Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Alimenty od dzieci dla rodziców. W jakich sytuacjach mogą je otrzymać?

20
Podziel się:

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązek dostarczania środków utrzymania oraz wychowania obciąża krewnych w linii prostej, oraz rodzeństwo. Wobec tego prawo pozwala rodzicom domagać się świadczeń alimentacyjnych od swoich dzieci. Aby Sąd nałożył obowiązek alimentacyjny na dorosłe dziecko, konieczne jest jednak spełnienie określonych przesłanek. Jak ubiegać się o alimenty od dziecka?

Alimenty od dzieci dla rodziców. W jakich sytuacjach mogą je otrzymać?
Alimenty od dzieci dla rodziców. Jak reguluję tę sprawę prawo? (Pexels, Sora Shimazaki)

Kiedy rodzic może wystąpić o alimenty od dziecka?

Rodzic, który chce uzyskać pomoc finansową od swojego dziecka, może złożyć pozew o alimenty do Sądu. Jednocześnie we wniosku musi on udowodnić, że zaistniały przesłanki, które uniemożliwiają mu samodzielnie pokrycie kosztów utrzymania. Jedną z nich jest sytuacja, kiedy rodzic znalazł się w niedostatku, czyli w trudnej sytuacji finansowej, w której nie ma wystarczających środków na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb.

Potrzeby takie oceniane są indywidualne i mogą być rozumiane jako m.in. wydatki na jedzenie, na leki czy opłaty za mieszkanie. Ponadto nie ma on możliwości podjęcia pracy ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia, towarzyszące mu choroby lub podeszły wiek. 

Sąd podczas wydawania decyzji co do zasądzenia alimentów bierze również pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica. Jeżeli mógłby on podjąć pracę, gdyby dołożył wystarczających starań, nie ma on prawa domagać się świadczenia od dziecka. W sprawie o alimenty istotna jest także sytuacja majątkowa dziecka. Aby Sąd nałożył na nie obowiązek alimentacyjny, dziecko musi mieć dochody na poziomie umożliwiającym wsparcie finansowe rodzica.

Poza tym rodzic nie może domagać się alimentów od potomka, jeśli pozostaje on w związku małżeńskim. Wówczas obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonka. 

Ile wynoszą alimenty na rodzica?

Tak samo, jak w przypadku alimentów na dziecko, nie istnieje odgórnie ustalona kwota, która określa, jaka powinna być wysokość alimentów na rzecz rodziców. Wysokość świadczenia zależna będzie od indywidualnej sytuacji dziecka oraz uprawnionego do alimentów. Sąd decydując o wysokości miesięcznego świadczenia, bierze pod uwagę:

  • miesięczne usprawiedliwione potrzeby rodzica,
  • możliwości majątkowe i zarobkowe powoda,
  • sytuację materialną dziecka.

Jak uchylić się od płacenia alimentów na rzecz rodzica?

Prawo, które umożliwia rodzicom dochodzenia alimentów od swoich dzieci, nie wyklucza możliwości uchylenia się od płacenia świadczeń alimentacyjnych. W tym przypadku jednak również muszą wystąpić uzasadnione przesłanki.

Dziecko może starać się wykazać, że rodzic ma możliwość podjęcia pracy lub ma majątek, którego wysokość wystarczy mu do pokrycia miesięcznych kosztów utrzymania się. Ponadto, jeżeli pozwany sam znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, może wykazać, że jego miesięczne zarobki i osobiste wydatki, nie są wystarczające do dodatkowego wsparcia finansowego rodzica.

Podczas zasądzania alimentów znaczenie ma również to, jak rodzic znalazł się w niedostatku. Jeżeli nastąpiło to z jego winy, ponieważ zaciągnął długi, nadużywał alkoholu lub uczestniczył w grach hazardowych, to również może być podstawą do oddalenia roszczenia.

Dziecko może także powołać się na przepisy prawa cywilnego dotyczące naruszenia prawa podmiotowego i starać się udowodnić, że żądanie alimentacyjne rodzica jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Może mieć to miejsce, kiedy rodzic:

  • zaniedbywał dziecko w dzieciństwie,
  • nie spotykał się z nim, nie utrzymywał kontaktu i nie sprawował nad nim opieki,
  • nie wywiązywał się z rodzicielskich obowiązków,
  • nie płacił alimentów na dziecko,
  • nie dbał o więzi rodzinne. 

Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty na rodzica

Wedle prawa polskiego ustawowy obowiązek alimentacyjny oraz kwestia władzy rodzicielskiej to całkowicie odrębne i niezależne od siebie sprawy. Wobec tego ograniczenie ani pozbawienie władzy rodzicielskiej nie pozbawia rodzica prawa do żądania alimentów od dziecka w przyszłości. Nawet jeśli rodzic nie sprawował opieki nad dzieckiem, nie wspomagał go w dzieciństwie finansowo, nie dokładał starań do jego wychowania i został pozbawiony władzy rodzicielskiej, wciąż przysługuje mu prawo do świadczenia alimentacyjnego.

W niektórych sytuacjach może jednak okazać się, że wykazanie przed Sądem przez pozwanego powodów, dla których rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej, będzie wystarczające do oddalenia powództwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
evel
22 godz. temu
Trzeba mieć nie po kolei w głowie, żeby uważać, że dzieci są nam coś winne i oczekiwać, że będą nas utrzymywać, bo wydaliśmy je na świat. Po to całe życie pracuję, dorabiam, inwestuję, itp., żeby mieć na starość jakieś środki do życia. Moim dzieciom dałam, ile byłam w stanie, a teraz one mają dbać przede wszystkim o siebie i swoje potomstwo. Poza tym, jeśli się dba o prawidłowe relacje, szanuje i kocha członków swojej rodziny, to w kryzysie (oczywiście niezawinionym) raczej nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie. Do sądów biegać nie ma potrzeby.
evel
22 godz. temu
Trzeba mieć nie po kolei w głowie, żeby uważać, że dzieci są nam coś winne i oczekiwać, że będą nas utrzymywać, bo wydaliśmy je na świat. Po to całe życie pracuję, dorabiam, inwestuję, itp., żeby mieć na starość jakieś środki do życia. Moim dzieciom dałam, ile byłam w stanie, a teraz one mają dbać przede wszystkim o siebie i swoje potomstwo. Poza tym, jeśli się dba o prawidłowe relacje, szanuje i kocha członków swojej rodziny, to w kryzysie (oczywiście niezawinionym) raczej nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie. Do sądów biegać nie ma potrzeby.
Paweł
8 miesięcy temu
Znam przykład pewnej matki która w młodości zdradzała swojego męża mało tego miała dzieci z innym mężczyzną ale dobry uległy mąż przyjoł je na wychowanie ona widząc że ma nad nim władze prowadziła hulaszczy tryb życia mając gdzieś własne dzieci które wychowywa jej teściowa minęły lata przyszedł babciny wiek a tu brak funduszy na imprezowanie i co postanowiła zrobić? Zaskarżyła dzieci o alimenty jak się później okazało nie dostała nic prawo wyraźnie to określą kto jest naprawdę potrzebującym niekochająca matka własnych dzieci bez skrupułów okradła by je ze wszystkiego tzw. Kobieta lekkich obyczajów beż uczuć do własnych dzieci !!!
Kamil
9 miesięcy temu
To nie ludzie są winni tylko prawo, które się w...ala w każdy zakątek prywatnego życia. Niedługo wszyscy będą się nawalać na alimenty, nawet wnuczek z babcią i stryjek z pociotkiem. Życzę wszystkim powodzenia w tym piekle na ziemii.
lukasz1984
11 miesięcy temu
dobrze na dzieci trzeba płacić to na rodziców też