Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patryk Skrzat
Patryk Skrzat
|
aktualizacja

Do kiedy obowiązują alimenty? Obalamy popularny mit

179
Podziel się:

Alimenty należą się dziecku dopóki się uczy lub do 26. roku życia – takie jest powszechne mniemanie. A jaka jest prawda? - Nie istnieje górna granica wieku – wyjaśnia prawniczka Joanna Małkowska.

Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, dopóki dziecko - mimo dochowania należytej staranności - nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.
Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, dopóki dziecko - mimo dochowania należytej staranności - nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)

Walka z alimenciarzami w Polsce trwa, ale wygląda na to, że na razie to oni są górą. W 2018 r. roku przybyło przeszło 34 tys. niepłacących, a ich długi wzrosły o ponad 650 mln zł. W sumie zaległości alimentacyjne sięgają 11,8 mld zł.

Wokół alimentów narosło sporo mitów. Osoby, którym pieniądze się należą, często nie są świadome swoich praw. Jak choćby te, dotyczące górnej granicy wieku dziecka, któremu należą się alimenty.

- Dziecko, do ukończenia 18. roku życia, w sprawach o alimenty jest reprezentowane przed sądem przez rodzica bądź opiekuna prawnego. Po uzyskaniu pełnoletności, a tym samym pełnej zdolności do czynności prawnych, uprawniony do alimentów osobiście może złożyć w sądzie pozew o zasądzenie lub podwyższenie alimentów przeciwko rodzicom lub jednemu z nich – wyjaśnia adwokat Joanna Małkowska.

Nie istnieje górna granica

Prawniczka dodaje, że rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów na dziecko, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

- Należy pamiętać, że w każdym czasie, w razie zmiany stosunków, można ubiegać się o podwyższenie lub obniżenie świadczenia alimentacyjnego. Chodzi tu przede wszystkim o możliwości majątkowe i zarobkowe stron, jak również usprawiedliwione potrzeby uprawnionego – podkreśla Joanna Małkowska. - W każdym przypadku, biorąc pod uwagę okoliczności danej sprawy, sąd bada, czy zachodzą przesłanki do podwyższenia bądź obniżenia świadczenia - dodaje.

Upadłość konsumencka nie dla wszystkich uzależnionych. Hazardzista musi się leczyć

Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, dopóki dziecko - mimo dochowania należytej staranności - nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

- Nie istnieje górna granica wieku, do której rodzice muszą płacić na rzecz dziecka alimenty. Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, dopóki uprawnione do alimentów dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać – precyzuje Małkowska. - Ogólnie przyjęte jest, że dopóki dziecko się uczy, w szczególności studiuje na studiach dziennych, nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej, a co za tym idzie, nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać - dodaje.

Sąd decyduje o końcu alimentów

Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny? Jak wyjaśnia prawniczka, nic nie dzieje się „z automatu”. -  Poza przypadkami wskazanymi w ustawie, tj. śmierć zobowiązanego do alimentów i prawomocne orzeczenie o zaprzeczeniu ojcostwa, w przypadku ustania przesłanek do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, zobowiązany rodzic powinien wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego – tłumaczy Joanna Małkowska.

Jeśli rodzic przestanie płacić bez decyzji sądu, do gry może wkroczyć komornik.

- Należy pamiętać, że każdy wyrok zasądzający alimenty, jak również ugoda zawarta przed sądem, zawiera klauzulę wykonalności. Na jej podstawie uprawniony w tym wypadku dziecko, w razie zaprzestania płacenia alimentów przez rodzica, może wszcząć postępowanie egzekucyjne u komornika. Dopiero prawomocne postanowienie sądu o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego pozwala na zaprzestanie płacenia alimentów – precyzuje prawniczka.

Każda sprawa jest inna

Czy zatem nieuczący się 30-latek mógłbym wciąż pobierać od rodziców alimenty? Sprawa nie jest prosta.

- Jeżeli jest zdrowy, a nie kontynuuje nauki lub nie podejmuje pracy z czystego lenistwa, sąd nie zasądzi alimentów – zastrzega Joanna Małkowska. - Bezwzględny obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka istnieje do ukończenia przez nie 18. roku życia. Później trwa tak długo, dopóki dziecko nie jest w stanie samo się utrzymać, ale – to ważne - podejmuje działania. Rozumie się przez to naukę, podnoszenie swoich kwalifikacji czy rozwój, które następnie pozwolą mu znaleźć satysfakcjonującą pracę, z której będzie w stanie samo się utrzymać - dodaje.

- Każda sprawa jest inna, dlatego zawsze, zanim podejmie się jakiekolwiek działania, warto skonsultować się z prawnikiem – zastrzega prawniczka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(179)
adam
8 miesięcy temu
Dzień dobry, szukam odpowiedzi na dość prostą sytuacje. Moje dziecko kończy liceum, nie dostaje się na wymarzone studia i robi sobie rok wolnego od nauki. W tym czasie idzie na rok do pracy mieszka z chłopakiem i się sama utrzymuje. Po roku nagle mówi nam, że idzie na studia i kasa na utrzymanie jej ma płynąć od nas. Czy tak można? Czy nie przerwała ciągłości nauki a za tym moja odpowiedzialność za jej życie i utrzymanie nie powinna wygasnąć. Udowodniła, że umie się utrzymać. Są inne rodzaje studiów wieczorowe, zaoczne.. Czy ja muszę dalej utrzymywać takie dziecko ? łącznie z dokładaniem do wynajmu?
choiii
11 miesięcy temu
W tym chorym kraju zadna pensja nie jest w stanie zapewnic bytu dziecku ...wazektomia. tylko.
Martha100
2 lata temu
Witam, na wstepie dodam ze jestem kobieta a nie zadnym sfrustrowanym facetem-akimenciarzem. Owszem uwazam ze trzeba placic na dziecko alimenty dopoki ale sie nie usamodzielni, ale placic na dziecko w wieku 26 albo 30 lat to juz naprawde lekka przesada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pozdrawiam
Zimny lech ni...
2 lata temu
Czyli trzeba utrzymywać 40 letniego nieudacznika az do smierci bo on zawsze próbuje ale mu nie wychodzi. Tak ? Przypominam tez ze to prawo działa w obydwie strony i ze rodzic ma prawo domagac sie od bydluna alimentów na srarosc gdy juz będzie niedołężny a jalmuzna z zus to wiadomo jaka.
UPADEK
2 lata temu
Niech wezmą do pracy tych 20-26 którzy siedzą na garnuszku alimentacyjnym u FRAJERÓW RODZICÓW !!!Jak chcą budować gospodarkę jak młodych wychowują na leni i nierobów ??? Takiego ostrego prawa alimentacyjnego jak w POLSCE to w całej UE NIE MA !!!!! A potem dziwią się że niewinnych alimenciarzy wszak też ludzi trzymają po więzieniach, odbierają im majątek życia bo zabrakło im sił płacić 23,24 czy 25 latkowi HARACZU za to że jest i ma w tyłku ???? W Angli alimenty są do 16 a jak się uczy to max do 20 i tam ludzie chcą mieć dzieci !!! W najbardziej restrykcyjnych krajach 18 a jak się uczy to max do 23 (24 rocznikowo) MAX !!!!! A tu podatki, podatki i podatki a na koniec ALIMENTY na 25 letniego siłacza który robi policealną trzeci raz = EMIGRACJA BO NIE MA WYJŚCIA I KOLEJNE 2 MLN LUDZI OPUŚCI TEN KRAJ A KOLEJNY MILION SIĘ NIE URODZI bo ludzie w takim kraju z takim prawem BOJĄ SIĘ MIEŚ DZIECI = DEMOGRAFIA KAPUT A dla czego w AFRYCE tyle ludzi się rodzi = bo się nie płaci zdrowemu 23 latkowi HARACZU !!!!!
...
Następna strona