Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Co obejmuje wspólnota majątkowa?

4
Podziel się:

W chwili zawarcia małżeństwa z mocy prawa między małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. Jeżeli przed ślubem nie zawarli oni żadnej umowy dotyczącej rozdzielności majątkowej, od momentu zaślubin stają się oni współwłaścicielami majątku wspólnego w równych częściach. Jak definiowana jest wspólnota majątkowa i co wchodzi w jej skład?

Co obejmuje wspólnota majątkowa?
Co obejmuje wspólnota majątkowa? (Adobe Stock, ©paulcreeps - stock.adobe.com)

Małżeńska wspólność majątkowa - co to jest?

Wspólność majątkowa stanowi szczególny rodzaj ustroju majątkowego. Powstaje ona z dniem wstąpienia w związek małżeński i oznacza, że od tej chwili każdy przedmiot należący do majątku wspólnego staje się równocześnie własnością męża, jak i żony. Dopóki wspólność istnieje, nie jest możliwe określenie udziałów każdego małżonka z osobna.

W czasie trwania wspólnoty zarządzanie majątkiem pozostaje wspólne, jednak każdy z małżonków może samodzielnie o nim decydować. Ponadto ustrój ten nakłada na nich obowiązek udzielania sobie wzajemnych informacji o stanie majątku oraz przekazywaniu informacji o zobowiązaniach, które mogą go obciążyć.

Warto wiedzieć, że wspólność ustawową można w dowolnym momencie trwania małżeństwa rozszerzyć lub ograniczyć. Małżonkowie mogą również zadecydować o podpisaniu umowy o rozdzielności majątkowej, czyli tzw. intercyzy. Wówczas każdy z nich będzie dysponował odrębnym majątkiem.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

Wspólnota majątkowa obejmuje przedmioty majątkowe, które zarówno mąż, jak i żona nabyli w trakcie małżeństwa. Będą to:

 • wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego małżonka,
 • dochody z majątku wspólnego oraz z majątku osobistego każdego z małżonków
 • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
 • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W przypadku rozwodu i podziału majątku wspólnego podziałowi podlegać będzie wyłącznie majątek wspólny małżonków. Jedna ze stron postępowania może jednak zażądać nierównomiernego podziału majątku zgodnie z tym, w jakim stopniu mąż czy żona przyczynili się do jego powstania. Sytuacja wygląda inaczej, gdy biorący rozwód zawarli rozdzielność majątkową.

Majątek osobisty małżonka

Pomijając wspólność majątkową, każdy z małżonków posiada również majątek osobisty, w którego skład wchodzą:

 • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej,
 • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,
 • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej,
 • przedmioty majątkowe służące do zaspokajania osobistych potrzeb,
 • prawa niezbywalne,
 • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania,
 • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej,
 • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia,
 • prawa autorskie i prawa pokrewne,

Zgodnie z treścią Kodeksu opiekuńczego i rodzinnego oraz zasadą surogacji do majątku osobistego zaliczane są także przedmioty nabyte w trakcie małżeństwa w zamian za inne składniki majątku własnego małżonka.

Wspólnota majątkowa a dziedziczenie

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje również na to, że spadki oraz darowizny zaliczane są do majątku osobistego żony lub męża. Wobec tego, jeżeli jeden z małżonków odziedziczył spadek, wejdzie on w skład jego majątku osobistego. W przypadku rozwodu, drugi z małżonków nie będzie miał żadnych praw do otrzymanego spadku, chyba że w testamencie zostało zawarte inaczej.

Odpowiedzialność za długi małżonka

Aby rozstrzygnąć, kto będzie odpowiedzialny za długi współmałżonka, znaczenie ma zgoda jednego z nich. Mianowicie, jeżeli kredyt został zaciągnięty przez jednego z małżonków, ale za obopólną zgodę, wierzyciel będzie domagać się zwrotu należności z majątku osoby, która zaciągnęła dług. W takiej sytuacji może on również dochodzić roszczenia z majątku wspólnego. Zasady te jednak nie będą odpowiadać, jeżeli dług został zaciągnięty w związku z zaspokojeniem potrzeb rodziny. Wówczas za długi odpowiada oboje małżonków. 

Jeżeli natomiast dług został zaciągnięty przez żonę lub męża bez wiedzy drugiego małżonka, wtedy za zadłużenia odpowiada dłużnik własnym majątkiem z dochodu uzyskanego z m.in. wynagrodzenia za pracę czy na podstawie innych umów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Makos
5 miesięcy temu
Dzięki Kaczmarski Inkasso, dałem radę odzyskać należności w naprawdę szybkim terminie, ciesze się że mogłem współpracować z profesjonalistami, miła atmosfera, zainteresowanie sytuacją i przede wszystkim rzetelność, pozwoliły mi odetchnąć z ulgą.
Paula
5 miesięcy temu
My nie musimy się o to martwić, bo oboje mamy dobre zarobki. Szczególnie odkąd ja znalazłam nową pracę, dzięki ukończeniu kierunku technik ortopeda w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.
Mateusz
5 miesięcy temu
Jakiś czas temu miałem okazję skorzystać z oferty Kaczmarski Inkasso, jeżeli chodzi o profesjonalne i bezpieczne usługi w zakresie windykacji to tylko u nich, są już całkiem długo w branży i znają się jak mało kto.
Jetpl
5 miesięcy temu
A mam pytanie. Po rozwodzie moja Ex otrzymał spłatę działki budowlanej nabytej podczas małżeństwa. Ale nie dotrzymała słowa i przepisała działkę ma córkę , jest to zgodne z prawem ?