Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Wniosek rozwodowy - jak go napisać? Gdzie złożyć?

4
Podziel się:

Decyzja o rozwodzie niesie za sobą konieczność dopełnienia wielu formalności. Warunkiem orzeczenia rozwodu przez sąd jest bowiem ustalenie, że między małżonkami doszło do rozkładu pożycia. Cała procedura zaś rozpoczyna się od wniesienia przez jedną ze stron pozwu o rozwód. Jak złożyć pozew o rozwód?

Wniosek rozwodowy - jak go napisać? Gdzie złożyć?
(Unsplash)

Pozew o rozwód - gdzie go złożyć?

Pozew rozwodowy należy sporządzić w trzech egzemplarzach. Jeden przeznaczony będzie dla powoda, drugi dla sądu, trzeci natomiast zostanie przesłany drugiemu małżonkowi. Następnie wniosek rozwodowy należy złożyć do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W przeciwnym przypadku właściwym miejscem złożenia pozwu będzie sąd zamieszkania pozwanego, a jeśli jego miejsce zamieszkania nie jest znane, sąd właściwy według miejsca zamieszkania powoda. 

Pozew rozwodowy może być złożony osobiście w biurze podawczym lub korespondencyjnie, listem poleconym. Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku rozwodowego przez internet.  

Pozew o rozwód - koszty

Złożenie pozwu rozwodowego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 600 zł. Opłatę można uregulować zarówno przez stronę internetową, jak i w kasie właściwego sądu. Jeżeli powód w trakcie rozwodu chce skorzystać z pomocy pełnomocnika, wówczas musi również ponieść opłatę w kwocie 17 zł za udzielenie pełnomocnictwa. 

Ponadto, jeżeli między małżonkami nie istniała rozdzielność majątkowa i chcą oni, aby sąd w toku postępowania dokonał podziału majątku, konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 300 zł lub 1000 zł, w zależności od tego, czy strony postępowania są zgodne co do podziału wspólnego majątku. Ile kosztuje rozwód? Całkowity koszt rozwodu zależny będzie też od tego, czy podczas postępowania niezbędne okaże się m.in. wsparcie adwokata, przeprowadzenie mediacji czy zaciągnięcie opinii biegłych sądowych.

Warto wiedzieć, że gdy postępowania zakończy się nieorzekaniem o winie jednego z małżonków, sąd zwróci powodowi połowę kosztów pozwu (300 zł). Drugi małżonek zaś powinien zwrócić mu 150 zł. Osoby, które mają trudną sytuację finansową, mogą także złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. 

Pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie

Każdy z małżonków ma prawo żądać rozwodu z orzeczeniem o winie jednej ze stron. Sąd w trakcie postępowania może orzec o winie zarówno żony, męża, jak i obu stron postępowania. W przypadku pozwu o rozwód z orzekaniem o winie konieczne będzie przedstawienie dowodów o winie małżonka. 

Będą to m.in. zeznania świadków, zdjęcia, nagrania czy SMS-y potwierdzające zdradę małżonka, dokumentacja medyczna, wyroki sądowe, notatki z interwencji policyjnej itp. Wówczas należy liczyć się z tym, że postępowanie sądowe będzie znacznie dłuższe.

Jeżeli sąd postanowi, że za rozkład pożycia małżeńskiego winę ponosi wyłącznie jeden z małżonków, stosowanie do treści Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonek niewinny będzie mógł ubiegać się od byłego winnego małżonka świadczenia alimentacyjnego, które nie jest ograniczone w czasie, chyba że niewinny małżonek zawrze nowy związek małżeński. Winny małżonek zaś nie będzie mógł żądać od drugiego małżonka alimentów, nawet jeśli popadnie w niedostatek. 

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Do rozwodu bez orzekania o winie dochodzi natomiast w momencie, kiedy oboje małżonkowie są zgodni co do rozwodu. W takim postępowaniu sąd nie ustala, czy któryś z nich ponosi winę za zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Ten rodzaj postępowania nazywany jest często „szybkim rozwodem”, ponieważ sprawa może zakończyć się już na pierwszej rozprawie. 

Skutkiem rozwodu bez orzekania o winie jest zaś prawo obu małżonków do ubiegania się o alimenty. W tym przypadku obowiązek alimentacyjny wygasa po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku. Przedłużenie może odbywać się jedynie w wyjątkowych sytuacjach. 

Wniosek rozwodowy - co powinien zawierać pozew?

Jak wygląda wzór wniosku rozwodowego? Przede wszystkim w pozwie rozwodowym powinno znaleźć się:

 • oznaczenie pozwu,
 • oznaczenie sądu,
 • oznaczenie obu stron (imiona i nazwiska, adresy i numery PESEL),
 • oznaczenie, czy powód żąda rozwodu z orzeczeniem o winie, czy bez jej orzekania,
 • uzasadnienie, jak doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego,
 • oznaczenie pełnomocnika,
 • dowód uiszczenia opłaty od pozwu i pełnomocnictwa.

Do wniosku rozwodowego należy także dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa oraz skrócone akty urodzenia dzieci.

Jeżeli jedna ze stron domaga się rozwodu z orzeczeniem o winie, do pozwu trzeba dołączyć załączniki w formie dowodów, które potwierdzą winę małżonka. Ponadto, jeśli między małżonkami istnieje wspólnota majątkowa, do pozwu można dołączyć wniosek o podział majątku. Podział wspólnego majątku w trakcie postępowania rozwodowego będzie jednak możliwy tylko wtedy, gdy nie spowoduje on nadmiernej zwłoki w sprawie. 

Jakie dokumenty dołączyć do pozwu rozwodowego?

W zależności od sytuacji rodzinnej i żądań stron postępowania, do wniosku rozwodowego konieczne może okazać się dołączenie:

 • wniosku dotyczącego władzy rodzicielskiej, jeżeli małżeństwo posiada wspólne małoletnie dzieci,
 • wniosku dotyczącego miejsca zamieszkania dzieci oraz ustalenia kontaktów z dziećmi, 
 • wniosku o zasądzenie alimentów na byłego małżonka lub na rzecz małoletniego,
 • wniosku o określeniu sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków.

Do pozwu dodatkowo załącza się wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, w którym znajdują się informacje o sytuacji rodzinnej oraz majątku, dochodach i źródłach utrzymania się osoby ubiegającej się o zwolnienie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Arletta Boles...
2 miesiące temu
Warto uczynić też odniesienie do kościelnego procesu o nieważność małżeństwa, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony
Pol
rok temu
W tych czasach trzeba być niespełna rozumu bądź bardzo odważnym by się żenić lub mieć dzieci
Fenix
rok temu
Ja w pt 6 maja mam właśnie sprawę rozwodowa bez orzekania o winie
victor
rok temu
Mezczyzna i kobieta to jedno, cialo natomiast widzi tylko jedna polowe...podzialy a zatem i rozwody wprowadzila krolowa nieba. Prawo wprawdzie mowi o liscie rozwodnym w przypadku nierzadu ale nic nie wsponina o kosciele rzymskim matce wszystkich kosciololow, ktore jak twierdza lacza czyli udzielaja slubow.