Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Alimenty na rodziców. Sąd może odmówić ich przyznania

72
Podziel się:

Starsze osoby, które nie mają żadnych źródeł utrzymania i możliwości pracy, mogą wystąpić o alimenty od swoich dzieci. Jednak nie w każdym przypadku sąd będzie skłonny je przyznać.

Alimenty na rodziców. Sąd może odmówić ich przyznania
Sąd nie przyzna alimentów rodzicom, którzy stosowali przemoc wobec dzieci. (money.pl, Rafał Parczewski)

Zgodnie z polskimi przepisami do alimentów od dzieci mają prawo tylko osoby, które żyją w niedostatku i nie mogą zaspokoić swoich potrzeb. Nie mają emerytury, a stan zdrowia nie pozwala im na podjęcie pracy.

Za każdym razem wniosek o alimenty rozpatruje sąd, który może alimentów nie przyznać, biorąc pod uwagę relacje w rodzinie.

– Rodzic, który może podjąć pracę, ale zamiast tego żąda alimentów od dzieci, lub rodzic, który porzucił swoje dzieci i nigdy się nimi nie interesował, czy też osoba, która wyrządziła dzieciom krzywdę, nie powinni liczyć na przyznanie alimentów od dorosłych potomków – mówi "Gazecie Wyborczej" Karolina Świąder z kancelarii Robaszewska & Płoszka.

Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Na alimenty raczej nie mogą liczyć rodzice, którzy swoje dzieci porzucili, a potem się nimi nie interesowali. Alkoholicy, czy rodzice, którzy znęcali się nad dzieckiem, też pieniędzy prawdopodobnie nie dostaną.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku opłat za domy opieki. Osoba, która w takim domu mieszka, w pierwszej kolejności płaci za niego sama, np. z emerytury.

Jeśli to nie wystarcza, do opłat zobowiązane są jej dzieci.

– Z obowiązku wnoszenia opłat dzieci i dalsi zstępni, np. wnuki, mogą zostać zwolnieni m.in. w przypadku, gdy sąd oddalił powództwo o alimenty na rzecz osoby umieszczonej w DPS, a także – od niedawna – po przedstawieniu wyroku sądu skazującego osobę umieszczoną w DPS za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby zobowiązanej do wnoszenia opłat, jej rodzeństwa lub rodzica – wyjaśnia "Wyborczej" Karolina Świąder.

Inne przepisy regulują obowiązek spłaty długów za rodziców.

"Pan Marek był hulaką i kobieciarzem. Gdy jego córka miała 16 lat, porzucił rodzinę i nie miał z nią praktycznie żadnego kontaktu. Gdy zmarł, do córki zapukał komornik i zażądał spłaty 40 tys. zł długu za mieszkanie, które wynajmował pan Marek. Czy córka odpowiada za ten dług ojca?" - podaje przykład "Gazeta Wyborcza".

Jak wyjaśniają prawnicy, dopóki rodzic żyje, dziecko nie odpowiada za jego długi. Dzieci mogą ponosić zobowiązania dopiero po śmierci rodzica i nabyciu spadku po nim.

Jedyny wyjątek to sytuacja, w której dorosłe dzieci mieszkają z rodzicami. Jeśli Dług dotyczy czynszu czy innych opłat, np. za media, to odpowiada za niego odpowiada również dziecko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
jontek
6 miesięcy temu
W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na pomoc prawną. Sam korzystałem z kancelarii adwokackiej Cejrowski. Sprawdzeni i skuteczni.
Hola Hola
2 lata temu
To ze jakiś sąd coś gdzieś w Polsce orzekł nie oznacza, że inny sąd nie orzeknie zupełnie odwrotnie. Nie ma u nas niestety prawa precedensowego i żadnej odpowiedzialności sędziów za błędy lub głupotę. Dlatego ta rzeczywiście "nadzwyczajna kasta" ma się tak dobrze i broni zaciekle swoich przywilejów, bezkarności i wysokich emerytur.
Selea
2 lata temu
Kazdy alkoholik powie źe nie nadaje sie do podjęcia pracy.
sigi2
2 lata temu
przecież za alimenty sąd wsadził starszą matkę syna - dłużnika . to były jaja. alimenty od faceta , który za własne pieniądze ustalił że to nie jego dziecko/ płacił kilka lat/ sad stwierdził , jak płacił tyle lat to ma płacic dalej - nastepne jaja
lekarz
2 lata temu
wprowadzaja zakaz edukacji seksualnej, takich niechcianych dzieci i niedojrzalych rodziców bedzie coraz więcej
...
Następna strona