Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Alimenty na rodziców. Sąd może odmówić ich przyznania

72
Podziel się:

Starsze osoby, które nie mają żadnych źródeł utrzymania i możliwości pracy, mogą wystąpić o alimenty od swoich dzieci. Jednak nie w każdym przypadku sąd będzie skłonny je przyznać.

Alimenty na rodziców. Sąd może odmówić ich przyznania
Sąd nie przyzna alimentów rodzicom, którzy stosowali przemoc wobec dzieci. (money.pl, Rafał Parczewski)

Zgodnie z polskimi przepisami do alimentów od dzieci mają prawo tylko osoby, które żyją w niedostatku i nie mogą zaspokoić swoich potrzeb. Nie mają emerytury, a stan zdrowia nie pozwala im na podjęcie pracy.

Za każdym razem wniosek o alimenty rozpatruje sąd, który może alimentów nie przyznać, biorąc pod uwagę relacje w rodzinie.

– Rodzic, który może podjąć pracę, ale zamiast tego żąda alimentów od dzieci, lub rodzic, który porzucił swoje dzieci i nigdy się nimi nie interesował, czy też osoba, która wyrządziła dzieciom krzywdę, nie powinni liczyć na przyznanie alimentów od dorosłych potomków – mówi "Gazecie Wyborczej" Karolina Świąder z kancelarii Robaszewska & Płoszka.

Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Na alimenty raczej nie mogą liczyć rodzice, którzy swoje dzieci porzucili, a potem się nimi nie interesowali. Alkoholicy, czy rodzice, którzy znęcali się nad dzieckiem, też pieniędzy prawdopodobnie nie dostaną.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku opłat za domy opieki. Osoba, która w takim domu mieszka, w pierwszej kolejności płaci za niego sama, np. z emerytury.

Jeśli to nie wystarcza, do opłat zobowiązane są jej dzieci.

– Z obowiązku wnoszenia opłat dzieci i dalsi zstępni, np. wnuki, mogą zostać zwolnieni m.in. w przypadku, gdy sąd oddalił powództwo o alimenty na rzecz osoby umieszczonej w DPS, a także – od niedawna – po przedstawieniu wyroku sądu skazującego osobę umieszczoną w DPS za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby zobowiązanej do wnoszenia opłat, jej rodzeństwa lub rodzica – wyjaśnia "Wyborczej" Karolina Świąder.

Inne przepisy regulują obowiązek spłaty długów za rodziców.

"Pan Marek był hulaką i kobieciarzem. Gdy jego córka miała 16 lat, porzucił rodzinę i nie miał z nią praktycznie żadnego kontaktu. Gdy zmarł, do córki zapukał komornik i zażądał spłaty 40 tys. zł długu za mieszkanie, które wynajmował pan Marek. Czy córka odpowiada za ten dług ojca?" - podaje przykład "Gazeta Wyborcza".

Jak wyjaśniają prawnicy, dopóki rodzic żyje, dziecko nie odpowiada za jego długi. Dzieci mogą ponosić zobowiązania dopiero po śmierci rodzica i nabyciu spadku po nim.

Jedyny wyjątek to sytuacja, w której dorosłe dzieci mieszkają z rodzicami. Jeśli Dług dotyczy czynszu czy innych opłat, np. za media, to odpowiada za niego odpowiada również dziecko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
jontek
2 lata temu
W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na pomoc prawną. Sam korzystałem z kancelarii adwokackiej Cejrowski. Sprawdzeni i skuteczni.
Hola Hola
4 lata temu
To ze jakiś sąd coś gdzieś w Polsce orzekł nie oznacza, że inny sąd nie orzeknie zupełnie odwrotnie. Nie ma u nas niestety prawa precedensowego i żadnej odpowiedzialności sędziów za błędy lub głupotę. Dlatego ta rzeczywiście "nadzwyczajna kasta" ma się tak dobrze i broni zaciekle swoich przywilejów, bezkarności i wysokich emerytur.
Selea
4 lata temu
Kazdy alkoholik powie źe nie nadaje sie do podjęcia pracy.
sigi2
4 lata temu
przecież za alimenty sąd wsadził starszą matkę syna - dłużnika . to były jaja. alimenty od faceta , który za własne pieniądze ustalił że to nie jego dziecko/ płacił kilka lat/ sad stwierdził , jak płacił tyle lat to ma płacic dalej - nastepne jaja
lekarz
4 lata temu
wprowadzaja zakaz edukacji seksualnej, takich niechcianych dzieci i niedojrzalych rodziców bedzie coraz więcej
...
Następna strona