połowa to małżeństwa wyznaniowe, w większości zawierane w kościele. Rozwody pozostają na porządku dziennym – w 2021 roku rozwiązanych przez sąd zostało 61 tys. małżeństw. Do tego dochodzą statystyki dotyczące stwierdzenia nieważności związku zawartego w kościele. Na przykład w 2020 roku takich "kościelnych rozwodów" było ponad 2,5 tys. Na czym polega unieważnienie małżeństwa?

Rozwód czy unieważnienie małżeństwa – jak rozstać się po ślubie cywilnym i kościelnym?
Rozwód czy unieważnienie małżeństwa – jak rozstać się po ślubie cywilnym i kościelnym? (Getty Images, Copyright Dazeley)

Czym jest unieważnienie małżeństwa?

O ile w prawie kanonicznym na próżno można szukać informacji o możliwym rozwodzie, o tyle istnieje możliwość stwierdzenia nieważności ślubu kościelnego. To inaczej unieważnienie małżeństwa kościelnego. W polskim prawie rodzinnym i opiekuńczym również mowa jest o możliwości unieważnienia małżeństwa cywilnego. Na czym to polega i czym oba unieważnienia różnią się względem siebie?

Kościelne unieważnienie małżeństwa

Kościół nie uznaje rozwodów, dlatego zawarcie związku małżeńskiego wyznaniowego, a w Polsce zwykle jest to małżeństwo w kościele, w ramach sakramentu małżeństwa, jest nieodwołalne. Jednak istnieją sytuacje, w których małżonkowie mogą się rozstać w świetle prawa kanonicznego.

To możliwe przy uzyskaniu orzeczenia o nieważności małżeństwa kościelnego. Zanim jednak do tego dojdzie, przeprowadzany jest szczegółowy proces przed sądem kościelnym na podstawie prawa kanonicznego.

Samo stwierdzenie o kościelnym unieważnieniu małżeństwa nie do końca jest poprawne. Kościół określa to poprzez inne pojęcia:

 • stwierdzenie nieważności małżeństwa,
 • orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego,
 • orzeczenie nieważności sakramentu małżeństwa.

Odpowiednie instytucje kościelne w procedurze orzekania nieważności małżeństwa kościelnego skupiają się na wykazaniu, czy ze zgromadzonego materiału dowodowego, w tym z zeznań świadków, wynika, że dany związek małżeński nigdy nie zaistniał, czyli został zawarty nieważnie na skutek określonych okoliczności. Proces o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego może być zainicjowany w kilku sytuacjach.

Cztery z nich wyróżnił adwokat kościelny Dawid Niemczycki w rozmowie w Onet Rano #WIEM. Rozmowa dostępna jest również w formie artykułu opublikowanego na stronie Kancelarii Kanonicznej Dawida Niemczyckiego. Wspomniane przyczyny nieważności małżeństwa to:

 • W przypadku braku formy kanonicznej – np. ksiądz udzielający sakramentu nie miał ku temu stosownych uprawnień albo w ceremonii brała udział niewystarczająca liczba świadków.
 • Istnienie przeszkód zrywających, w tym zbyt młody wiek małżonków (poniżej 16 lat dla mężczyzny i 14 lat dla kobiety), niemoc płciowa, czyli uprzednia i trwała impotencja i brak współżycia małżonków, różność religii, święcenia i śluby czystości złożone w zakonie, uprowadzenie, występek, pokrewieństwo w linii prostej itp.
 • Istnienie niezdolności konsensualnej – występowanie choroby psychicznej oraz niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków lub obu, brak rozeznania oceniającego, np. psychoza czy nerwica, niezdolność z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskim, w tym narkomania, alkoholizm, homoseksualizm itp.
 • Istnienie wad zgody małżeńskiej – brak wiedzy koniecznej o małżeństwie, błąd co do osoby współmałżonka, błąd co do przymiotu osoby bezpośrednio i zasadniczo zamierzony, błąd co do przymiotu osoby spowodowany podstępem itp.

Cywilne unieważnienie małżeństwa

Najczęściej pary małżeńskie rozstają się i składają pozew o rozwód do sądu. Jednak nie tylko w ten sposób może ustać małżeństwo. Istnieje również cywilne unieważnienie małżeństwa. Nie jest ono często stosowane, ale ujęte zostało w prawie rodzinnym i opiekuńczym. W prawie tym wymieniono powody unieważnienia małżeństwa:

 • choroba psychiczna po stronie jednego z małżonków, która występowała w chwili zawarcia związku,
 • bigamia – pozostawanie w związku małżeńskim z kimś, kto wcześniej zawarł małżeństwo z inną osobą,
 • ubezwłasnowolnienie małżonka – częściowe lub całkowite, ale musi ono istnieć w czasie zawierania związku małżeńskiego,
 • niedojrzałość – rozpatrywana w kategorii zaburzeń psychicznych,
 • wady oświadczenia woli – brak świadomości, błąd co do tożsamości drugiej osoby, bezprawna groźba drugiej strony lub osoby trzeciej.

Jak złożyć wniosek o kościelne unieważnienie małżeństwa?

By uzyskać kościelne unieważnienie małżeństwa, konieczne jest wystąpienie okoliczności wskazanych w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Powód musi złożyć wniosek do sądu biskupiego, nazywanego również sądem kościelnym. Adwokat kościelny Dawid Niemczycki w rozmowie w Onet Rano #WIEM tłumaczył, że właściwie jest to skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa, którą warto przedłożyć adwokatowi kościelnemu. Oceni on, czy składanie pisma do sądu kościelnego jest zasadne.

Można uzyskać tam wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego po przeprowadzeniu żmudnego postępowania.

Jak złożyć wniosek o cywilne unieważnienie małżeństwa?

Dla unieważnienia małżeństwa cywilnego należy złożyć pozew w sądzie, by wszcząć postępowanie rozwodowe. Następnie konieczne jest przejście przez procedurę sądową. Jeśli istnieją przesłanki unieważnienia małżeństwa, a strony są w stanie je udowodnić, sąd może wyrok unieważniający małżeństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Jaki adwokat ...
2 miesiące temu
Z takich bardziej znanych adwokatów kanonicznych to warto poznać Michała Pełkę z Łodzi, poszukajcie w necie info o nim
Arletta Boles...
rok temu
A bardziej uznanie nieważności małżeństwa, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny (zatwierdzony)
Dziwny89
rok temu
ja pochopnie decyzji nie podejmuję , ani nie płodzę dzieci za aktu po alkoholu czy bezmyślności! Mam 34 lata Kobieta / Dziewczyna która zabiorę pod starą Kapliczkę w szczerym polu, pomyśli sobie tak byle jak nie w Kościele... To najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Nie chce bogatego Ślubu. To co Przysięgam Jest tak wryte mi w Serce, ale teraz bogate wesele dużo gości i to wymysły... Ja wolę tak ja dawniej. Przy tej małej ponad 140 letniej kapliczce
Dziwny89
rok temu
Nie ma, rozwód czy nieważnienie małżeństwa. Przysięgasz Przed Bogiem i Ludźmi! Ufać, Wierzyć z całych sił, Dbać, Opiekować się, Otoczyć Troską i Szczerością! Z Pełną Odpowiedzialnością! Gdy będziesz żył czy już zabraknie ci tchu! Bezmiar Miłości Uczucia i Ciągłych nieustających Myśli na Sercu!
Dziwny89
rok temu
Lubię chodzić po górach, jest takie miejsce teraz usłane kwiatami byłem tam jak dywan pod nogami bez butów kwitnące. Na skraju lasu albo po jego środku jest jezioro. Lubię tam chodzić w weekendy. Wychodzę w południe a jestem przed wieczorem hahaaaa Lubię się błąkać po górach. Tam nikt nie chodzi ludzie się boją! Składam sobie małe ognisko by nie było widać dymu i by nikt tu nie przyszedł! Lubię po zmierzchu do północy posiedzieć przy ogniu ogrzać się, pomyśleć... patrząc w płomień. Potem o północy idę się kąpać. A gdy wychodzę znów siedzę przy ogniu czasem bo mi zimno po nocnej kąpieli czasem myślę i czuję. A gdy nadchodzi ranek, mimo po nocy skonania nieprzespanej i mimo powrotu do domu długo chce mi sie wspinać i idę na turnie rękami. Jak tak siądziesz na szczycie zanim świt wstaje i patrzysz jak się dzień zaczyna