Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - kiedy jest możliwe?

1
Podziel się:

Władza rodzicielska to zbiór praw i obowiązków rodziców względem swojego dziecka. Jeżeli rodzice lub jeden z nich nie wykonuje należycie swojej władzy rodzicielskiej, wówczas możliwe jest odebranie mu praw. Pozbawienie praw rodzicielskich jest jednak najsurowszym środkiem stosowanym w sprawach rodzinnych. Kiedy można pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej i jak to zrobić?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - kiedy jest możliwe?
(Getty Images, run co)

Jak złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej może być złożony przez każdą osobę, która uważa, że dziecku dzieje się krzywda. Może być to m.in. jeden z rodziców, dziadkowie, pracownik szkoły, czy prokurator. We wniosku należy natomiast oznaczyć sąd oraz obie strony postępowania, opisać żądanie ograniczenia lub pozbawienia władzy, uzasadnić je oraz złożyć podpis. Ponadto konieczne jest dołączenie aktu urodzenia dziecka oraz dowodów w sprawie. 

Stosowny wniosek należy następnie dostarczyć do Wydziału Rodzinnego i Nieletniego Sądu Rejonowego, w którego okręgu dziecko ma miejsce zamieszkania lub stały pobyt. O pozbawieniu praw rodzicielskich zdecyduje z kolei sąd, jeżeli istnieją ku temu określone przesłanki.

Kiedy można pozbawić rodzica praw rodzicielskich?

Złożenie wniosku o pozbawienie prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej, a tym samym odebranie praw jednemu z rodziców lub obojgu, może nastąpić wtedy, kiedy zostaną spełnione poniższe przesłanki:

  • rodzic/rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej - stosują przemoc fizyczną, psychiczną lub seksualną, nadużywają alkoholu, co negatywnie oddziałuje na dziecko, stosują kary cielesne wobec dziecka itp.,
  • rodzic/rodzice zaniedbują obowiązki względem dziecka - uchylają się od świadczeń alimentacyjnych, nie kontaktują się z dzieckiem,
  • władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody - rodzic/rodzice przebywają w zakładzie karnym, w szpitalu psychiatrycznym, przebywają poza granicami kraju, zaginęli lub są chorzy i nie są w stanie sprawować opieki nad dzieckiem. 

Najczęściej jednak wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej kierowany jest przeciwko ojcu dziecka. Jednymi z przesłanek w takich przypadkach jest m.in. brak utrzymywania kontaktów z dzieckiem, wspomniane uchylanie się od płacenia alimentów, nadużywanie alkoholu czy porzucenie.

Sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej - jak wygląda?

Małoletnie dziecko zazwyczaj nie bierze udziału w rozprawie sądowej. Jeżeli sąd uzna, że przesłuchanie dziecka jest konieczne, wówczas będzie to miało miejsce w obecności psychologa. W sprawie o pozbawienie praw rodzicielskich udział biorą natomiast rodzice. Przesłuchanie ich ma na celu uzyskanie więcej informacji na temat zasadności wniosku i okoliczności jego złożenia. 

Jakie pytania zadaje sąd na sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej? Głównie są to pytania, które mają pomóc w zebraniu informacji na temat sprawowanej opieki nad dzieckiem. Można spodziewać się pytań na temat tego, jak rodzice spędzają wolny czas z dzieckiem, co wiedzą na temat jego postępów w nauce, stanu zdrowia itp. W trakcie rozprawy przedstawiane są również dowody w sprawie oraz w razie konieczności, oprócz rodziców, przesłuchiwani są świadkowie. 

Co jeśli rodzic nie stawi się na sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej? Stosownie do treści Kodeksu postępowania cywilnego niestawiennictwo nie powoduje zawieszenia postępowania. Brak wzięcia udziału w sprawie natomiast pozbawia jedną stronę możliwości obrony i przedstawienia swojego punktu widzenia oraz wyjaśnienia zaistniałych okoliczności.

Wizyta kuratora przed sprawą o pozbawienie władzy rodzicielskiej 

Sąd opiekuńczy może również zarządzić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora. Wywiad ten dokonywany może być w miejscu zamieszkania rodziny, czy w szkole małoletniego. Głównym celem wywiadu środowiskowego jest natomiast zebranie informacji na temat dziecka i jego rodziny, m.in. warunków wychowawczych, stanu zdrowia, sytuacji materialnej, wykształcenia rodziców, sposobu spędzania czasu, przebiegu nauki, sytuacji bytowej itp. 

Na tej podstawie kurator sądowy sporządza pisemne sprawozdanie i składa je w terminie 14 dni od otrzymania zarządzenia o jego przeprowadzeniu. Warto wiedzieć, że osoba, która przeprowadza wywiad środowiskowy, jest zobowiązania do zachowania tajemnicy. 

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a alimenty

Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich nie jest jednoznaczne z wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego. Rodzice nadal mają obowiązek utrzymania małoletniego, w związku z czym mimo tego, że zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej, alimenty na dziecko nadal pozostają ich obowiązkiem. 

Skutki odebrania władzy rodzicielskiej

Rodzic, który został pozbawiony praw rodzicielskich, nie ma prawa decydować o m.in. sposobie opieki nad dzieckiem, jego miejscu zamieszkania, jego leczeniu, edukacji, wyjazdach za granicę ani innych kwestiach dotyczących życia dziecka. Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje jednak, że rodzic nie ma prawa do spotkań z dzieckiem. 

Jeżeli sąd nie zakazał kontaktów z małoletnim, wówczas rodzic, który nie posiada praw rodzicielskich, ma pełne prawo do utrzymywania kontaktów ze swoim potomkiem. Ponadto dziecko ma również prawo do dziedziczenia po rodzicu pozbawionym władzy.

Nawet jeżeli rodzic został pozbawiony praw rodzicielskiej, nie oznacza to, że nie ma on prawa wnioskować o alimenty od dziecka. Warto jednak wiedzieć, że przy uzasadnieniu wniosku o alimenty na rodzica brane są pod uwagę określone przesłanki. Wobec tego sam fakt pozbawienia rodzica władzy, a tym samym wynikających z tego przyczyn, może być wystarczający do oddalenia roszczenia. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Jaras55
rok temu
Od trzech lat jestem z żoną po rozwodzie bez orzekania winy i pełne prawa do dzieci po trzech latach żona postanowiła pozbawić mnie praw rodzicielskich i nie wiem co się dzieje w sądzie ponieważ dzieci są w wieku 15 i 5 lat ja nie używam alkoholu od 22 lat pracuje ciężko jako kierowca zawodowy płacę systematycznie alimenty do komornika co miesiąc spotykał się z dziećmi w bynajmniej trzy razy w miesiącu rozpoczęła się już czwarta rozprawa sędzina wymyśliła sobie jakieś spotkania z terapeutą gdzie terapeutka zasugerowała mi żebym zmienił pracę żebym trzy razy w tygodniu chodził z córką się uczyć gdzie matka ma rentę na dziecko które jest trochę opóźniony w rozwoju a sprawa się toczy nadal i nie rozumie co do czego sąd dąży dodam jeszcze że matka ma adwokata z urzędu a adwokat z urzędu jest w wieku Sędziny i prawdopodobnie sądzę że to są koleżanki i sprawa jest przeciągana nie wiem co robić dalej