Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Alimenty na rodziców. Sąd może odmówić ich przyznania

71
Podziel się

Starsze osoby, które nie mają żadnych źródeł utrzymania i możliwości pracy, mogą wystąpić o alimenty od swoich dzieci. Jednak nie w każdym przypadku sąd będzie skłonny je przyznać.

Alimenty na rodziców. Sąd może odmówić ich przyznania
Sąd nie przyzna alimentów rodzicom, którzy stosowali przemoc wobec dzieci. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIvWASt

Zgodnie z polskimi przepisami do alimentów od dzieci mają prawo tylko osoby, które żyją w niedostatku i nie mogą zaspokoić swoich potrzeb. Nie mają emerytury, a stan zdrowia nie pozwala im na podjęcie pracy.

Za każdym razem wniosek o alimenty rozpatruje sąd, który może alimentów nie przyznać, biorąc pod uwagę relacje w rodzinie.

– Rodzic, który może podjąć pracę, ale zamiast tego żąda alimentów od dzieci, lub rodzic, który porzucił swoje dzieci i nigdy się nimi nie interesował, czy też osoba, która wyrządziła dzieciom krzywdę, nie powinni liczyć na przyznanie alimentów od dorosłych potomków – mówi "Gazecie Wyborczej" Karolina Świąder z kancelarii Robaszewska & Płoszka.

bDIvWASv
Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Na alimenty raczej nie mogą liczyć rodzice, którzy swoje dzieci porzucili, a potem się nimi nie interesowali. Alkoholicy, czy rodzice, którzy znęcali się nad dzieckiem, też pieniędzy prawdopodobnie nie dostaną.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku opłat za domy opieki. Osoba, która w takim domu mieszka, w pierwszej kolejności płaci za niego sama, np. z emerytury.

bDIvWASB

Jeśli to nie wystarcza, do opłat zobowiązane są jej dzieci.

– Z obowiązku wnoszenia opłat dzieci i dalsi zstępni, np. wnuki, mogą zostać zwolnieni m.in. w przypadku, gdy sąd oddalił powództwo o alimenty na rzecz osoby umieszczonej w DPS, a także – od niedawna – po przedstawieniu wyroku sądu skazującego osobę umieszczoną w DPS za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby zobowiązanej do wnoszenia opłat, jej rodzeństwa lub rodzica – wyjaśnia "Wyborczej" Karolina Świąder.

Inne przepisy regulują obowiązek spłaty długów za rodziców.

"Pan Marek był hulaką i kobieciarzem. Gdy jego córka miała 16 lat, porzucił rodzinę i nie miał z nią praktycznie żadnego kontaktu. Gdy zmarł, do córki zapukał komornik i zażądał spłaty 40 tys. zł długu za mieszkanie, które wynajmował pan Marek. Czy córka odpowiada za ten dług ojca?" - podaje przykład "Gazeta Wyborcza".

bDIvWASC

Jak wyjaśniają prawnicy, dopóki rodzic żyje, dziecko nie odpowiada za jego długi. Dzieci mogą ponosić zobowiązania dopiero po śmierci rodzica i nabyciu spadku po nim.

Jedyny wyjątek to sytuacja, w której dorosłe dzieci mieszkają z rodzicami. Jeśli Dług dotyczy czynszu czy innych opłat, np. za media, to odpowiada za niego odpowiada również dziecko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIvWASW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
permanentny
6 miesięcy temu
To jest wysoce denerwujące. Niech wreszcie Ziobro zrobi z tym porządek,że jeżeli rodzic nie łożył na dziecko to dziecko nie ma zobowiązań alimentacyjnych wobec rodzica.Koniec kropka.Ile jeszcze Ziobro będzie z tym czekał. Taki niby wysoce prawnik a nie potrafi sobie poradzić z taką prostą rzeczą.
mania
6 miesięcy temu
Nie rozumiem, czym zajmują się nasi politycy, kompletnie oderwani od życia. Mamy więcej posłów niż USA, ale oni tylko się kłócą a nie rozwiązują naszych problemów. Oszust bierze pożyczkę na pesel innego człowieka, bez dowodu i jakimś lewym adresem i Bogu ducha winny człowiek jest ciągany za długi, nieuczciwy najemca nie chce opuścić mieszkania i właściciel nawet nie może wejść do swojej własności bo oszust ma większe prawa, rodzice żądają alimentów, chociaż sami nie łożyli na dzieci. Co to za państwo, które chroni oszustów. Podatki ściągają nawet grosza nie podarują, a jak uczciwy obywatel liczy na państwo nie ma żadnej pomocy i ochrony. Polityków to w ogóle nie obchodzi, przecież ta patologia powinna być już dawna rozwiązana.
Ewa
6 miesięcy temu
Tragedia z tymi alimentami w Polsce. Żadnych drabinek kosztów utrzymania - to sędziowie sobie swawola i przyznają niebotyczne kwoty oderwane od realiów
bDIvWASX
jasnowidz nie...
6 miesięcy temu
Skad mam wiedzieć czy ojciec żyje jeśli nie wiem gdzie przebywa od nastu lat i jak mam odrzucić spadek łacznie z długami jeśli nie wiem czy żyje a jest na to pół roku ?
aa
6 miesięcy temu
W praktyce sąd nalicza alimenty starym rodzicom, którzy nie interesowali się dziećmi ani nie wspierali ich finansowo. Z powodów społecznych. Znam też wypadek gdy osiemnastoletni chłopak, jeszcze uczeń, musiał spłacać długi zmarłego ojca, który porzucił go, gdy był dzieckiem i nigdy nie dał mu złotówki na utrzymanie. Zgodnie z wyrokiem sądu
...
Następna strona