Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Jak wystąpić o alimenty na dziecko?

4
Podziel się:

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na rodzicach spoczywa obowiązek utrzymania dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. W sytuacji, kiedy tylko jeden z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem, może on wystąpić o świadczenie alimentacyjne od drugiego rodzica na rzecz dziecka. Jak złożyć wniosek o alimenty na dziecko?

Jak wystąpić o alimenty na dziecko?
(Unsplash.com, Michał Parzuchowski)

Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

Obowiązkiem alimentacyjnym względem dzieci w pierwszej kolejności objęci są rodzice. Nie ma natomiast znaczenia to, czy dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego, czy też nie. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie trwania małżeństwa, rodzic nie może wystąpić o alimenty na małoletniego.

Stosownie do treści Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny oznacza dostarczanie środków utrzymania niezbędnych do zaspokojenia potrzeb dziecka. W zależności od jego wieku oraz stanu zdrowia potrzeby te będą inne. 

Jeżeli zatem rodzic, który sprawuje pieczę nad dzieckiem, chce uzyskać pomoc finansową od drugiego rodzica, może złożyć wniosek o uzyskanie alimentów na małoletniego.

Jak złożyć wniosek o alimenty na dziecko?

Wniosek o alimenty należy złożyć w Sądzie Rejonowym do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, od której domaga się alimentów lub właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Złożenie pozwu jest natomiast wolne od opłat sądowych.

Niestety nie istnieje jeden uniwersalny wzór pozwu. W internecie można trafić na ogólny zarys wniosku, jednak w przypadku każdej sprawy, będzie on wyglądał inaczej. Aby pozew był ważny, musi być skonstruowany zgodnie z wymogami formalnymi. Należy zawrzeć w nim informacje, takie jak:

  • Oznaczenie sądu,
  • Oznaczenie obu stron postępowania,
  • Wartość przedmiotu sporu (w dokumencie należy wskazać dokładną kwotę żądanych alimentów w ujęciu rocznym),
  • Oznaczenie pisma,
  • Dokładne określenie daty wpłacania alimentów oraz sposób ich płatności,
  • Uzasadnienie wniosku,
  • Informacje o załącznikach i dowodach w sprawie,
  • Własnoręczny podpis rodzica. 

Do pozwu należy również dołączyć załączniki, m.in. odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, odpis skrócony aktu małżeństwa i/lub rozwodu oraz inne dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dziecka i przedstawiające możliwości zarobkowe obu stron postępowania. 

Jak napisać pozew o alimenty? Uzasadnienie pozwu

Uzasadnienie wniosku o alimenty przede wszystkim powinno być podyktowane indywidualną sytuacją rodziny. Na tej podstawie Sąd następnie zadecyduje o przyznaniu alimentów oraz ustali ich wysokość. 

W pierwszej części uzasadnienia powinien znaleźć się dokładny opis sytuacji rodzinnej obu stron. Należy tutaj zawrzeć dane pozwanego, powoda w sprawie o alimenty (małoletniego) oraz osoby reprezentującej dziecko. Trzeba również zaznaczyć, czy dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego oraz dołączyć niezbędne załączniki, takie jak akt urodzenia dziecka, małżeństwa czy rozwodu

Następnie należy określić koszty utrzymania i wychowania dziecka, które zależne będą od jego wieku oraz stanu zdrowia. Wówczas rodzic składający wniosek w imieniu małoletniego powinien wskazać dokładne koszty, jakie ponosi w związku z wychowaniem dziecka wraz z dowodami uiszczanych z tego tytułu opłat.

W ostatniej części natomiast należy nakreślić sytuację majątkową obojga rodziców, którą również trzeba poprzeć odpowiednimi dokumentami. Przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjnego Sąd bierze jednak pod uwagę nie tylko faktyczne zarobki, ale także dochód, który pozwany mógłby otrzymać, gdyby dołożył należytej staranności.

Do kiedy obowiązują alimenty na dziecko?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym alimenty na dziecko przysługują do momentu, aż będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Nie jest to jednak równoznaczne z osiągnięciem pełnoletności. Jeżeli pełnoletnie dziecko nadal się uczy i nie jest w stanie uzyskać dochodów wystarczających do samodzielnego utrzymania się, rodzic nie zostanie zwolniony z obowiązku alimentacyjnego.

Warto wiedzieć, że jeżeli dorosłe dziecko zaniedbuje naukę i nie dokłada żadnych starań w celu samodzielnego utrzymania się, wtedy na wniosek rodzica, Sąd może zadecydować o uchyleniu alimentów. 

Pozew o podwyższenie alimentów

Ustalona wysokość alimentów nie ma charakteru stałego, a więc raz zasądzone świadczenie nie przysługuje na zawsze. Wraz z wiekiem dziecka wzrastają jego potrzeby, co może stanowić podstawę do podwyższenia alimentów. O zwiększenie świadczenia można również starać się wtedy, kiedy osoba uprawniona do płacenia alimentów, otrzymała podwyżkę lub lepiej płatną pracę.

W tym celu rodzic w imieniu powoda lub pełnoletnie dziecko może złożyć stosowny pozew, uzasadnić w nim sytuację oraz przedstawić dowody wskazujące na zwiększenie się wydatków związanych z utrzymaniem. 

O zmianę wysokości alimentów ma prawo wystąpić także rodzic płacący alimenty. Może on żądać obniżenia świadczenia w sytuacji, kiedy jego sytuacja finansowa pogorszyła się, popadł w niedostatek lub zachorował. Wówczas musi on przedstawić zaświadczenie o zarobkach, potwierdzające zmianę jego sytuacji finansowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Racz waść
2 lata temu
Bzdury od 6 lat czekam aż komornik coś z ściągnie i nic, nul, zero.do kogo się zgłosić. Oczywiście teraz siedzi za niepłacenie ale ja nadal nic nie otrzymuje
Gość
2 lata temu
W trakcie trwania małżeństwa można wystąpić o alimenty, tyle, że to się nazywa zabezpieczenie alimentów
Pieskie życie
2 lata temu
Gdzie ten czerwony krzyżyk i biurokracja kryzysowa z wice kotem na czele. Wstyd że tylko siedzą i chwalą się w TVP za co biorą kasę a przybyszą pomagają zwykli ludzie. Setki tirów z niemiec jedzie na Białoruś. Na dworcach cwaniacy proponują pożyczki na 2000 %. Toalety po 3 zł , brak organizacji i pomocy rządu a biurokracja tylko się wychwala.
ojciec
2 lata temu
Ten artykuł jest tak beznadziejny jak ustawa alimentacyjna,mam dziecko pełnoletnie 20lat,a alimenta nadal sciąga komornik na konto matki, bo ma takie prawo może sciągać do 25roku życia dziecka,tylko od osiągnięcia połnoletności nie wiadomo co z dzieckiem sie dzieje,czy żyje,czy się uczy,czy pracuje czy wyszla za mąż itd, a komornika to nie interesuje bo ma wyrok sądu,a pozew o anulowanie alimentów jest w sądzie już dwa lata i matka mając układy go blokuje by nie doszło do rozprawy.